Archiwum

FILTRUJ PO DACIE

Młodzi Żydzi odkrywają zaginiony azyl

O słynnym kibucu na Czerniakowie wiedziano tylko z książek. Nikt nie potrafił wskazać jego miejsca. Aż do dziś. We wrześniu pierwszy raz od wojny dotarła tu znów grupa żydowskiej młodzieży.

czytaj dalej

Sadyba i Grunewald. Dwa miasta ogrody

Punkt wyjścia był ten sam. Duże parcele na peryferiach, zarządzane zgodnie z rygorystycznym planem, dobrze skomunikowane z centrum. Jak wynika z nowego opracowania UW, dziś Sadyba i Grunewald to jednak dwa różne światy.

czytaj dalej

Odeszła legenda, honory dla wybitnych

Owacją na stojąco Walne Zgromadzenie Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba pożegnało lokalną legendę i uhonorowało kilkunastu zasłużonych. Zdecydowało też o przyszłości, przyjmując nowy statut i nowe władze.

czytaj dalej

Wizjoner fantasy i pasjonatka kominów

Ludzie renesansu. On żywiołowy - tworzy performance, mural i reklamę, ale też doradza w akcjach społecznych. Ona spokojna - robi zdjęcia i tłumaczy książki. Łączy ich pasja do mozolnej pracy z papierem – do grafiki i rysunku. Podczas festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2011 Przemek „Trust”…

czytaj dalej

Wernisaże, wernisaże, wernisaże

Wśród różnych rodzajów sztuk, największym wzięciem wśród sadybiańskich artystów cieszy się malarstwo. Tym razem na festiwalu Otwarte Ogrody gościliśmy aż czterech malarzy.

czytaj dalej

Ogrody Czerniakowskie odżyły po latach

Trudno było tu trafić. Drogi do tego miejsca nie znali nawet pobliscy mieszkańcy. Schowany między wysokimi blokami XIX-wieczny drewniany dworek stał w ciszy od końca lat 80-tych. Aż do 3 czerwca 2011. Późnym popołudniem ściągnęło tu kilkaset osób, ciekawych poznać wielką historię majątku „Ogrody…

czytaj dalej

Od szaleńczego biegu do lemoniady i ogniska

Dzieci wymyślały niebo, sprzedawały używane rzeczy na pchlim targu, śpiewały przy ognisku. Ale największe emocje na festiwalu Otwarte Ogrody wzbudziła w nich gra terenowa.

czytaj dalej

Jak elektryczne latarki zapaliły 12 gazowych latarni

Rzadko można dziś samemu tworzyć historię. Udało się to kilkuset osobom, które przyszły przed północą 4 czerwca na Skwer Starszych Panów. Dzięki latarkom, które przynieśli na e-mailowy apel organizatorów, wielu z nich samodzielnie odpaliło 12 nowych latarni gazowych. Inni im dzielnie sekundowali.…

czytaj dalej

Amerykanin na Sadybie. Radziwiłłowie o Kennedych

Do dworku na Powsińskiej ściągnęły tłumy. Sadybianie mogli wreszcie z pierwszej ręki dowiedzieć się o owianej tajemnicą i urosłej do mitu karcie historii swojego osiedla. O wizytach rodziny Kennedy na Sadybie opowiadali jej krewni z zamieszkałej tu rodziny Radziwiłłów.

czytaj dalej
Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba