Szturm na Fort! Relacja z wykładu

Ponad 150 osób przybyło w sobotę, 18 listopada, na wykład o historii Fortu IX na Sadybie, szczelnie wypełniając salę gimnastyczną w Szkole Podstawowej 115 przy ul. Okrężnej 80. Choć atrakcji było wiele, największe emocje wzbudziło wśród przybyłych losowanie nagród – 3 egzemplarzy książki o Twierdzy Warszawa z podpisem autora. Wielu uczestników przeglądało książkę, kilku stanowczo domagało się jej kupna, a niektórzy nawet grozili, że jej nie oddadzą przed losowaniem.

Spotkanie otworzyła pani dyrektor Szkoły 115 Grażyna Gozdecka. Po przywitaniu gości, przybliżyła ona krótko rolę tej placówki w rozwoju Miasta Ogrodu Sadyba. Przypomniała m.in., że szkoła ta została założona w 1933 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Czerniaków, specjalnie dla mieszkańców osiedla Sadyby Oficerskiej. Następnie głos zabrał prezes Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba Janusz Białasik. Poinformował on m.in. o celu i programie spotkania oraz o niedawnych sukcesach Towarzystwa w zakresie prawnej ochrony unikatowego charakteru Sadyby. W głównej części wykładu, prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy dr Lech Królikowski zarysował szerszy kontekst dla Fortu IX. Opowiedział o powodach powstania i burzliwej ewolucji Twierdzy Warszawa, do której należy Fort IX. Następnie o historii samego Fortu mówił kierownik Muzeum Techniki Wojskowej Mirosław Zientarzewski. W swojej prezentacji pokazał m.in. unikatowe zdjęcia Fortu IX z czasów 2. wojny światowej oraz krótko opowiedział o historycznych postaciach, związanych z Fortem: lekarzu Czesławie Szczubełku, malarzu Wojciechu Kossaku i mistrzu olimpijskim w bieganiu Januszu Kusocińskim. Kilka słów na zakończenie części multimedialnej powiedzieli jeszcze: p. Bożenna Szczepańczyk – członek zarządu sadybiańskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i jedna z założycieli Towarzystwa Miasta Ogrodu Sadyba, oraz Janusz Białasik.

W drugiej części spotkania, po dwóch wykładach i skromnym poczęstunku, uczestnicy przeszli do pobliskiego Fortu IX. Tam czekali już na nich Mirosław Zientarzewski i Sławomir Frątczak – kierownicy stacjonujących tam dwóch oddziałów Muzeum Wojska Polskiego. Oprowadzili gości po Forcie, a p. Frątczak dodatkowo zaprosił wszystkich do odwiedzenia tymczasowo zamkniętej kazamaty, w której zginął obrońca Sadyby z 1944 roku Czesław Szczubełek i kilkunastu żołnierzy Batalionu Oaza.

Na koniec spotkania, przystąpiono do losowania nagród. Niewiele brakowało, a organizatorzy nie mieliby co losować, bowiem nagrodami szybko zainteresowali się uczestnicy. Wielu z nich skorzystało z okazji, by przejrzeć książkę, część chciała zakupić egzemplarz, a – słysząc że jest to niemożliwe – groziła przywłaszczeniem. Wszystko odbywało się jednak z uśmiechem i – mimo wojennego charakteru pobliskiego obiektu – obyło się bez przemocy. Emocje sięgnęły zenitu, gdy spośród 130 zgłoszeń wylosowano trzy osoby. Każda z nich otrzymała po egzemplarzu książki „Twierdza Warszawa”, ufundowanym przez organizatorów – Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba. Los uśmiechnął się do: Elżbieta Rusinowicz z ul. Powsińskiej, Urszuli Podbielskiej-Kowalskiej z ul. Zalew oraz do Andrzeja Szotka z ul. Okrężnej.

W rozpropagowaniu wykładu pomagała cała rzesza entuzjastów, w tym m.in.: Grażyna Gozdecka (dyrektor Szkoły 115 przy ul. Okrężnej 80, członek Towarzystwa Przyjaciół Warszawy), Stanisław Pyzel (proboszcz parafii św. Tadeusza Apostoła na ul. Goraszewskiej), Danuta Kozakiewicz (dyrektor szkoły 103 przy ul. Jeziornej 5/9), Urszula Żyżyńska (dyrektor przedszkola 151 przy ul. Zacisznej 3), Dorota Woyke-Polec (projektantka ulotki), Andrzej Pietraga (wykonawca ulotki) oraz Paweł Rzepecki (sponsor ulotki). W przygotowaniu wykładu pomagali dodatkowo liczni członkowie Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba. Dystrybucją listów do członków i ulotek zajmowali się: Maria Dziedzic, Leszek Dybowski, Monika Falińska, Tomasz Jagusztyn-Krynicki, Irmina Kurowska, Marcin Jastrzębski, Agnieszka Łokaj, Romuald Łuszczewski, Monika Maciukiewicz, Andrzej Mazurkiewicz, Sławomir Nałęcz, Barbara Orzechowska, Beata Pankau, Renata Piasecka, Anna Pietrasz, Wiesława Puławska, Agnieszka Maria Szotek, Maciej Szuliński, i – spoza Towarzystwa - p. Beata ze sklepiku na Bonifacego oraz Wiesława i Tadeusz Pionek. Organizacją samego spotkania zajmowali się następujący członkowie Towarzystwa: Maria Dziedzic, Leszek Dybowski, Monika Maciukiewicz, Beata Pankau, Renata Piasecka, Wiesława Popławska, Celina Szotek. Nad całością przygotowań czuwali członkowie zarządu Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba: Krzysztof Bąk, Janusz Białasik, Andrzej Łokaj i Jerzy Piasecki. W sumie: ponad 30 osób. Dziękujemy!

Następny wykład o historii Sadyby odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2006 r., o godz. 11.00 w tym samym miejscu, tj. w szkole 115 na ul. Okrężnej 80. Temat: „Miasta-ogrody: skąd się wzięły i jak działają”. Wykład poprowadzi Adam Czyżewski – antropolog kultury i autor jedynej polskiej książki o miastach-ogrodach „Trzewia Lewiatana”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć .....