Znamy już kolejne atrakcje Otwartych Ogrodów

Otwarte Ogrody 2011 tuż tuż. Zanim ukaże się pełny program festiwalu, mamy przyjemność poinformować o kilku kolejnych potwierdzonych atrakcjach.

Jak już anonsowaliśmy, najważniejszym wydarzeniem tegorocznego festiwalu na Sadybie będzie spotkanie z wielką historią Majątku Czerniaków nad Jeziorem Czerniakowskim. Od niego zaczniemy festiwal – w piątek, 3 czerwca, wieczorem.

Historia nieznana c.d.
Kolejne dni (4 i 5 czerwca) przyniosą równie ciekawe wydarzenia.  Pierwsze to spotkanie z córką Czesława Szczubełka – legendarnego powstańczego obrońcy Sadyby, który znany jest przede wszystkim jako patron jednego z sadybiańskich parków. Kim był? Jak wyglądała Sadyba w latach 40-tych i 50-tych? Tego dowiemy się od Hanny Szczubełek, znanej przede wszystkim jako wieloletnia, wciąż czynna kronikarka Pałacu Kultury i Nauki. 

Poznamy też z pierwszej ręki kulisy spotkań amerykańskiego rodu Kennedy z mieszkającą na Sadybie rodziną Radziwiłłów.  Pretekstem do tego będzie pokaz filmu dokumentalnego o wizycie Roberta Kennedy’ego w Polsce (i na Sadybie) w 1964 roku. 

Innym sposobem na poznanie historii osiedla będzie kilkugodzinny spacer po Sadybie z przewodnikiem. 

Uczestnicy festiwalu nie będą jednak tylko poznawać historii z opowiadań lub filmów – będą ją też tworzyć. Tu i teraz. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i w przetargu publicznym zostanie w terminie wyłoniona firma od konserwacji, 4 czerwca po zmroku Sadybianie i goście spoza Sadyby będą mogli uczestniczyć w historycznym wydarzeniu – uroczyście podłączonych zostanie 12 nowych latarni gazowych na Skwerze Starszych Panów.  Po pół roku od remontu nareszcie Skwerek rozbłyśnie pełnym blaskiem!   Wydarzenie to zwieńczy kolejny etap rewitalizacji latarni gazowych na Sadybie, zainicjowanej przez nasze Towarzystwo, a realizowanej z powodzeniem przez Dzielnicę Mokotów i Gazownię Warszawską. Po odpaleniu latarni, na obecnych czeka specjalna niespodzianka.  

Sztuka tworzona dziś
Poza wątkami historycznymi, festiwal będzie również promował współczesnych artystów. I tak miłośnicy fotografii będą mogli wziąć udział w wystawie zdjęć Barbary Calliot-Dubus.   Pokaże ona prace z książki „Thekla i jej chłopakowy świat”, która w ubiegłym roku zdobyła zaszczytny tytuł książki roku IBBY 2010. Wiele z tych zdjęć zostało zrobionych na Sadybie, w domu i ogrodzie autorki. Zdjęcia pokazują rok z życia 8-letniej dziewczynki, mieszkającej wraz z 3 braćmi i rodzicami na Sadybie, obok zdjęć znajdują się ciekawe komentarze tytułowej bohaterki.  Na miejscu, w ogrodzie autorki, będzie możliwość zakupu tego wyjątkowego wydawnictwa.

Festiwal zakończy się mocnym współczesnym akcentem. Jeden z najbardziej popularnych współczesnych ilustratorów i komiksiarzy – Przemek „Trust” Truściński pokaże swoje prace i opowie, jak postawały.  A będzie o czym posłuchać, bo wśród dzieł artysty są m.in. sylwetka Wiedźmina z bardzo znanej polskiej gry komputerowej, czy też komiksy dla Gazety Wyborczej, Muzeum Powstania Warszawskiego czy polskiego rządu.  Próbkę jego talentu będzie można podziwiać na wystawie komiksów, która zostanie wywieszona na płocie zaprzyjaźnionej z autorem agencji reklamowej G7 przy Goraszewskiej.

Atrakcji jest jeszcze więcej.  Wszystkie zostaną podane do publicznej wiadomości za kilka dni, na tej stronie internetowej, na folderach wrzucanych do skrzynek pocztowych Sadybian oraz na plakatach.  Do zobaczenia na festiwalu!

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba