"Eileen Gray. Dom pod słońcem" z rysunkami Zosi Dzierżawskiej

Komiks poświęcony Eileen Gray, uznanej projektantce i architektce o irlandzkich korzeniach. Autorką scenariusza jest Charlotte Malterre-Barthes, a narysowała go mieszkająca na Sadybie Zosia Dzierżawska.

Eileen Gray (1878-1976) była jedną z pionierek modernizmu i pierwszą damą designu. "Dom pod słońcem" to jej komiksowa biografia. Jej głównym wątkiem jest relacja z Badovicim, ale scenarzystka, Charlotte Malterr nie pomija innych kluczowych wątków. Nielinearna narracja buduje napięcie, odsłaniając kolejne elementy układanki życia Gray. Bardzo dobrze został pokazany także proces twórczy, a świetnie opowiadanie obrazem oddaje nastroje i emocje bohaterów.

O autorce

Zosia Dzierżawska (ur. 1983 w Warszawie) ilustruje książki dla dzieci, rysuje do prasy, jest też autorką i rysowniczką komiksów. Studiowała literaturę i języki obce na Uniwersytecie Warszawskim oraz, podyplomowo, ilustrację w Mediolanie. Współpracuje z wydawnictwami w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jej ilustracje były dwukrotnie wyróżniane na targach książki w Bolonii (w 2014 i 2017 roku) oraz przez Society od Illustrators w Nowym Jorku (2016 i 2020). Jest współzałożycielką mediolańskiego studia ilustracji Armadillo. Jej najnowszy komiks, „Eileen Gray. Dom pod słońcem”, ukazał się w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii i Polsce (wyd. Marginesy).