Program festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2013

Piątek, 7 czerwca 2013

20.00–21.30 Małe zbrodnie małżeńskie. Oficjalne otwarcie festiwalu. Po raz pierwszy na festiwalu gościmy przedstawienie teatralne, i to od razu najwyższych lotów. Stworzone na podstawie dramatu modnego obecnie na świecie pisarza Érica-Emmanuela Schmitta, z udziałem znanych aktorów: Katarzyny Herman i Redbada Klijnstry. Małe zbrodnie małżeńskie to przewrotna, zabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi. Jeden wieczór z życia małżeństwa z piętnastoletnim stażem.  
Miejsce: ogród pp. Bąków na ul. Morszyńskiej 21
Organizatorzy: Teatr Praga, Mazowieckie Centrum Kultury
Sponsorzy: Synergy, Infigate Technology

21.30–22.00 Błękitna Sadyba – plenerowa wystawa obrazów Edwarda Dwurnika ze spacerem. Edward Dwurnik, malarz o międzynarodowej sławie, od dziesięcioleci mieszka i tworzy w Mieście Ogrodzie Sadyba. „Najlepiej czuję się w swoim domu na Sadybie” – podkreśla w wywiadach. Spośród ponad 5 tysięcy obrazów, dziesiątek tysięcy akwarel i grafik, jakie stworzył, na obecnej wystawie pokaże kilka wybranych, które łączy temat Sadyby.  Po raz pierwszy w historii zestawione zostaną ze sobą tak różne prace jak impresje ołówkiem z rodzinnych spacerów, pochodzące z wczesnych lat 70-tych (pierwszy pokaz publiczny), oraz szczegółowe panoramy oficerskiej części osiedla, z kamienicami i fosą, pochodzące ze słynnego błękitnego cyklu „Warszawa”.  Obrazy będzie można podziwiać przez kolejny rok w dzień i w nocy – dzięki podświetlanym kasetonom, umieszczonym wzdłuż wschodniego biegu ulic Morszyńskiej i Okrężnej. Wprowadzenie do wystawy i spacer poprowadzą: marchand Wojciech Tuleya oraz historyk sztuki i krytyk Katarzyna Rzehak.
Start: ogród pp. Bąków na Morszyńskiej 21 
Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
Sponsorzy: Darczyńcy indywidualni – Mieszkańcy i przyjaciele Sadyby

 

Sobota, 8 czerwca 2013

10.00–11.00 Rozpoczęcie harcerskiej gry terenowej po Sadybie, z nagrodami
Podchody dla młodzieży ze szkół podstawowych to już stały punkt programu. Bieg na orientację ze zbieraniem punktów, punktami kontrolnymi i mierzeniem czasu znów zahaczy
o charakterystyczne punkty osiedla. Uczestnicy powinni przyjść w stroju sportowym do ewentualnego pobrudzenia.
Miejsce: Pl. Rembowskiego
Organizator: 60. warszawska drużyna harcerska UFO

11.00–11.15 Ogłoszenie wyników gry terenowej po Sadybie, wręczenie nagród
Miejsce: Skwer Starszych Panów, plac przed NABO (ul. Zakręt 8)
Organizatorzy: 60. warszawska drużyna harcerska UFO
Sponsor: Anonimowy darczyńca z Sadyby

11.15–12.15 Bieg wokół Jeziorka Czerniakowskiego.  Sportowa rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji.  Każdy uczestnik otrzyma mapę z trasą biegu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a na wszystkich spragnionych - lemoniada od klubokawiarni NABO.
Start i finisz: Skwer Starszych Panów, placyk przed NABO (ul. Zakręt 8)
Organizatorzy: Małgorzata Cegielska, Aleksandra Karkowska, Szkoła Podstawowa 103

11.55-12.00 Zatrzymane w kadrze. Otwarcie wystawy artystycznych zdjęć Sadyby „w starym stylu”. Autor, Artur Zwierzchowski, zagląda w zakamarki miasta ogrodu, by pokazać, gdzie zatrzymał się czas.
Miejsce: Klubokawiarnia NABO (ul. Zakręt 8)
Organizatorzy: Artur Zwierzchowski, NABO, Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba
Sponsorzy: Darczyńcy indywidualni – Mieszkańcy i przyjaciele Sadyby

12.15-12.30 Sadyba – miejsce odrodzenia „Welecji”. Otwarcie wystawy.  Wybuch wojny przerwał działalność jednej z najstarszych polskich organizacji studenckich – Korporacji Akademickiej „Welecja” założonej w 1883 r. w Rydze. Mimo że jej członkowie przez cały okres wojny i PRL spotykali się na niejawnych spotkaniach, nie byli przyjmowani nowi adepci – studenci. Dopiero w 2002 w domu Kazimierza Augustowskiego przy ul. Zielonej 22 na Sadybie, po kilkudziesięcioletniej przerwie przyjęto czterech nowych kandydatów, co rozpoczęło proces odrodzenia korporacji. Wystawa prezentuje historię i współczesną działalność Korporacji „Welecja” oraz sylwetkę niezwykłego człowieka – Kazimierza Augustowskiego bohatera naszej wolności, żołnierza czasu wojny oraz więźnia komunistycznego, filistra Korporacji Akademickiej "Welecja".
Miejsce: Płot przy ul. Goraszewskiej 7 
Organizatorzy: Korporacja Akademicka „Welecja”, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
Sponsor: Korporacja Akademicka „Welecja”

12.30-13.15 Przestępczość przeciwko dziedzictwu kulturowemu – fikcja a rzeczywistość. Wykład multimedialny. Złodzieje dzieł sztuki, wandale zabytków, fałszerze dzieł sztuki. Popkultura stworzyła model przestępcy Arsène Lupina, dżentelmena okradającego muzea dzięki wymyślnym narzędziom i wdziękowi osobistemu. Media informują nas o spektakularnych przypadkach fałszerstw. Jak jednak działają rzeczywiści sprawcy tej kategorii przestępstw - jaką mają motywację? Co powoduje że nawet największe instytucje muzealne padają ofiarą rabunków? Jaka jest rzeczywista  skala  zagrożenia naszego dziedzictwa  przestępczością? Wykład poprowadzi Olgierd Jakubowski.
Miejsce: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ul. Goraszewska 7 
Organizator: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów


13.15-14.00 Jak chronić prywatne zbiory? Wykład multimedialny. Jak zwiększyć szanse na odzyskanie skradzionych dzieł sztuki – Robert Pasieczny opowie o standardzie dokumentacji zabytków w ramach programu „Bezpieczne Zbiory-Bezpieczne Kolekcje”. 
Miejsce: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ul. Goraszewska 7 
Organizator: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

14.00-15.00 Miasto-ogród - sposób na życie. Utracone czy tylko zapomniane? Wykład multimedialny.Architekt Maria Sołtys przypomina historie wybranych sadybiańskich domów - ich architektury oraz ludzi, którzy je budowali i w nich mieszkali. 
Miejsce: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ul. Goraszewska 7 
Organizatorzy: Maria Sołtys, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
Sponsor: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

15.00-16.00 Koncert zespołu reggae The Riffers.   Od dwóch lat grają regularnie w klubach muzycznych w całej Polsce. Obecnie w składzie sześcioosobowym.  Od początku na czele ze związanym z Sadybą wokalistą, Arturem Zwierzchowskim. Energię (też pozytywną) dostarcza NABO.
Miejsce: Skwer Starszych Panów 
Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, NABO, Andrzej Gładki
Sponsor: Usługi Księgowe Morszyńska, Advanced PR

14.30-16.30 Zaaranżuj swoje wnętrze - porady dla dorosłych i warsztaty dla dzieci.  Firma CDN STUDIO - producent popularnego program telewizyjnego DEKORATORNIA, zaprasza na bezpłatnie porady architekta i projektantów wnętrz: dom - modernizacja, projekt, wnętrza - jak zaaranżować przestrzeń w domu, aby lepiej spełniała Państwa potrzeby. Równolegle projektanci Dekoratorni poprowadzą w tym samym miejscu kreatywne warsztaty dla dzieci. 
Miejsce: ul. Orężna 42 (domy atrialne) 
Organizatorzy: Dekoratornia


15.00–16.00 Polska księga nonsensu. Wystawa zdjęć Agnieszki Kurelli, obrazująca śmieszne, zaskakujące albo odrażające przykłady nonsensu w naszym życiu.  Zdjęcia z Sadyby i nie tylko. 
Miejsce: ul. Truskawiecka 18
Organizatorzy: Agnieszka i Jerzy Kurellowie

16.30–17.30 Puzony, grube tony. Koncert jedynego w Polsce zespołu puzonistów (z Sadybianinem w składzie), grającego muzykę dawną na wiernych kopiach instrumentów z okresu renesansu.  Laureaci nagrody Fryderyka w zakresie muzyki dawnej.  Od 1987 roku regularnie koncertują w kraju i za granicą. W pięknym ogrodzie zagrają muzykę dworską, z dawnych wieków, ale też lekką, współczesną.
Miejsce: ul. Okrężna 4
Organizatorzy: Maria Dąbrowska
Sponsor: anonimowy

18.00–19.30 Grafika na Sadybie. Jak powstaje grafika? Na to pytanie odpowiedzi udzieli Zofia Stanisławska, grafik i mieszanka Sadyby. Artystka opowie o technikach w grafice warsztatowej. Spotkanie zakończy wspólne stworzenie  monotypii ,,Drzewo” z liści przyniesionych przez mieszkańców Sadyby.
Miejsce: Czas na Wino, Okrężna 36 (wejście od Powsińskiej)
Organizatorzy: Zofia Stanisławska, Czas na Wino

19.30–20.45 Spacer po Sadybie szlakiem odkryć starożytnych i historii Sadyby. Varsavianista-archeolog ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich opowie o pradziejowej kulturze grobów kloszowych i pokaże miejsca na Sadybie, gdzie odnaleziono jej ślady. Określi też okoliczności dokonania odkryć, wyjaśni, dlaczego akurat tu koncentrują się stanowiska archeologiczne oraz pokaże, jak odróżnić starożytne przedmioty od współczesnych. Każdy z uczestników spaceru otrzyma folder z mapką starożytnych wykopalisk na Sadybie, będzie też uczestniczył w otwarciu mini wystawy poświęconej sadybiańskim odkryciom.
Start: podwórko Czas na Wino, Okrężna 36 (wejście od Powsińskiej)
Organizatorzy: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba
Sponsor: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

21.00–23.00. Zatańczmy jak za dawnych lat… czyli klimatyczna potańcówka w stylu lat 30-tych, w świetle gazowych latarni i lampionów. W nastrój wprowadzi nas wokalistka Olga Matuszewska - absolwentka renomowanej uczelni muzycznej Berklee College of Music w Bostonie, autorka nagranej i wydanej w USA płyty „Don’t Cry”. Następnie Marcin Karpiński, instruktor z Akademii Tańca DANCE&ME, zdradzi nam tajniki wiedzy tanecznej, ucząc podstawowych kroków i figur West Coast Swing i nie tylko..., wprowadzając nas tym samym w magiczny świat tańca. Mile widziane stroje w stylu lat 20-tych i 30-tych - nagroda za najładniejszą stylizację.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Iwona Wieczorek, Anna Rudnicka-Sipayłło, Małgorzata Cegielska, Aleksandra Karkowska, Akademia Tańca DANCE&ME, NABO
Sponsorzy: Advanced PR, Degażeria


Niedziela, 9 czerwca 2013

9.00 – 11.00 Nasz ogród – cz. 1: wspólne sadzenie.  Miasto Ogród Sadyba może się pochwalić pięknymi ogrodami prywatnymi, ale nie doczekało się jeszcze ogrodowych przestrzeni publicznych. Akcja „Nasz ogród” wypełnia tę lukę – mieszkańcy mogą wspólnymi siłami stworzyć wspólny ogród, w centralnym punkcie Skweru Starszych Panów. Projekt opracowała architekt krajobrazu z Sadyby, Kasia Molska, materiały i sprzęt dostarcza Leroy Merlin, a sadzenie i bieżące utrzymanie namiastki sadybiańskiego ogrodu należy do nas wszystkich. Efekt sadzenia będzie można podziwiać od godz.11.30.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, Kasia Molska
Sponsor: Leroy Merlin

9.00–12.00 Eliminacje do turnieju tenisowego Sadyba Cup. Nawiązujemy do przedwojennej tradycji Miasta Ogrodu Sadyba. Tu, gdzie dziś jest klub tenisowy Wars, w latach 20. i 30. mieszkańcy osady Społem przy Zacisznej rozgrywali mecze tenisowe na ceglanych kortach.   Do pierwszej edycji turnieju zapraszamy uczniów szkół podstawowych, mieszkających lub uczących się na Sadybie. Prosimy zgłaszać udział do 8 czerwca na adres witold.skoniecki@wp.pl. Na wszystkich czekają nagrody, na najlepszych – pamiątki od gwiazd.
Miejsce: Klub tenisowy TKKF Wars, ul. Jodłowa 1/3 (wejście do Zacisznej) 
Organizatorzy: Klub tenisowy TKKF Wars, Szkoła Podstawowa 103, Małgorzata Cegielska

10.00–16.00 Ludzie to historia miasta. Skanowanie zdjęć z prywatnych archiwów mieszkańców Sadyby. Chcemy odtworzyć i zachować dla przyszłych pokoleń historię ludzi, domów i ogrodów Sadyby.  Chętnie posłuchamy też wspomnień z dzieciństwa. Prosimy o przynoszenie starych fotografii, projektów domów, dokumentów rodzinnych, które na miejscu  zeskanujemy i oddamy właścicielom wraz z elektroniczną kopią na płycie CD.
Miejsce: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ul. Goraszewska 7
Organizator: Fundacja Pointa 
Partnerzy: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, DDP- Digital Document Professionals

10.00–13.00 Pchli targ. Mieszkańcy wystawiają na sprzedaż, za symboliczne sumy, wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Lunia Bonder i Agnieszka Bąk

10.00–13.00 Przyjdź i graj – muzyczny Hyde Park. Otwarte zaproszenie do występu bez zobowiązań i stresu dla wszystkich dzieci i młodzieży grających na instrumentach i/lub śpiewających.  Prąd dostarcza klubokawiarnia NABO, resztę: piecyk, instrument i wykonawcę - chętni do muzykowania.  
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Krzysztof Bąk, NABO

10.00–13.00 Ogród wg Leroy Merlin. Wszystko, co potrzebne do ogrodu – porady ogrodnicze oferuje na swoim stoisku sponsor akcji „Nasz ogród” – sklep Leroy Merlin z Piaseczna. 
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Leroy Merlin

11.30 – 11.45 Nasz ogród – cz. 2: oficjalne otwarcie. Z dumą prezentujemy efekt wspólnej, społecznej pracy z ostatnich kilku godzin.  Dla chętnych pamiątkowe zdjęcie.    
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, Kasia Molska
Sponsor: Leroy Merlin

12.00–12.30 Finał turnieju tenisowego Sadyba Cup. Finał turnieju dla uczniów szkół podstawowych, mieszkających lub uczących się na Sadybie.
Miejsce: Klub tenisowy TKKF Wars, ul. Jodłowa 1/3 (wejście do Zacisznej) 
Organizatorzy: Klub tenisowy TKKF Wars, Szkoła Podstawowa 103, Małgorzata Cegielska

13.00 – 15.00 Konkurs na najładniejszy ogród Sadyby. Ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i spacer po wyróżnionych ogrodach. 
Start: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba (Renata Piasecka, Kasia Molska, Małgorzata Ries, Anna Pietrasz)
Sponsor: Leroy Merlin

14.00–16.00 Wystawa obrazów Hanny Chromińskiej. Lokalna malarka prezentuje kolejne prace inspirowane Sadybą, a szczególnie przyrodą Jeziorka Czerniakowskiego.  
Miejsce: ogród p. Anny Gumkowskiej, ul. Zielona 13
Organizatorzy: Hanna Chromińska i Anna Gumkowska

15.00–16.00 Ogród muzyczny. Dwóch wysokiej klasy pianistów, dwie ścieżki kariery.  Pierwszy z artystów, mieszkający na Sadybie Cezary Kozanecki, za młodu kształcił się w szkole muzycznej, a dziś jest głównie biznesmenem, prezesem spółki giełdowej.  W 2010 roku otrzymał Nagrodę Publiczności na odbywającym się co 3 lata I. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Amatorów.  Sadybiańskiej publiczności zagra ulubionego Chopina.  Drugi artysta, Maciej Grzybowski żyje muzyką i z muzyki. Jest zdobywcą głównych nagród na konkursach muzyki współczesnej w Polsce i za granicą, nagrał już kilka solowych płyt, współpracował m.in. z Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim i Jerzym Maksymiukiem. W gościnnym ogrodzie zagra głównie klasyków muzyki poważnej: Bacha, Brahmsa, Chopina i Debussy'ego, ale też nie zapomni o obchodzącym swój rok Witoldzie Lutosławskim. 
Miejsce: Ogród pp. Bąków, ul. Morszyńska 21
Organizatorzy: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba 
Sponsor: Synergy

16.30–17.30 Tradycyjna prostota i elegancja, z pazurem - pokaz mody Luni Bonder. Absolwentka historii sztuki, estetka, entuzjastka piękna, projektantka mody. Przez długi czas współpracowała z TVP, współtworząc wizerunek prezenterek Panoramy TVP2, Wydarzeń Polsatu, TVN, oraz innych stacji komercyjnych. Wykreowała wizerunek wielu osób ze świata mediów, biznesu i polityki. Jest autorką wielu kolekcji mody, prezentowanych na łamach różnych pism kobiecych, jak np. Elle, Twój Styl, Pani i in. Tym razem przedstawi gościom festiwalu sukienki z najnowszej kolekcji.
Miejsce: ul. Kołobrzeska 7
Organizator: Lunia Bonder

18.00–19.30 Łobuz wraca do krainy dzieciństwa. Znany na świecie polski rzeźbiarz i performer, Paweł Althamer, spędził pierwsze 10 lat życia na Sadybie. Ona w dużej mierze ukształtowała jego wyobraźnię, tu swoje początki ma wiele jego późniejszych projektów. O dzieciństwie na Sadybie i dalszej twórczości Althamera opowie, pokazując m.in. jego filmy dokumentalne i animowane, krytyk sztuki, Adriana Prodeus.   Nie wykluczona duża niespodzianka.
Miejsce: Przedszkole nr 151, ul. Zaciszna 3
Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba

19.00–20.00 Wystawa obrazów Doroty Krzymowskiej. Znana malarka Dorota Krzymowska powraca na festiwal z nowymi pracami, w jeszcze piękniejszym ogrodzie. Niezwykła podróż w świat ptaków i innych zwierząt, przedstawionych w mocnych, wyrazistych barwach.
Miejsce: ul. Morszyńska 39
Organizator: Dorota Krzymowska

20.30–22.00 Amora miłosne sprawki. Koncert renesansowych pieśni miłosnych w wykonaniu Zespołu Wokalnego ARS CHORI to muzyczno-poetycka podróż po XVI-wiecznej Europie. Słuchacz odwiedza królewskie i książęce dwory w Rzymie, Paryżu, Madrycie, Londynie i Mediolanie, poznaje panujących tam władców oraz ich słynnych dworzan. Piękno wielogłosowej muzyki oraz wdzięk renesansowej, miejscami lekko frywolnej poezji, zapowiadają pełen emocji wieczór. Dyrygent: Zbigniew Tupczyński. 
Miejsce: Klubokawiarnia NABO, ul. Zakręt 8
Organizatorzy: NABO, Ars Chori

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba