Starsi Panowie wreszcie tam, gdzie ich miejsce

Choć Starsi Panowie byli śpiewani na Sadybie przy wielu okazjach, to dopiero w tym roku dotarli na specjalnie poświęcony im skwer.

Kilka lat temu mieszkańcy Sadyby, wspomagani przez znanych artystów, doprowadzili do nadania imienia Starszych Panów dotychczas bezimiennemu skwerowi.  Muzyka legendarnego duetu Przybora-Wasowski pojawiła się jednak w tym miejscu po raz pierwszy dopiero w piątek, 18 maja 2012.  Na Skwerze Starszych Panów rozstawiono wtedy duży plenerowy ekran. Po 21.00 odtworzono z niego spektakl kabaretowy „Smuteczek”, przygotowany kilka miesięcy wcześniej przy okazji emisji okolicznościowych monet NBP z wizerunkiem Starszych Panów.  Wśród wykonawców mieliśmy okazję podziwiać m.in. Agę Zaryan, Anię Dąbrowską, Piotra Adamczyka, Tomasza Kota i Macieja Stuhra.   W przerwie spektaklu festiwalowa publiczność mogła skosztować  pysznych (i darmowych!) duńskich przystawek od przygotowywanej do otwarcia pierwszej klubokawiarni na Sadybie – NABO.  Najszybsi skorzystali też z unikatowej okazji, by zamienić swoje typowe dwuzłotówki na specjalnie przywiezione na tą okazję monety NBP z wizerunkiem Starszych Panów.

Piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego towarzyszyły gościom festiwalu również kolejnego dnia.  Wieczorem, 19 maja, jazzowe i swingowe wersje nieśmiertelnych przebojów tego duetu przedstawiła Katarzyna Warno z zespołem.  W wielkim ogrodzie, podświetlonym fioletem i czerwienią, otoczonym historycznymi willami, zabrzmiały zarówno piosenki znane z Kabaretu, jak i utwory specjalnie napisane przez Przyborę i Wasowskiego dla innych wykonawców.  W tym drugim zestawie pojawił się m.in. znakomicie przyjęty przez publiczność i powtórzony na bis swingowy „Żegnaj Kotku” z repertuaru Hanny Banaszak. Na nowo zaaranżowane piosenki Starszych Panów zachwyciły licznie zgromadzoną publiczność.

Oba wydarzenia odbyły się w ramach festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2012.  Odtworzenie spektaklu kabaretowego z utworami Starszych Panów sponsorował Narodowy Bank Polski, a koncert Katarzyny Warno z zespołem - Bank Zachodni WBK.  Organizatorami wydarzeń byli: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba oraz gospodarze poszczególnych koncertów: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie oraz Parafia św. Tadeusza na Sadybie.

Zobacz zdjęcia z koncertów

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba