Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaKsiążka roku z Sadybą w tle… i miś
dodano: 17-03-2011 o godzinie: 20:12:11

Nie często się zdarza, aby ogólnopolskie wydarzenie roku powstało na Sadybie.  A tak jest z dziełem „Thekla i jej chłopakowy świat” Barbary Callot Dubus, które pod koniec 2010 roku uznano za „Książkę roku” w polskiej edycji konkursu IBBY na książkę dla dzieci i młodzieży.  To książka obrazkowa, zawierająca kilkadziesiąt zdjęć, jakie zrobiła autorka swojej córce (i jej trzem starszym braciom) w ciągu jednego roku. Zdjęciom towarzyszą ciekawe komentarze głównej bohaterki – tytułowej Thekli, 8-letniej dziewczynki pochodzącej z prawdziwej rodziny zamieszkującej w Mieście Ogrodzie Sadyba. 

Treść i tło zdjęć się zmienia – ale bardzo wiele z nich dotyczy Sadyby.  Kilka pochodzi z tutejszego ogrodu i domu autorki, jest też zdjęcie znad Jeziorka Czerniakowskiego. 

Gratulując Barbarze Callot Dubus, pokazujemy tu próbkę jej talentu z innego projektu fotograficznego, który tym razem zrobiła wspólnie z naszym Towarzystwem przy okazji festiwalu Otwarte Ogrody w czerwcu 2009 r.. Ślad tego projektu znajduje się również w omawianej książce.  Chodzi o zdjęcie z dużym pluszowym misiem, zrobione w Szkole Podstawowej nr 103 na Jeziornej, gdzie miała miejsce uroczystość przyznania nagród w grze terenowej dla dzieci „Miś na tropie”. 

Zanim obejrzą Państwo załączone zdjęcia, przypomnijmy ich zamysł - Barbara Callot Dubus wymyśliła i wykonała fotografie, które posłużyły za oś konstrukcyjną gry.  Na każdym z 16 zdjęć widniał ten sam miś (nota bene pluszak wspomnianej Thekli), umieszczony na tle różnych charakterystycznych miejsc Miasta Ogrodu Sadyba.  Zdjęcia zostały powiększone i umieszczone na wielkoformatowych planszach wystawowych w różnych zaułkach Sadyby.  Uczestnicy gry mieli za zadanie odszukać wszystkie plansze i odgadnąć, co one przedstawiają. W szerszym kontekście, chodziło o to, by dzieci i młodzież z jednej strony Miasta Ogrodu Sadyba poznali drugą stronę osiedla, i na odwrót.  Plansze wiszą na parkanach prywatnych posesji do dziś i pomimo dwóch lat żyją swoim - drugim – życiem: od czasu do czasu służą mieszkańcom do ich własnych gier terenowych (np. do urodzinowych podchodów dla dzieci).


Premiera w Internecie!
Zobacz wystawę zdjęć Barbary Callot Dubus z gry terenowej „Miś na tropie”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka