JAK CHRONIĆ JEZIORKO!

Informujemy jak działać aby chronić Jeziorko. W dniu 13 kwietnia br. Towarzystwo i Zarząd Zieleni Miejskiej M. St. Warszawy dokonali wizji w terenie, aby ocenić stan Ścieżki Edukacyjnej Jeziorko Czerniakowskie po zimie. Poprzednio taka wizja miała miejsce dokładnie pół roku wcześniej.

Nasze obserwacje były zatrważające:

  • liczne grupy, w tym młodzieży, pijące alkohol, w tym kilkanaście miejsc wskazujących na cykliczne imprezy alkoholowe (kosze wypełnione szkłem, pływające i rozrzucone butelki)
  • wypalone doszczętnie dwie polany (prawdopodobnie od ogniska)
  • kilkadziesiąt miejsc, gdzie rozpalano ogniska (w tym palono elementy ścieżki - pnie drzew, wiklinę z koszy, elementy kopuł wypoczynkowych, posadzone rośliny).  Ogniska były rozpalane nawet na platformach widokowych.
  • zdewastowane kosze wiklinowe (wiklina pozyskana do ogniska lub pomalowana sprayem)
  • miejsca używane jako "wychodek" lub śmietnik

Relację zdjęciową z wizji można obejrzeć na profilu Facebook Towarzystwa:
https://www.facebook.com/tskmos/posts/10155882943347046?__tn__=-R 
Towarzystwo wystąpiło natychmiast do Zarządu Zieleni Miejskiej (zarządcy terenu) z pismem w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku na terenie ścieżki przed zbliżającym się weekendem majowym (w tym podjęcie ścisłej współpracy ze służbami miejskimi).

Jak donosi TVNWarszawa24.pl 23 kwietnia kolejny, trzeci już, pożar strawił 4 hektary terenu jeziorka:https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,plonely-trawy-… 
Wiadomo, że zniszczenia są głównie powodowane przez osoby pod wpływem alkoholu, często grupy lub też osoby i grupy palące ogniska. Z rozmów z interweniującymi mieszkańcami wynika, że ich interwencje są nieskuteczne lub obawiają się podjąć takiej interwencji. Problem wydaje się bardzo poważny i wymaga systemowego rozwiązania i współpracy ZZM, OSiR Mokotów, Służb miejskich i mieszkańców.

Towarzystwo podejmuje wszelkie kroki, aby kompleksowe rozwiązania zostały stworzone, ale to będzie wymagało czasu. Pierwszym doraźnym rozwiązaniem będzie powołanie Strażnika Jeziorka Czerniakowskiego - to dopiero ok. 20 maja (strażnik powinien działać już od początku maja i proces się opóźnił).

Na obecnym etapie my mieszkańcy powinniśmy czuwać nad porządkiem nad Jeziorkiem i podejmować obywatelskie interwencje.
Prosimy Was, abyście (z zachowaniem bezpieczeństwa) interweniowali i edukowali odwiedzających w szczególności:

  • informowali o zakazie palenia ognisk i grilowania oraz doprowadzali do ich gaszenia
  • w przypadku braku skuteczności Waszej interwencji, niebezpieczeństwa lub agresji osób pod wpływem alkoholu

prosimy Was, abyście zgłaszali wszelkie incydenty pod nr 19115 (możliwe też przez aplikację mobilną), a następnie nr interwencji i jej wynik wysyłali na adres email Towarzystwa - towarzystwo@sadyba.info. Bardzo ważne jest abyście znali nr interwencji i jej wynik . 
W ten sposób będziemy mogli monitorować skalę i skuteczność naszych działań (w tym monitorować skuteczność lub brak skuteczności Policji).

Z góry Wam bardzo dziękujmy za zaangażowanie. Będziemy też wdzięczni za ewentualne pomysły i uwagi (email lub do Jerzego Piaseckiego kom. 506 07 35 30).

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba