Program festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2017

Piątek, 9 czerwca 2017

 

1.20:00-21:30 Warszawiaki na Sadybie!  W ogrodzie przy Morszyńskiej 7 zabrzmią warszawskie szlagiery wyśpiewane przez charakterną Mańkę Druciak, drobnego cwaniaczka Feluchnę i elegancika Pana Jana,  przy akompaniamencie kapeli podwórzowej. Nie zabraknie klawych anegdotek o Sadybie zapodanych z humorem przez Pana Giergota.  Szemrane piosenki, muzyka na żywo i dialogi prowadzone warszawską gwarą przez zaangażowanych aktorów, stworzą niepowtarzalny klimat, przenosząc publikę do czasów przedwojnia. Stylizacje mile widziane.
Miejsce: Ogród Bloku Oficerskiego, ul. Morszyńska 1- 7 (wejście od ulicy Okrężnej)
Organizator: Aleksandra Karkowska, Olgierd Siewierski

 

2. 21:30–24:00 Kino plenerowe. Kolejny raz najciekawsze dzieła filmowe twórców ze starej Sadyby, zaprezentowane będą na ogromnym ekranie w parkowym otoczeniu. Tego wieczoru zobaczymy komedię „Kingsajz”. Gościem pokazu będzie operator filmu, Jerzy Łukaszewicz. Zwycięski projekt budżetu partycypacyjnego 2016 na Mokotowie.
Miejsce: Skwer Ormiański
Organizator: Andrzej Łokaj, Urząd Dzielnicy Mokotów

 

 

 

Sobota, 10 czerwca 2017

3. 8:30-10:00 Sadybianie na START! Zapraszamy dorosłych o 8:30 do biegu wokół Skweru Ormiańskiego. Dzieci od 9:00 w podziale na kategorie wiekowe okrążają boisko szkolne. Szczegółowy grafik i karty biegu dla uczestników do pobrania na stronie http://sp115.waw.pl/  lub na miejscu.
Miejsce: Boisko Szkoły Podstawowej nr 115, ul. Okrężna 80
Organizator: Szkoła Podstawowa nr  115
Sponsorzy nagród: Makro, Mieszko

 

4. 10:00-11:00 Warsztaty piaskowych rzeźb z Pracownią Sztuki Dziecka. Tego jeszcze na Sadybie nie było! Nad Jeziorkiem zamieszkają piaskowe „dziwnostwory. Prowadząca warsztaty artystka plastyk Katarzyna Derkacz-Gajewska zapozna uczestników z techniką rzeźbienia w niełatwym materiale, jakim jest piasek. Do wykonania rzeźb potrzebne będą łopaty. Resztę znajdziemy na miejscu.
Miejsce: Plaża nad Jeziorkiem Czerniakowskim
Organizator: Katarzyna Derkacz-Gajewska

 

5. 11:00-12:30 PSAdybianin Roku 2017. Zapraszamy wszystkie pieski, niezależnie od rasy, wieku i rozmiaru do wspólnej zabawy. Wybierzemy psią królową i psiego króla Sadyby, czyli PSAdybiankę i PSAdybianina Roku 2017. Zgłoszenia do konkursu prosimy przesyłać pod adres: psiasadyba@gmail.com  do 8 czerwca. Ilość miejsc ograniczona. Impreza połączona z otwarciem nowego parku dla psów na Sadybie!
Miejsce startu: Psi Park na łące przed działkami przy ul. Goczałkowickiej
Organizator: Małgorzata Przybylik-Kucharska
Sponsorzy: Klinika Weterynaryjna Lancet, psygoda.pl, Sadybiańska Grupa Spacerowa

 

6. 13:00-16:00 II Mokotowska Gra Miejska "Continuum 2, czyli Banany na Sadybie". Gra oparta na książkach „Continuum” K. Bracha, „Czarny Parasol” A. Bahdaja i „Banany z cukru pudru" B. Caillot Dubus i A. Karkowskiej. Przenieś się w czasie z Teatrem Historii,  wciel się w Detektywa Departamentu Czasu i rozwiąż kryminalne zagadki Sadyby z przeszłości i przyszłości.  Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych, to gra dla każdego! Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia do 9 czerwca na adres: dorota.nurek@gmail.com.
Miejsce zbiórki: przy ciuchci na ul. Okrężnej
Organizator: Aleksandra Karkowska, Dorota Nurek, Teatr Historii
Sponsor: Biblioteka Publiczna dla dzielnicy Mokotów przy ul. Wiktorskiej 10

 

7. 13:00-14:30 Przedogródek – to widać! O czym pamiętać urządzając zieleń przed domem opowie i pokaże architekt krajobrazu Katarzyna Molska. Zapraszamy na warsztaty ogrodnicze.
Miejsce: Ogród ul. Bonifacego 119
Organizatorzy: Katarzyna Molska, Renata Piasecka, Anna Pietrasz

 

8. 15:30-16:30 „Kolory Sadyby” - wystawa fotografii Agnieszki Kurelli. Tym razem zdjęcia ukazujące piękno i wielobarwność naszej dzielnicy. Fauna, flora, krajobraz oraz uliczki Sadyby uchwycone w różnych porach roku. 
Miejsce: Ogród pp. Kurella, ul. Truskawiecka 18 
Organizator: Agnieszka Kurella

 

9. 16.00-17.00 Wernisaż Pracowni Sztuki Dziecka, nie tylko dla dzieci. Wernisaż prac dorosłych twórców. Grupa ośmiu wspaniałych pań, co wtorki tworzy w Pracowni cudowne prace. Prezentujemy je Państwu po raz trzeci, bo warto pokazać, że ukryte talenty trzeba rozwijać, i że nie należy zagłuszać potrzeby serca. W tym roku pojawi się dużo koloru, różnorodnych technik i twórczej fantazji. Może uda się przekonać innych, że warto spełniać swoje marzenia?
Miejsce: Plac Rembowskiego 9, 9a, 9b, 9c- ogród wewnątrz osiedla
Organizator: Katarzyna Derkacz-Gajewska

 

10. 17:00-18:00 Starsi Panowie w młodej odsłonie. Przedstawienie muzyczne „Sąsiedzi” w wykonaniu zdolnych i pełnych pasji scenicznych dzieci z „Małej Filmówki”. Pani A i Pani B przeprowadzają się z dużego do średniego miasta, gdzie poznają wiele ciekawych osobowości, tytułowych sąsiadów. A wszystko na podstawie historii stworzonych przez duet Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. 
Reżyseria: Piotr Kosewski, opieka artystyczna: Anna Salamon – Kalinowska, aranżacja muzyczna: Zdzisław Kalinowski.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: Aleksandra Karkowska, Anna Salomon-Kalinowska "Mała Filmówka"

 

11. 19:00-22:00 Potańcówka w stylu retro. Już po raz piąty spotykamy się w świetnych nastrojach i stylizacjach! Tym razem z muzyką na żywo! Do tańca zagra zespół znany już z sadybiańskich wieczorów tanecznych Happy Jazz Band. Prowadzenie Katarzyna Stoparczyk.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator
: Aleksandra Karkowska 
Sponsorzy: APR, NABO Cafe
Zrealizowana w ramach inicjatywy lokalnej dzięki współpracy mieszkańców i m.st. Warszawy

 

12. 19:30–19:45 Wspólna fotografia Sadybian. Nasza lokalna wielka rodzina i przyjaciele znów zostaną uwiecznieni przez Pawła Muraka z Metka Studio.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: Metka Studio

 

   

Niedziela, 11 czerwca 2017

13. 9:00-12:00 Pchli targ. Jak co roku, mieszkańcy wystawiają na sprzedaż za symboliczne sumy wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków. Dodatkową atrakcją będzie LOTERIA Fantowa!
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Agnieszka Bąk, Lunia Bonder

 

14. 11.30–12.30 Pyszny konkurs sąsiedzki na najlepsze CIACHO SADYBY. Ponownie zapraszamy do zagniatania, ubijania, ucierania, karmelizowania, pieczenia, gotowania, ale cokolwiek zrobicie, zróbcie to NA SŁODKO z czekoladą, owocami, cukrem, miodem i koniecznie - z jajami! Jednym słowem odkryjcie swoje kulinarne talenty i zgłoście Wasze ulubione ciasto do tytułu CIACHA SADYBY. Każda osoba, która zgłosi swoje ciasto, dostanie drobny upominek, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia ciast do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych "do lat 16" i "powyżej lat 16" najpóźniej do7.06.2017 na adres nabo@nabocafe.pl lub osobiście w NABO Cafe.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Lunia Bonder, Urszula Eriksen, Daria Pawlewska
Sponsor: KUKBUK/ Partner: NABO Cafe

 

15. 14:00-15:00 Piękna i uwodzicielska w ogrodzie. Jak co roku, pani Maria zaprasza na smakowity koncert kameralny. Tym razem bohaterkami koncertu będą przepiękna harfa i uwodzicielska wiolonczela, a prowadzący koncert Piotr Dąbrowski opowie między innymi o magicznej fonosferze chordofonów.
Miejsce: Ogród p. Marii Dąbrowskiej, ul. Okrężna 4
Organizator: Piotr Dąbrowski

 

16. 15.30–16.30 Zielono mi. Akwarele, pastele, tusz. Wystawa malarstwa Ewy Brzostowskiej-Radziwiłłów - architektki krajobrazu, która prezentowała już swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a teraz pragnie je pokazać swoim sąsiadom wierząc, że mieszkańcy Miasta Ogrodu Sadyba oraz odwiedzający ich goście podzielają jej zachwyt przyrodą i zamiłowanie do natury w skali makro i mikro.
Miejsce: Ogród pp. Długoszów, ul. Klarysewska 30
Organizatorzy: Ewa Brzostowska-Radziwiłłów, Anna i Piotr Długoszowie

 

17. 17:00-18:00 Babcinych zegarów czar - opowieści na czasie i o czasie według zegarmistrza, kolekcjonera i gawędziarza, Jana Szymańskiego.
Miejsce: Restauracja Zegarmistrzowska, ul. Muszyńska 23 (wejście od Okrężnej)
Organizator: Restauracja Zegarmistrzowska

 

18. 18:30–20:00 W blasku przedwojennych gwiazd.  Jak wyglądało życie artystyczne w przedwojennej stolicy i jaką rolę odgrywały w nim kobiety, m.in. Ordonka, Zula Pogorzelska, Wiera Gran? Jaki był związek wojska z kabaretem? Czym zajmowała się organizacja WINO? W podróż w czasie przy muzyce ze starego gramofonu zabierze nas varsavianista i kolekcjoner, Jarosław Wojciechowski, a jego gawęd dopełnią fragmenty przedwojennych filmów oraz pokaz mody z lat 1920-30.
Miejsce: Showroom firmy Benjamin Moore Paints, ul. Okrężna 36, wejście od ul. Powsińskiej
Organizatorki: Aleksandra Karkowska, Katarzyna Szczepaniak

 

19. 21:00–22:00 Filmowe podwórko. „Alfred Schreyer z Drohobycza”. Opowieść o muzyku, uczniu Brunona Schulza. Bohater ze swadą opowiada o swoim nauczycielu i życiu w polsko-żydowsko-ukraińskim miasteczku, potraktowanym szczególnie okrutnie przez wiatry historii. Z opowieści tych wyłania się piękna postać człowieka, który pomimo przejścia przez piekło zachował do końca pogodę ducha i miłość do polskiego języka. W klimat filmu wprowadzi nas reżyser filmu, Marcin Giżycki.
Miejsce: Ogród Bloku Oficerskiego, ul. Morszyńska 1- 7 (wejście od ulicy Okrężnej)
Organizatorzy: 
Marcin Giżycki, Olgierd Siewierski

 

 

Organizator: Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Miasto Ogród Sadyba
Patroni honorowi: Polski Komitet ds. Unesco, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Mokotów
Partnerzy medialni: Radio dla Ciebie, Sadyba24.pl, Południe
Sponsorzy: KUKBUK, APR, NABO Cafe, Ziaja
Partnerzy: EDDA, Gondor
Dziękujemy mieszkańcom i przyjaciołom Sadyby, którzy wsparli festiwal. Specjalne podziękowania dla Centrum Kultury Łowicka, Szkoły Podstawowej nr 115 oraz Gimnazjum nr 10.

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba