"Mokotowski Przewodnik Literacki" Pawła Dunin-Wąsowicza

Koncepcja książki polega na ujęciu na jej łamach omówień i odniesień do różnorodnych źródeł literackich, w których w jakikolwiek sposób pojawia się Mokotów. Uważny czytelnik odnajdzie w nim wiele wątków związanych z Sadybą.

Mokotowski przewodnik literacki to książka oparta na jedynym w swoim rodzaju pomyśle merytorycznym, artystycznym i edytorskim, kontynuująca rozwiązania wypracowane przez Autora w "Żoliborskim przewodniku literackim" (2017 r.) i "Praskim przewodniku literackim" (wydanym w 2018 r. przez Fundację Hereditas przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy). To pierwszy taki przewodnik po Mokotowie – po miejscach, które pojawiają się na łamach książek, opowiadań, wierszy, tekstów piosenek, komiksów i in., u pisarzy od dawnych po współczesnych. Wątków sadybiańskich można szukać we fragmentach poświęconych m.in. Jędrzejowi Giertychowi, Kazimierzowi Brandysowi, Aleksandrowi Minkowskiemu, Joannie Chmielewskiej czy Łukaszowi Orbitowskiemu.

O autorze

Paweł Dunin-Wąsowicz – warszawiak, dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, varsavianista, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża, autor kilkunastu książek, m.in. przewodników literackich po dzielnicach Warszawy (Żoliborz, Praga, Mokotów).