Wirtuozi skrzypiec wystąpili przed sąsiadami

Tegoroczny festiwal Otwarte Ogrody można by śmiało nazwać świętem skrzypiec. Przed swoimi sąsiadami z Sadyby zaprezentowali się bowiem najwięksi wirtuozi tego instrumentu z dwóch pokoleń.

Na tą chwilę mieszkańcy Sadyby musieli czekać kilka lat.  Na jednym festiwalu pojawili się wreszcie wielcy polscy artyści skrzypiec, mieszkający zaledwie kilka ulic od siebie.  To konieczność dostosowania się do terminarzy tych bardzo wziętych wykonawców spowodowała przeniesienie terminu tegorocznego festiwalu o kilka tygodni do przodu. 

Jako pierwsza, w sobotę, 19 maja, zaprezentowała się Aleksandra Kuls, laureatka Paszportów Polityki 2011 w kategorii muzyka poważna i półfinalistka zeszłorocznego międzynarodowego Konkursu im. Wieniawskiego. Razem z Justyną Danczowską,  która akompaniowała jej na fortepianie, wykonała kompozycje Bacha, Kreislera, Bartoka, Hubaya i Brahmsa.  Po zakończeniu występu, siedząc sobie wygodnie na fotelach pośrodku sceny, obie wykonawczynie uczestniczyły w rozmowie z prowadzącym koncert znanym prezenterem i krytykiem muzycznym Polskiego Radia, Adamem Rozlachem. Aleksandra Kuls dzieliła się m.in. swoimi wrażeniami z konkursu Wieniawskiego oraz z kontaktów z przewodniczącym jury tego konkursu, legendą skrzypiec, Maximem Vengerovem. Zapytana o nietypową scenerię koncertu, powiedziała, że faktycznie rzadko przychodzi jej występować w przestrzeniach ogrodowych, ale bardzo ceni sobie tutejszą atmosferę.

Dzień później, Adam Rozlach, który prowadził występ Aleksandry Kuls, przeniósł się o kilka ulic dalej, by zapowiedzieć recital jednego z największych polskich skrzypków – maestro Krzysztofa Jakowicza.  W pięknych wnętrzach kościoła św. Tadeusza przy ul. Goraszewskiej, prowadzący ciekawie i długo opowiadał o głównym bohaterze koncertu – Janie Sebastianie Bachu.  Krzysztof Jakowicz przedstawił kompozycje Bacha na skrzypce solo, które nagrywa właśnie na nową płytę.  Kiedy wreszcie na scenie pojawił się Krzysztof Jakowicz, przywitały go gromkie brawa.  Oklaski nie opuszczały artysty do końca – po wykonaniu ostatniej kompozycji, brawa przerodziły się wręcz w owację na stojąco.  Mimo nietypowej pory, w środku dnia (koncert rozpoczął się o 15.30), recital przyciągnął do kościoła wielu – jak ocenił Adam Rozlach, wyrobionych i uważnych – słuchaczy, którzy wypełnili wszystkie miejsca siedzące.

Koncerty odbyły się w dniach 19-20 maja 2012 w ramach festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2012.  Występ Aleksandry Kuls z Justyną Danczowską sponsorował Bank Zachodni WBK. Organizatorami wydarzeń byli: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba oraz gospodarze poszczególnych koncertów: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie oraz Parafia św. Tadeusza Apostoła na Sadybie.

Zobacz zdjęcia z obu koncertów:

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba