Archiwum

Konkurs wiedzy o Sadybie - relacja
Kamila Zajączkowska z klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 103 wygrała główną nagrodę, odtwarzacz MP3, w konkursie wiedzy o Sadybie. Konkurs Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba odbył się w sobotę, 2 czerwca 2007 r., podczas dorocznego festynu 103-ki.
Pytania z „Konkursu Wiedzy o Sadybie” z 2.06 07 r.
1. Osada domów spółdzielczych przy ul. Zacisznej znana była przed 2 wojną św. z tego, że jako jedyna na Sadybie miała na swoim terenie osobne miejsce do uprawiania sportu. Jaki sport można było tam uprawiać? (możliwa jest więcej niż jedna dobra odpowiedź)
a. Piłkę nożną
b. Tenis
c. Krykiet
2. Co…

Zapisz się do Klubu Ogrodnika!
Rusza Klub Sadybiańskich Ogrodników. Do piątku, 12 października może się do niego zapisać każdy mieszkaniec Sadyby, który posiada przydomowy ogródek i jest zainteresowany jego upiększaniem, nawet jeśli nie ma na niego dużo czasu.

PGNiG S.A. partnerem Otwartych Ogrodów
Z przyjemnością informujemy, że głównym partnerem festiwalu „Otwarte Ogrody Sadyba 2007” zostało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.).

Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie – program
Zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie. W tej imprezie, odbywającej się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, mieszkańcy Miasta-Ogrodu Sadyba otworzą swoje ogrody, by wspólnie z bliższymi i dalszymi sąsiadami wysłuchać wykładów, wziąć udział w wystawach, czy posłuchać…

Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2007, w niedzielę 9 września 2007 r., Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba organizuje jednodniowy festiwal pod nazwą „Otwarte Ogrody Sadyba 2007”. Festiwal ten będzie jedną z kilku imprez o tym samym tytule „Otwarte ogrody”, realizowanych na…

Konkurs na najładniejszy ogródek
Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu na najładniejszy ogródek przydomowy Sadyby.

Znani ludzie Sadyby – relacja z wykładu
Kolejny wykład z cyklu „Poznaj Sadybę” poświęciliśmy znanym ludziom, którzy zamieszkiwali w Mieście-Ogrodzie Sadyba lub choćby czasowo tu przebywali. W słoneczne przedpołudnie 17 kwietnia 2007 r. opowiadał o nich Tadeusz Świątek – varsavianista, autor wielu książek o Warszawie oraz twórca…

Seminarium edukacyjne w Anglii
Z inicjatywy Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba, warszawscy urzędnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczyli w dwudniowym seminarium edukacyjnym w angielskiej miejscowości Letchworth. 20 i 21 maca 2007 r. w tym pierwszym na świecie mieście-ogrodzie, położonym 50 km od Londynu,…

Sadyba Zdrój – relacja z wykładu
17 lutego 2007 r. odbył się wykład o zapomnianych uzdrowiskach kresowych, od których wzięły swe nazwy znane ulice Miasta-Ogrodu Sadyba: Morszyńska, Truskawiecka i Niemirowska. Na spotkanie w Szkole Podstawowej nr 115, przy ul. Okrężnej 80, przybyło ok. 150 osób.

Kolejka z ogórkiem - relacja z wycieczki
Ponad 120 osób przyszło w chłodne, deszczowe przedpołudnie na wykład o historii kolejki wilanowskiej. Jak się okazało, wielu z nich wciąż pamiętało wąskotorówkę z własnego doświadczenia, mimo że ta została zlikwidowana ponad 25 lat temu, w roku 1971. O wzlotach i upadkach „ciuchci” opowiadał i…

Wystawa o miastach-ogrodach
W oknach siedziby naszego Towarzystwa można obecnie obejrzeć wystawę Stowarzyszenia Architektów Polskich o miastach-ogrodach. Wystawa pt. „Idea miasta-ogrodu a…” miała swoją premierę w 2002 roku i od tego czasu, wzbogacana o kolejne eksponaty, pokazywana jest co jakiś czas na oficjalnych imprezach…

Zobacz historię z okien autobusu!
Już w sobotę, 17 marca o godz. 11.00, odbędzie się wykład o kolejce wilanowskiej, z cyklu „Poznaj Sadybę”. Od 1891 r. kolejka ta była motorem rozwoju całego dolnego Mokotowa, w tym Miasta-Ogród Czerniaków (przechodziła wzdłuż Powsińskiej i częściowo ul. Okrężną).

Program wykładów na wiosnę 2007
Cykl wykładów o historii Sadyby pt. „Poznaj Sadybę” wchodzi w sezon wiosenny.

Sadyba Zdrój - Kresowe uzdrowiska na Sadybie
W sobotę 17 lutego 2007 r. odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Poznaj Sadybę”. Tym razem twórca Archiwum Kresowego, Tomasz Kuba Kozłowski opowie o zapomnianych uzdrowiskach kresowych, od których wzięły swe nazwy znane ulice Sadyby: Morszyńska, Truskawiecka i Niemirowska.

Spójna mimo zmian - Relacja z wykładu
Sadyba Oficerska zachowała spójny charakter mimo wielu przeciwności losu. O zmianach projektantów, kłopotach mieszkańców ze spłatą kredytów i zmianach planów miasta mówiła Sadybianom architekt Maria Sołtys.

Wszyscy ludzie Piłsudskiego, czyli Sadyba Oficerska
W sobotę, 20 stycznia odbędzie się wykład o historii Sadyby Oficerskiej. O tym prestiżowym osiedlu domków, zbudowanym przed 2. wojną św. dla wysokich oficerów wojska i najbliższych przyjaciół Józefa Piłsudskiego, opowie architekt SARP Maria Sołtys.

Stuletni pomysł, który działa do dziś
O tym, że Sadyba jest miastem ogrodem, wie wielu. Ale rzadko kto potrafi powiedzieć, co się dokładnie pod tym pojęciem kryje. Chyba że przyszedł w ciepłe grudniowe przedpołudnie na kolejny wykład z cyklu „Poznaj Sadybę”. Antropolog kultury dr Adam Czyżewski wyjaśniał na nim, co jest potrzebne, by…

Radni uchwalili zieloną Sadybę
Sadyba pozostanie zielona i wolna od intensywnej zabudowy. Tak wynika z planu rozwoju Warszawy, który uchwalili stołeczni radni 10 października 2006 r. To wielkie zwycięstwo Towarzystwa Miasta-Ogród Sadyba, które miało wiele zastrzeżeń do poprzedniej wersji tego planu i w maju 2006 r. zgłosiło do…

Dzieci budują miasto-ogród. Warsztaty architektoniczne
7 i 8 grudnia 2006 r. odbyły się na Sadybie unikalne warsztaty architektoniczne. Ich uczestnikami nie byli architekci i urbaniści, lecz uczniowie klas 5. i 6. Szkoły Podstawowej nr 115 na ul. Okrężnej 80. Celem zajęć pt. „Dialog z otoczeniem” było podniesienie świadomości architektonicznej młodzieży…

Miasta-ogrody – skąd się wzięły i jak działają
16 grudnia odbędzie się ilustrowany wykład o miastach ogrodach. Antropolog kultury, Adam Czyżewski, opowie mieszkańcom Sadyby, skąd wzięły się miasta ogrody i jak działają.

Szturm na Fort! Relacja z wykładu
Ponad 150 osób przybyło w sobotę, 18 listopada, na wykład o historii Fortu IX na Sadybie, szczelnie wypełniając salę gimnastyczną w Szkole Podstawowej 115 przy ul. Okrężnej 80. Choć atrakcji było wiele, największe emocje wzbudziło wśród przybyłych losowanie nagród – 3 egzemplarzy książki o Twierdzy…

Spacerkiem po Sadybie – pierwsza stacja
Rozpoczynamy cykl krótkich opowieści z historii Sadyby. Pierwsza z nich dotyczy Fortu Czerniakowskiego – kolebki obecnego Miasta-Ogrodu. W kolejnych opowiemy o Sadybie Oficerskiej, kolejce wilanowskiej, Jeziorku Czerniakowskim, domkach z lat 50., latarniach gazowych i kilku innych ciekawych…