"Blues" Marcina Giżyckiego

Ta publikacja to tzw. książka do pisania, w której prócz tekstów i fotografii autora znajdziemy sporo miejsca na notatki. Wyd. Austeria, 2022.

Jak pisze autor: "Wiosną 2008 roku odbyliśmy z Agnieszką Taborską pielgrzymkę do źródeł bluesa, czyli pojechaliśmy do Delty Missisipi. (...) Szukaliśmy ostatnich juke joints, niegdyś popularnych wiejskich barów, w których grywano muzykę i serwowano drinki. Tropiliśmy kluby bluesowe i miejsca kultu sławnych śpiewaków i śpiewaczek. "

" Blues jest prawdziwie oryginalną, amerykańską formą muzyczną powstałą w końcu XIX wieku. Złożyły się na nią elementy przyśpiewek niewolników pracujących przy zbiorach bawełny, pieśni religijnych i ludowych melodii europejskiego pochodzenia. Stworzyli ją Afroamerykanie pracujący na polach bawełny głębokiego Południa. Blues stał się wyrazem ich pragnień i frustracji. Był ich własnością. Ale upieranie się przy tym, że tylko Czarni potrafią grać bluesa, jest równie bezsensowne, jak przekonanie, że by zrozumieć Chopina, trzeba mieć słowiańską duszę. Dziś blues stał się dobrem ogólnym i grywa się go na całym świecie."

O autorze
Marcin Giżycki jest historykiem sztuki, filmoznawcą, krytykiem, filmowcem, fotografem. Wykłada w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i w Rhode Island School of Design. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu. Wielokrotnie pokazywał swoje filmy w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba.
 

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba