Ogrody przymknięte (ale tylko na rok)

Niespodziewanym jam session zakończył się tegoroczny Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie. Kiedy większość gości koncertu Starszych Panów poszła już do domu, Bogdan Hołownia nieoczekiwanie powrócił do fortepianu. Zagrał znane wszystkim utwory Kabaretu, ale też prawdziwe perełki. Były wśród nich trzy niewydane wcześniej utwory 17-letniego Jerzego Wasowskiego, właśnie co udostępnione mu przez p. Marię Wasowską. Po chwili do p. Bogdana przyłączyli się Magda Umer i Kot Przybora, syn p. Jeremiego. Razem z kilkudziesięcioma gośćmi koncertu bawili się muzyką i tekstami Starszych Panów przez dobrze ponad godzinę. Skończyli przed północą.

Duch Starszych Panów unosił się nad Sadybą podczas całego festiwalu.  Można go było wyraźnie wyczuć już poprzedniego dnia, w sobotę, 6 czerwca, gdy w dużym ogrodzie przy Waszkowskiego 20-kilkuosobowa grupa wokalistów i muzyków przedstawiła spektakl „No i jak tu się nie bać”. Po jego zakończeniu, rozgrzana i rozbawiona publiczność z chęcią włączyła się do wspólnego śpiewania.  Blisko 150 gości śpiewało „Herbatkę” czy „Adio pomidory”.

Koncerty z utworami Starszych Panów z pewnością były największą atrakcją festiwalu.  Ale inne punkty programu też przyciągnęły tłumy.  Kilkaset osób odwiedziło pracownię i ogród znanego malarza Edwarda Dwurnika, a ponad 200 osób skosztowało soczewicy z sosem i wytrawnym winem podczas letniego przyjęcia z kuchnią i kulturą Chile.  Obok kilkunastu Chilijczyków o kulturze swego kraju rozmawiał z Polakami urzędujący zazwyczaj w rezydencji obok ambasador Chile z żoną.  Poza kilkoma imprezami o znacznej skali, goście festiwalu uczestniczyli głównie w kameralnych wernisażach, grach, konkursach, czy warsztatach.  Większość z 19 imprez odbyła się w prywatnych ogrodach.

Festiwal Otwarte Ogrody Sadyba 2009 odbył się w dniach 5-7 czerwca 2009.  Patronat honorowy nad imprezą objęli: UNESCO oraz Ministerstwo Edukacji (w ramach Międzynarodowego Roku Innowacji i Kreatywności).  Głównym organizatorem było Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba.

Zobacz zdjęcia!

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba