Najpiękniejsze ogrody w azaliach i rododendronach

Po dwóch latach przerwy, wrócił na Sadybę konkurs ogrodów. Zaledwie ułamkiem punktu wygrała go Hanna Puchalska z ul. Klarysewskiej 38. To już druga nagroda dla tego ogrodu – poprzednią zdobył pięć lat temu.

Nagrody dla nowych

W sobotę, 19 maja 2012, w ramach festiwalu Otwarte Ogrody rozstrzygnięta została kolejna edycja konkursu na najładniejszy ogród Miasta Ogrodu Sadyba.  Jury złożone z dwóch architektek krajobrazu (Katarzyny Molskiej- Sztwiertni i Małgorzaty Łączyńskiej) oraz dwóch członkiń Towarzystwa Miasto – Ogród Sadyba (Renaty Piaseckiej i  Anny Pietrasz), odwiedziło blisko 20 zgłoszonych ogrodów.  

Każdy z członków Komisji dokonał oceny poszczególnych ogrodów na „Kartach indywidualnej oceny punktowej ogródka”  zgodnie z ogłoszonymi wcześniej kryteriami. Następnie punktację podsumowano oddzielnie dla każdego ogrodu i podzielono przez liczbę ocen. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania wynosiła 30.

Werdykt zaskoczył samych jurorów.  Konkurs wygrał ogród Hanny Puchalskiej z Klarysewskiej 38. Nie to było jednak zaskoczeniem, bo ogród ten był już wszystkim znany jako zwycięzca pierwszej edycji konkursu w 2007 roku.  Zdziwiła wszystkich różnica między pierwszym i drugim miejscem.  Tylko o 0,1 punktu zwycięzca wyprzedził drugi w kolejności ogród Doroty Krzymowskiej z Morszyńskiej 39.  Trzecie miejsce przypadło Annie Bidzińskiej z Inowrocławskiej 2.  

Poza trzema głównymi nagrodami, przyznano również kilka wyróżnień.  Za bajkowy ogród dla dzieci otrzymała je Dorota Łoskot-Cichocka z Kąkolewskiej 3a, za tajemniczy ogród – Adela Śliżewska z Iwonickiej 18, za wyjątkowy przedogródek – Alicja Dróżdż z Zielonej 25, oraz za udane połączenie różnorodnych funkcji ogrodu – Wanda Majewska z Żegiestowskiej 15. Wśród pierwszych trzech nagród, tylko jedna przypadła ogrodowi, który zdobywał już laury w poprzednich edycjach konkursu.  Za to wszystkie ogrody, które otrzymały wyróżnienia, otrzymały je po raz pierwszy. 

Wszyscy zwycięzcy konkursu otrzymali wartościowe bony towarowe o różnych nominałach – I miejsce 800 PLN, II miejsce 600 PLN, III  miejsce 400 PLN, 4 Wyróżnienia po 200 PLN i kupony rabatowe – 10 % rabatu 11 sztuk.  Ufundował je sponsor konkursu, sklep Leroy Merlin w Piasecznie.  Dodatkowo zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz specjalne emaliowane tabliczki z wygrawerowanym miejscem, które zajęli w konkursie.  Ich sponsorem było Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba.  Kilka takich tabliczek można już spotkać na terenie Sadyby na furtkach ogrodów, które zwyciężyły w poprzednich latach.

Po ogłoszeniu wyników i degustacji owoców i słodyczy, zaserwowanych przez gospodynię imprezy, zwycięzcy i goście konkursu udali się na ponad godzinny spacer po wyróżnionych ogrodach.  Na jego czele szła przewodnicząca jury konkursu, Katarzyna Molska- Sztwiertnia.

Zwycięzca w telewizji

Jeśli nie mieli Państwo okazji zobaczyć ogrodu, który zwyciężył, nic straconego. Całkiem przypadkowo ogłoszenie wyników konkursu zbiegło się bowiem w czasie z kręceniem programu TVN „Maja w ogrodzie”, poświęconego w całości ogrodowi zwyciężczyni konkursu.   W tym samym odcinku, który przez tydzień od premiery (tj. od 27 maja do 2 czerwca 2012) był emitowany aż 39 razy na 4 kanałach TVN, pojawiła się również krótka migawka z rozdania nagród w naszym konkursie.  Uważni telewidzowie dostrzegą tam dwie emaliowane tabliczki, które pani Hanna dostała za zwycięstwa w konkursie. 

Na tym jednak nie koniec. Producenci programu "Maja w ogrodzie", którzy uczestniczyli w spacerze po wyróżnionych ogrodach, odwiedzili z kamerą również cztery inne ogrody na Sadybie.  Im właśnie oraz konkursowi ogrodów poświęcony zostanie osobny odcinek programu „Maja w ogrodzie”, który zostanie wyemitowany na jesieni 2012. 

 

Klasyfikacja ogrodów nagrodzonych w konkursie na najpiękniejszy ogród Sadyby 2012:

Nagrody:

1. miejsce. Klarysewska 38 - Hanna Puchalska, 27,9 pkt.

2. miejsce. Morszyńska 39 - Dorota Krzymowska, 27,8 pkt.

3. miejsce. Inowrocławska 2 – Anna Bidzińska, 25 pkt.

Wyróżnienia:

ul. Kąkolewska 3a, Dorota Łoskot-Cichocka – za bajkowy ogród dla dzieci

ul. Iwonicka 18, Adela Śliżewska - za tajemniczy ogród

ul. Zielona 25, Alicja Dróżdż - za wyjątkowy przedogródek

ul. Żegiestowska 15,  Wanda Majewska - za udane połączenie różnorodnych funkcji ogrodu.

 

Tu obejrzysz odcinek programu „Maja w ogrodzie” poświęcony ogrodowi p. Hanny Puchalskiej

Tu przeczytasz o powyższym odcinku

 

Zdjęcia nagrodzonych ogrodów

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba