Sadyba otwiera ogrody - program

Prywatne ogrody Sadyby znów zapraszają wszystkich chętnych na spotkania ze sztuką w kameralnej skali. Oto pełny program festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2012.

Tym razem nieco wcześniej niż zwykle, bo w maju,  mieszkańcy historycznego osiedla Miasto Ogród Sadyba przygotowali liczne wystawy (zdjęć, obrazów, a nawet wycinanek), koncerty z udziałem wielkich artystów, pokaz spektaklu kabaretowego oraz rozbudowany wieczór wspomnień o znanym poecie.  Wiele z tych wydarzeń odbędzie się w ogrodach, które otworzą się po raz pierwszy. 

W towarzystwie przewodników udamy się też na spacer nowym szlakiem latarni gazowych, a na jeden wieczór, jeszcze przed oficjalnym startem, na sąsiedzki poczęstunek zaprosi pierwsza klubokawiarnia na Sadybie.  Będą wreszcie znane i lubiane tradycje festiwalu – pchli targ oraz powracający po 2 latach przerwy konkurs na najładniejszy ogród. 

Festiwal Otwarte Ogrody Sadyba 2012 odbędzie się w dniach 18-20 maja 2012.  Jego celem jest promocja historii i ludzi zabytkowego przedwojennego osiedla Miasto Ogród Sadyba. Organizatorem jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba.  Patronat honorowy ponownie objęło nad imprezą UNESCO.  W tym roku wspiera nas finansowo PGNiG oraz kilkunastu mieszkańców Sadyby.  Wiele instytucji i osób prywatnych pomaga nam również rzeczowo i merytorycznie.  Artyści z Sadyby wystąpią dla publiczności charytatywnie.

Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi w piątek, 18 maja o godz. 19.00 na rogu ul. Jodłowej i św. Bonifacego.  Rozpoczniemy tam spacer z przewodnikami (aż dwoma!) po nowym szlaku latarni gazowych. Czeka nas duża porcja ciekawych, pierwszy raz podawanych informacji o latarniach, mijanych domach i ludziach, którzy w tych domach mieszkali. Obok nieznanych faktów i chwytających za serce ludzkich historii uczestnicy spaceru mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

Punkt informacyjny (dostępne foldery): Ryneczek smakosza – ul. Okrężna 5a

 

Program festiwalu dziedzictwa kulturowego Otwarte Ogrody Sadyba 2012

 

Piątek, 18 maja 2012

19.00 – 20.30 Szlak latarni gazowych na Sadybie. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu. Miasto Ogród Sadyba przedstawia swój wielki atut i chlubę. Dzięki wieloletniemu projektowi rewitalizacji oświetlenia gazowego, dziś to zabytkowe osiedle może poszczycić się największym zbiorem czynnych latarni gazowych w Warszawie. Wraz z latarniami elektrycznymi, stworzonymi według tego samego historycznego wzoru co gazowe (z 1856 r.), sadybiańskie latarnie gazowe tworzą sieć spójnych, stylowych lamp, które nadają klimat wieczornym spacerom i przywołują lata świetności osiedla z lat 1930. Aby utrwalić wiedzę o tym wyjątkowym dziedzictwie materialnym Sadyby, z okazji tegorocznego festiwalu powstał pierwszy w Warszawie szlak latarni gazowych. Na kilkudziesięciu plenerowych tablicach poznamy zarówno historię tutejszych latarni gazowych, jak i historię mijanych domów i ludzi w nich zamieszkujących. W wielu przypadkach wiedza o mijanych obiektach i osobach ujrzy światło dzienne po raz pierwszy. Uroczystemu otwarciu szlaku towarzyszyć będzie opowieść aż dwóch przewodników: znanego varsavianisty Jarosława Zielińskiego oraz eksperta Stołecznego Konserwatora Zabytków, arch. Marii Sołtys.  Dodatkową atrakcją będzie losowanie wyjątkowych nagród.

Miejsce: początek na rogu ul. Jodłowej i św. Bonifacego

Organizatorzy: Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba – we współpracy z: Jarosławem Zielińskim i Marią Sołtys. 

Sponsor: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Mazowiecki Oddział Obrotu Gazem w

Warszawie, Gazownia Warszawska.

 

21.00 –23.00 Herbatka u Starszych Panów. Skwer Starszych Panów po raz pierwszy gości swoich legendarnych patronów. Miłośnicy duetu Przybora-Wasowski będą mogli obejrzeć – po raz pierwszy na imprezie otwartej - spektakl kabaretowy, zrealizowany kilka miesięcy temu z okazji emisji monet kolekcjonerskich NBP z wizerunkiem Starszych Panów.  Na ogromnym ekranie pojawi się wielu znanych aktorów i piosenkarzy, w tym Maciej Stuhr, Tomasz Kot, Piotr Adamczyk, Magda Umer i Zbigniew Zamachowski czy Aga Zaryan.  Oglądając i słuchając spektaklu, goście będą mogli napić się opiewanej przez Starszych Panów herbatki albo zjeść drobne duńskie przekąski.  Specjalnie dla nich serwować je będzie przygotowywana do otwarcia  klubokawiarnia NABO (po duńsku „sąsiad”) -  pierwsze prawdziwie lokalne miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych. O podtrzymanie dobrego nastroju zadbają dodatkowo dwie sadybianki, które zorganizują wspólne publiczne śpiewanie piosenek Starszych Panów.  Goście wieczoru mogą też liczyć na specjalną atrakcję, która pozwoli im na długo zapamiętać ten wieczór.

Miejsce: Skwer Starszych Panów

Organizatorzy: Narodowy Bank Polski, kawiarnia NABO, Małgorzata Terlecka i Wiesia Wasilewska. 

 

Sobota, 19 maja 2012

 

10.00 – 11.00  Rozpoczęcie harcerskiej gry terenowej po Sadybie, z nagrodami.  Podchody dla młodzieży ze szkół podstawowych stały się już tradycją festiwalu.  Bieg na orientację ze zbieraniem punktów, punktami kontrolnymi i mierzeniem czasu znów zahaczy o charakterystyczne punkty osiedla. Uczestnicy powinni przyjść w stroju sportowym do ewentualnego pobrudzenia.

Miejsce: Pl. Rembowskiego

Organizator: 60. warszawska drużyna harcerska UFO

 

11.00 – 11.15 Ogłoszenie wyników gry terenowej po Sadybie, wręczenie nagród

Miejsce: ul. Klarysewska 38 (salon fryzjerski Selena)

Organizatorzy: 60. warszawska drużyna harcerska UFO

Sponsor: Anonimowy darczyńca z Sadyby

 

11.15 – 12.45 Konkurs na najładniejszy ogród Sadyby. Ogłoszenie wyników, rozdanie nagród, spacer po wyróżnionych ogrodach. Punkt startu nieprzypadkowy – to właśnie ten ogród wygrał pierwszy konkurs w 2007 roku, pokonując aż 47 rywali. Zobaczmy, jak wygląda po latach.

Miejsce: ul. Klarysewska 38 (salon fryzjerski Selena)

Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba, Leroy Merlin, Renata Piasecka, Małgorzata Ries,

 

13.00 – 14.30 Kraków-Warszawa. Skrzypaczka Aleksandra Kuls powraca na festiwal z Krakowa do rodzimej Sadyby, tym razem już jako uznany młody talent, z kilkoma bardzo znaczącymi nagrodami na koncie.  Uczestniczka III etapu międzynarodowego konkursu Wieniawskiego w 2011 r., laureatka nagrody krytyków tego festiwalu, zwyciężczyni Paszportów Polityki 2011 w kategorii muzyka poważna, przygotowała specjalny program, w którym znajdą się m.in. Bach, Bartok i Brahms.  Na fortepianie solistce towarzyszyć będzie córka słynnej polskiej skrzypaczki, Kai Danczowskiej, Justyna Danczowska.       

Miejsce: Ogród pp. Bąków, ul. Morszyńska 21

Organizatorzy: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba

 

15.00 – 16.00 Kolory wiosny - pokaz mody Luni Bonder. Absolwentka historii sztuki, estetka, entuzjastka piękna, projektantka mody. Jej sukienki podbijają właśnie warszawskie salony. Przez długi czas współpracowała z TVP, współtworząc wizerunek prezenterek Panoramy TVP2, Wydarzeń Polsatu, TVN, oraz innych stacji komercyjnych. Wykreowała wizerunek wielu osób ze świata mediów, biznesu i polityki. Jest autorką wielu kolekcji mody, prezentowanych na łamach różnych pism kobiecych, jak np. Elle, Twój Styl, Pani i in. Tym razem przedstawi gościom festiwalu sukienki z najnowszej kolekcji.

Miejsce: ul. Kołobrzeska 7

Organizatorzy: Lunia Bonder

 

16.00 – 17.00 Ogród natury.  Pokaz dzieł uznanych polskich artystów, reprezentujących trzy różne formy sztuki plastycznej.  Rzeźby sadybianina Mariana Piętkowskiego, obrazy Joanny Wisławskiej i emalie na blasze Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej łączy inspiracja naturą. Jedyna okazja, by obejrzeć prace tak utytułowanych artystów w jednym miejscu, w nieformalnej atmosferze wiosennego przyjęcia w ogrodzie.

Miejsce: ul. Wysowska 13

Organizatorzy: Izabela i Paweł Grotowscy

 

17.30 – 18.30 Krucha sztuka z papieru i nożyczek.  Wystawa wycinanek inspirowanych polską wycinanką ludową.  Autorka prac, Susan Throckmorton, jest Amerykanką zamieszkałą na Sadybie.  Ta emerytowana nauczycielka, bibliotekarka i kurator muzealny, niemal całe swoje dorosłe życie kolekcjonuje sztukę ludową z różnych części świata, w których mieszkała i pracowała (Indie, była Jugosławia, Finlandia, Indonezja), od kilku lat zaś oddała się niemal wyłącznie sztuce tworzenia wycinanek.  Należy do cechu twórców wycinanek w USA i w Polsce, pisuje artykuły na temat tej zamierającej sztuki, uczestniczy w konkursach wycinanek na całym świecie (w Polsce wygrywa nawet z rodzimymi artystami!)  Jej pełne finezji prace można było obejrzeć na wystawach w Holandii, USA,  Niemczech i Chinach. Artystka przedstawi wybór swoich wycinanek w zaprzyjaźnionym ogrodzie.  Chętni będą mogli poznać warsztat artystki i zakupić wydawnictwa z jej pracami, w tym ilustrowaną wycinankami jej własną książeczkę z wierszami dla dzieci.

Miejsce: ogród pp. Dąbrowskich, ul. Okrężna 4

Organizatorzy: Susan Throckmorton, Maria Dąbrowska

 

18.30 – 19.30 Wystawa obrazów Doroty Krzymowskiej.  Po kilku latach przerwy, znana malarka Dorota Krzymowska powraca na festiwal z nowymi cyklami prac.  Niezwykła podróż w świat ptaków i zwierząt, przedstawionych w mocnych, wyrazistych kolorach.    

Miejsce: ul. Morszyńska 39

Organizatorzy: Dorota Krzymowska

 

20.00 – 21.30 Romantyczny wieczór ze Starszymi Panami – koncert Katarzyny Warno.  Wokalistka Katarzyna Warno z zespołem przedstawi klimatyczne utwory duetu Przybora- Wasowski w lekkim jazzowym sosie. Solistce towarzyszyć będzie wyjątkowy zespół instrumentalistów w nigdy wcześniej niespotkanym na festiwalu składzie, z fortepianem, kontrabasem i trąbką.

Miejsce: Ogród pp. Bąków, ul. Morszyńska 21

Organizatorzy: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba

 

 

Niedziela, 20 maja 2012

 

10.00 – 13.00 Pchli targ. Mieszkańcy wystawiają na sprzedaż, za symboliczne sumy, wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków.

Miejsce: Skwer Starszych Panów

Organizatorzy: Lunia Bonder i Agnieszka Bąk

 

12.00 - 13.00 Sterowanie przestrzenią. Poplenerowa wystawa obrazów małych malarzy, prowadzonych przez animatorów z sadybiańskiej fundacji Studio Metod. Przestrzeń muzyczną wypełni mini-koncert dziecięcej grupy wiolonczelistów, kształconych pod opieką Moniki Piszczek. 

Miejsce: ul. Zelwerowicza 11, lok. 2 (siedziba fundacji Studio Metod)

Organizatorzy:  fundacja sztuk wizualnych Studio Metod, Monika Piszczek

 

12.00 - 13.00 Ogród muzyczny.  Akustyczny koncert gitarowy na kilka rąk, w różnych stylach.

Miejsce: ul. Kołobrzeska 17

Organizatorzy:  Daniel del Percio z przyjaciółmi

 

13.00 – 14.00 Pejzaż na kawie. Wystawa rysunków z pracowni Stacja Plastyczna, wykonanych w nietypowej, choć spektakularnej technice oraz warsztat rysunku na świeżym powietrzu dla dorosłych.  

Miejsce: ogród pp. Cybulskich, ul. Inowrocławska 16

Organizatorzy: Zuzanna Łąpieś i Marek Cybulski

 

14.00 – 15.00 Portrety Sadybian w obiektywie Agnieszki Kurelli.  Wystawa zdjęć wykonanych mieszkańcom Miasta Ogrodu Sadyba.  Szeroka gama postaci, uchwyconych w nieformalnych sytuacjach, często bez ich świadomości.  Warto sprawdzić, czy my również staliśmy się obiektem obserwacji lokalnej artystki.

Miejsce: ul. Truskawiecka 18

Organizatorzy: Agnieszka i Jerzy Kurellowie

 

15.30 – 17.00 Krzysztof Jakowicz gra Bacha. Maestro Krzysztof Jakowicz, gwiazda o międzynarodowej sławie, laureat i juror wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych.  Ma na koncie kilkadziesiąt płyt z muzyką poważną.  Aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą.  W uznaniu jego talentu kompozytor Witold Lutosławski  powierzał mu premierowe wykonania wszystkich swoich nowych utworów na skrzypce.  Do niedawna profesor Akademii Muzycznej w Warszawie. Od kilku lat wykonuje również muzykę popularną –m.in. tanga Astora Piazzoli.  Każdy jego program wypełnia po brzegi salę warszawskiego teatru Buffo. Na scenie Krzysztof Jakowicz jest pełnym energii i werwy showmanem.  Nawiązuje natychmiastowy kontakt z publicznością.  Opowiada anegdoty, czyta wiersze, ma znakomite poczucie humoru. To ogromny zaszczyt i niepowtarzalna okazja, by zobaczyć tego wielkiego artystę, a przy tym mieszkańca Miasta Ogrodu Sadyba, na festiwalu Otwarte Ogrody. W ramach charytatywnego koncertu, wykona swój najnowszy program z kompozycjami Jana Sebastiana Bacha.

Miejsce: kościół św. Tadeusza Apostoła na Sadybie,  ul. Goraszewska 16

Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba, parafia św. Tadeusza Apostoła na Sadybie

 

17.30 - 20.30 Pasja według Stanisława Grochowiaka – Benefis ducha poety.   Jeden z największych poetów powojennej Polski.  Młodzież zna go z kanonu lektur, ale nawet dla dawnych sąsiadów z Sadyby pozostaje już tylko dawnym wspomnieniem.   Na tegorocznym festiwalu Otwarte Ogrody wskrzeszamy Stanisława Grochowiaka. Mieszkańcy Sadyby będą mogli poznać swojego dawnego sąsiada z różnych perspektyw – jako poetę, scenarzystę filmowego, malarza, autora tekstów piosenek, ale też jako zwykłego człowieka.  Opowiadać o nim i jego twórczości będą znani artyści, przyjaciele, ale też członkowie rodziny.  Na to wyjątkowe wydarzenie zaproszeni zostali m.in. Krystyna Brzechwa, Ernest Bryll, Maria Sołtyk-Koc, Erazm Ciołek, dzieci poety. Przybyli na spotkanie będą mieli okazję, by po raz pierwszy publicznie zobaczyć obrazy poety oraz posłuchać nagrań audio i video z jego udziałem.  Przy okazji spotkania otwarte zostaną aż dwie wystawy.  Jedna zawierać będzie duże archiwalne zdjęcia, wykonane artyście w latach 60. i 70. przez znanego fotografika Erazma Ciołka na Sadybie.  Druga wystawa będzie natomiast zawierać zdjęcia współczesne, powstałe specjalnie na festiwal z inspiracji poetą. Swoją artystyczną wizję, ujętą w niekonwencjonalną formę, przedstawi jego wnuk, fotograf Michał Grochowiak. Zainteresowani będą mogli pogłębić swoją wiedzę o poecie, kupując na spotkaniu niedawno wydaną książkę „Dusza czyśćcowa”, która zawiera kilkadziesiąt fascynujących wspomnień o poecie, spisanych lub opowiedzianych przez znajomych i rodzinę Stanisława Grochowiaka.

Miejsce: Ogród pp. Bąków, ul. Morszyńska 21

Organizatorzy: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba