Szlak latarnii gazowych na Sadybie

Znajdujecie się Państwo na początku ścieżki spacerowej, nazwanej „Szlakiem latarni gazowych na Sadybie”. Tu właśnie, na ulicy Jodłowej, w latach 30. XX w. ustawiono pierwsze latarnie gazowe na osiedlu Miasto-Ogród Sadyba.

Tu również w 2008 roku rozpoczął się niezwykły projekt rewitalizacji oświetlenia gazowego na Sadybie, w efekcie którego przywrócono przedwojenny sznyt kilkudziesięciu oryginalnym latarniom, a wiele nowych o tym samym kształcie dostawiono (szerzej o projekcie na dalszych planszach). W ślad za kompleksową modernizacją latarni gazowych nastąpiła stopniowa wymiana latarni elektrycznych na takie, które wyglądem niczym nie różnią się od gazowych. W efekcie mamy dziś na Sadybie setki latarni wykonanych według jednolitego wzoru z 1856 r., z których tylko część (choć znaczna i najliczniejsza w Warszawie) to oryginalne latarnie gazowe z lat 30., reszta to współczesne repliki lamp gazowych i lampy elektryczne. Niniejszy „Szlak latarni gazowych na Sadybie” poprowadzi Państwa przez ulice Miasta-Ogrodu Sadyba, na których stoją latarnie gazowe i ich repliki. Poznacie Państwo historię tych latarni, nauczycie się, jak odróżnić poszczególne ich typy. Oświetlenie, choć ważne, jest jednak tylko uzupełnieniem klimatu osiedla – stąd poza opowieściami o latarniach dowiecie się Państwo również o tym, co stanowiło podstawę tego przedwojennego przedmieścia – o mijanych starych domach oraz o ludziach, którzy w nich mieszkali. zwiedzania. ochrona zabytków), Marek Barszcz i Jarosław Zieliński (latarnie gazowe). Organizatorzy serdecznie dziękują również mieszkańcom Sadyby za użyczenie zdjęć z ich prywatnych archiwów.

Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba

18 - ul. Orężna – „czarne drogi”, handel i latarnie gazowe

Wchodzimy do młodszej, zachodniej części Miasta Ogrodu Czerniaków. Do części zwanej potocznie przez przedwojennych mieszkańców „czarnymi drogami”.

21 - ul. Orężna - Odbudowa i budowa po 1945 roku

Zachowane plany i mapy pozwalają policzyć, że przy ul. Podhalańskiej (i do niej poprzecznych) na 70 wydzielonych nieruchomości po roku 1945 zabudowanych było 14 domów po stronie nieparzystej i 8 po stronie parzystej.

22 - ul. Orężna - Eksperymentalna Kolonia Domów Atrialnych

Do niecodziennych w skali Warszawy eksperymentów należy zespół domów atrialnych zrealizowany przez SBM “Współzawodnictwo Pracy” pracowników Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (przy Okrężnej między Zdrojową i Zelwerowicza).

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba