Otwarte Ogrody na Sadybie po raz trzeci

Serdecznie zapraszamy na trzecią już edycję dorocznego festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie. Odbędzie się ona jak zwykle w pierwszy weekend czerwca - 5, 6 i 7 czerwca. Szczegółowy program znajduje się poniżej. W połowie przyszłego tygodnia dostaną go do skrzynek pocztowych wszyscy mieszkańcy Miasta Ogrodu Sadyba. Dodatkowo, od czwartku, 28.05, będzie można go otrzymać w dwóch punktach informacyjnych: Cafe Luzz, ul. Konstancińska 2 (1-e piętro biurowca Mokpolu przy bazarku) i Gugo Sushi, ul. Nałęczowska 60.

Idea

Jak zwykle, w programie dominują spotkania w prywatnych ogrodach - pretekstem dla nich są najczęściej kameralne koncerty i wernisaże. Coraz większe znaczenie nabierają jednak wydarzenia w przestrzeni publicznej. W poprzednich latach skupiały się one na upowszechnianiu mozolnie rekonstruowanej historii Sadyby. Temu służyły (wciąż wiszące) plenerowe wystawy archiwalnych fotografii wzdłuż ulic Morszyńskiej i Goraszewskiej, piesze i autobusowe wycieczki z przewodnikiem, opowieści najstarszych Sadybian przy ognisku lub w prywatnych ogrodach. Coraz mocniej w publicznych wydarzeniach wybija się jednak wątek ludzki – pokazujemy Sadybę nie tylko przez pryzmat tego, co zostało po niej w warstwie materialnej (historycznych domów z ogrodami, carskich fortyfikacji z fosą, czy rezerwatu przyrody), ale również tego, co tworzy Sadybę w warstwie duchowej. Jednym słowem – przywołujemy do powszechnej pamięci artystów, którzy stąd się wywodzą. W latach ubiegłych poświęciliśmy im kilka wydarzeń: spektakl światło i dźwięk inspirowany poezją Stanisława Grochowiaka, koncert muzyki filmowej Waldemara Kazaneckiego, czy koncert pieśni legionowych Feliksa Gwiżdża i Leona Łuskino.

Lokalni bohaterowie

W tym roku mamy z kolei zaszczyt zaprezentować artystów, którzy – choć weszli do historii – wciąż tworzą. Jest wśród nich Marek Sart, kompozytor takich klasyków polskiej piosenki jak Wspomnienie Czesława Niemena czy Każda miłość jest pierwsza Ireny Santor. O skali jego popularności świadczy najlepiej to, że przez kilkadziesiąt lat mieszkał na Sadybie przy ulicy, którą nazwano od tytułu jednego z jego przebojów (Woziwoda). Największe jego przeboje zaaranżowała na nowo i wykona kameralna orkiestra smyczkowa Sinfonia Viva. Między utworami będzie można posłuchać barwnych anegdot z kariery Marka Sarta, ilustrowanych archiwalnymi klipami filmowymi. Benefis kompozytora, w dzień po jego kolejnych urodzinach, poprowadzą dziennikarz Marek Wiernik i autorka tekstów Lidia Gierwiałło. Honorowym gościem spotkania będzie sam kompozytor - Marek Sart

 

O kilkanaście metrów od jego okupacyjnego domu na Sadybie, zanurzymy się w niezwykły świat piosenek wiecznie żywego Jeremiego Przybory i jego zawodowego partnera, Jerzego Wasowskiego. Okazja będzie szczególna – obaj Panowie zyskali na Sadybie swój własny skwer – Skwer „Starszych Panów”. Na oficjalne otwarcie jeszcze chwilę poczekamy, ale już teraz w trakcie festiwalu chcemy ten fakt odnotować. Z tej okazji towarzystwo bardzo mieszane z wieku i profesji przygotowało spektakl na 8 instrumentów i 15 głosów. Po nim jego goście będą zaproszeni do wspólnego śpiewania (śpiewniki zapewnią organizatorzy). W trakcie innego koncertu, pianista jazzowy Bogdan Hołownia, w towarzystwie chóru Studia Wokalnego im. Jerzego Wasowskiego, wykona na fortepianie niezapomniane utwory Starszych Panów we własnych aranżacjach.

W tym roku gościć też będziemy u Edwarda Dwurnika. Wybitny polski malarz i grafik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Jedyny polski artysta, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją. Dla gości festiwalu otworzy drzwi do prywatnej pracowni, ogrodu i garażu.

Środowisko

Osobnym wątkiem tegorocznego festiwalu będzie cykl imprez poświęconych chronionym ptakom Jeziorka Czerniakowskiego. Dzięki wsparciu firmy Vattenfall, będzie można obejrzeć plenerową wystawę zdjęć rzadkich gatunków napotkanych nad Jeziorkiem, kupić specjalny katalog zdjęć z wystawy, posłuchać, jak barwnie opowiada o ptakach dyrektor warszawskiego zoo, i wreszcie odbyć interaktywny spacer z przewodnikami.

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.  Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, a honorowymi patronami - UNESCO oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz pełny program festiwalu

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba