To już po raz dwunasty otwieramy dla Państwa prywatne i publiczne ogrody Sadyby. Mieszkańcy i przyjaciele naszej dzielnicy przygotowali kameralne spotkania w swoich ogrodach oraz imprezy plenerowe. Będzie sportowo, muzycznie, malarsko, smakowicie a przede wszystkim sympatycznie i sąsiedzko! Zapraszamy serdecznie do czynnego udziału w proponowanych imprezach! Do zobaczenia na Festiwalu!
Piątek, 8 czerwca 2018
1. 20:00-21:30 Sadyba Śpiewa Piosenki Starszych Panów!
Tegoroczny Festiwal otworzy występ amatorskiego chóru "Sadyba śpiewa". To niezwykły zespół śpiewających sąsiadek pod dyrekcją Małgosi Terleckiej, również Sadybianki. Od powstania jesienią zeszłego roku chór dał już trzy koncerty, przyjęte owacyjnie. Najnowszy program - "Sadyba śpiewa piosenki Starszych Panów" - zamyka pierwszy sezon jego działalności artystycznej.
Miejsce: Ogród p. Barbary Chmielewskiej, ul. Morszyńska 55
Organizator: Katarzyna Parafianowicz, Małgorzata Terlecka
Sobota, 9 czerwca 2018
2. 8:30-10:00 Sadybianie na START!
Zapraszamy dorosłych o 8:30 oraz dzieci od 8:45 w podziale na kategorie wiekowe do biegu! Okrążamy boisko szkolne. Szczegółowy grafik i karty biegu dla uczestników do pobrania na stronie http://sp115.waw.pl/ lub na miejscu.
Miejsce: Boisko Szkoły Podstawowej nr 115, ul. Okrężna 80
Organizator: Szkoła Podstawowa nr 115
Sponsor: Makro
3. 10:00–11:00 Jeziorko Czerniakowskie - pejzaże.
Zapraszamy na wystawę prac w technice pastel olejny autorstwa Barbary Włodarczyk.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 115, ul. Okrężna 80
Organizatorzy: Barbara Włodarczyk
4. 10:00-13:00 I Mistrzostwa Sadyby w Brydżu.
Sadybiański turniej brydżowy. Dla miłośników najlepszej gry przy zielonym stoliku. Dla początkujących i bardziej zaawansowanych. Mile widziane wcześniejsze zgłoszenia na adres zegarmistrzowska@zegarmistrzowska.pl z dopiskiem „turniej”. Nie masz partnera? Znajdziemy go.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 115, ul. Okrężna 80
Organizatorzy: Andrzej Parafianowicz, Restauracja Zegarmistrzowska
Sponsor: Restauracja Zegarmistrzowska
5. 10:30-11:30 Spotkanie z gwarą warszawską.
Pasjonatka Warszawy Maria Bulikowska poprowadzi zajęcia dla dzieci w wieku 5+ lat, na których opowie o gwarze warszawskiej – posłuchamy, czym był język dawnej Warszawy, nauczymy się kilku zwrotów i opowieści o mieście, które pamiętają starsze pokolenia. W ramach zajęć będą też zabawy ruchowe (np. berek dzyndzaj) i wspólne rysowanie. Rodziców w tym czasie zapraszamy do Niecodziennej, niecodziennej restauracji prowadzonej w ogrodzie.
Miejsce: ogród Luni Bonder, Kołobrzeska 7
Organizator: Lunia Bonder
6. 11:00-13:00 Warsztaty plastyczne dla dzieci z Pracownią Sztuki Dziecka.
Odświeżamy kolorowy Placyk na Placu Rembowskiego, ale tym razem tworzymy z niego wielką grę - każdy kafel będzie służył do zabawy. Stworzymy bardzo kreatywne, kolorowe i przyjazne miejsce dla wszystkich siłą wyobraźni i zdolnych rączek przybyłych gości. Ważne! Proszę ubrać się do malowania. Będzie gra w klasy, memory - zwierzęta Jeziorka Czerniakowskiego, szachownica, gra w kolory dla maluchów i wiele innych.
Miejsce: Plac Rembowskiego
Organizator: Katarzyna Derkacz-Gajewska
Sponsor: Benjamin Moore Paints
7. 12:30-14:00 Ogrodowa abstrakcja – wystawa malarstwa Ludwiki Rusinowicz.
Wystawa obrazów - "abstrakcji" wykonanych głównie farbami akrylowymi w pięknej scenerii jednego ze starszych ogrodów Sadyby. Będzie również możliwość wzięcia udziału w mini-aukcji dla chętnych osób.
Miejsce: ogród pp. Rusinowiczów, Powsińska 26
Organizator: Ludwika Rusinowicz
8. 13:30–14:30 O Annie i o Stanisławie Grochowiaku.
O życiu na Sadybie, na ulicy Morszyńskiej, o żonie poety „kobiecie domowej” Annie, zwanej Magdą Grochowiak. Wykład o życiu domowym poety, o warsztacie poety „Współczesności”. Nie sposób ująć tej biografii w karb, bo poeta wymykał się klasyfikacjom. Na to wyjątkowe spotkanie do ogrodu przy bloku, w którym mieszkał poeta, zaprasza Teresa Dąbrowska, przewodniczka po Warszawie, autorka książek „Warszawa literacka lat międzywojennych” oraz „Pasje i marzenia”.
Miejsce: ogród Bloku Oficerskiego, ul. Morszyńska 1-7
Organizatorka: Aleksandra Karkowska
9. 14:00-15:30 PSAdybianin Roku 2018.
Zapraszamy wszystkie psy, niezależnie od rasy, wieku i rozmiaru do wspólnej zabawy. Już po raz czwarty wybierzemy psią królową i psiego króla Sadyby, czyli PSAdybiankę i PSAdybianina Roku. Zgłoszenia do konkursu prosimy przesyłać pod adres: psiasadyba@gmail.com do 2 czerwca. Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce startu: Psi Park na łące przed działkami przy ul. Goczałkowickiej
Organizator: Małgorzata Przybylik-Kucharska, Agnieszka Gradkowska
Sponsorzy: Farmina, Magazyn Dog&Sport
10. 15:00–17:00 Sąsiedzki konkurs na sadybiańską nalewkę.
Będzie można spróbować nalewek zgłoszonych do konkursu, porozmawiać z ich twórcami oraz oddać głos publiczności na najlepszą i najciekawszą nalewkę oraz najpiękniejszą etykietę. Konkursowa część publiczna ma charakter jawny i zależy nam na tym, by poznać pasje sąsiadów i talenty a może z czasem stworzyć kółko miłośników sadybiańskiej nalewki. W tym samym czasie obradować będzie jury, które wybierze najlepsze, najciekawsze trunki. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas potańcówki.Chętnych do zgłoszenia 0,5l nalewki do celów konkursowych prosimy o email na adres nalewkisadyba@gmail.com do dnia 4 czerwca.
Miejsce: ogród pp. Kurella, ul. Truskawiecka 18
Organizatorzy: Anna Tryc Bromley, Agnieszka Kurella
11. 16:30-17:30 Wanda Turowska w oczach uczniów - przedstawienie.
Uczniowie klasy 5a w kilku scenach przedstawią życie Patronki swojej szkoły- Pani Wandy Turowskiej. Zaczną od wczesnego dzieciństwa, na podstawie Jej własnych wspomnień pokażą funkcjonowanie szkoły, pracę Pani Wandy, jako nauczycielki, dyrektorki, skończą na nadaniu imienia naszej szkoły. Muzyka i scenografia pełnią kluczową rolę w naszej inscenizacji.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 115, ul. Okrężna 80
Organizator: Szkoła Podstawowa nr 115
12. 17:30-18:30 Sadyba Gramy my! Koncert Sadybiańskich Talentów.
Do występu zapraszamy ochotników z Sadyby- miłośników aktywności wokalnej i ruchowej do udziału. Soliści, instrumentaliści, duety, zespoły pochwalą się swoim talentem. Zgłoszenia można wysyłać na adres: gramymy.sadyba@gmail.com
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: Teresa Kuls
13. 19:00-22:00 Potańcówka w stylu retro.
Już po raz szósty spotykamy się w świetnych nastrojach i odświętnych stylizacjach! Do tańca zagra nam nasz ulubiony zespół znany - Happy Jazz Band. Prowadzenie, oczywiście, Katarzyna Stoparczyk.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: Aleksandra Karkowska
Sponsorzy: APR, NABO Cafe
Zrealizowana w ramach inicjatywy lokalnej dzięki współpracy mieszkańców i m.st. Warszawy
14. 19:30–19:45 Wspólna fotografia Sadybian.
Nasza lokalna wielka rodzina i przyjaciele kolejny raz zostaną uwiecznieni przez Pawła Muraka z Metka Studio.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: Paweł Murak (Metka Studio)
Niedziela, 10 czerwca 2017
15. 9:00-12:00 Pchli targ.
Jak co roku, mieszkańcy wystawiają na sprzedaż za symboliczne sumy wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków. Dodatkową atrakcją będzie LOTERIA Fantowa!
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Agnieszka Bąk, Lunia Bonder
16. 12.00–13.00 Pyszny konkurs sąsiedzki na najlepsze CIACHO SADYBY.
Już po raz trzeci zapraszamy do zagniatania, ubijania, ucierania, karmelizowania, pieczenia, gotowania, ale cokolwiek zrobicie, zróbcie to NA SŁODKO z czekoladą, owocami, cukrem, miodem i koniecznie - z jajami! Jednym słowem odkryjcie swoje kulinarne talenty i zgłoście Wasze ulubione ciasto do tytułu CIACHA SADYBY. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia ciast do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych "do lat 16" i "powyżej lat 16" najpóźniej do 6.06.2018 na adres lunia@luniabonder.pl
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Lunia Bonder, Daria Pawlewska
Sponsor: KUKBUK
17. 13:30–14:00 Codzienna Sadyba - wczoraj i dziś.
Dwie Sadybianki, mama i córka, ta sama ulica, ten sam dom, wspólne ścieżki i zdjęcia miejsc zmienionych przez czas. Jaka była Sadyba wczoraj, jaka jest dziś? Czy coś się zmieniło? Wystawa zdjęć codziennej Sadyby autorstwa Danki Dejter-Przybylik i jej córki Małgorzaty Przybylik-Kucharskiej.
Miejsce: ogrodzenie ogrodowe przy ul. Godebskiego 11
Organizatorzy: Małgorzata Przybylik-Kucharska
Sponsor: Wiewiórka& Spółka
18. 14:00-16:00 Plenerowe studio portretowe. Zagra czerń i biel.
Stwórzmy wspólny indywidualny portret Sadybian! W tym celu Agnieszka i Paweł Murakowie (Metka Studio) zapraszają mieszkańców Sadyby na sesję portretową do ogrodu! Szczególnie mile widziani są najstarsi mieszkańcy Sadyby! Należy ubrać się w czarną (lub ciemną) koszulę/ bluzkę, możliwie jak najprostszą. Osoby sportretowane otrzymają swoje zdjęcie mailem.
Miejsce: Ogród Bloku Oficerskiego, ul. Morszyńska 1-7
Organizator: Agnieszka i Paweł Murakowie
19. 17:00-18:00 Jan & Jan ...
Historia zegarów i zegarków polskich "w czasach słusznie minionych"; Jan Szymański i Jan Rygiel - rozmowa dwóch pozytywnie cykających duszyczek w stylu socreal.
Miejsce: Restauracja Zegarmistrzowska, ul. Muszyńska 23 (wejście od Okrężnej)rganizator: Restauracja Zegarmistrzowska
20. 19:00–20:00 „Podkowianin aktorem”.
Nieformalna Grupa Teatralna „Między słowami” z Podkowy Leśnej zaprezentuje adaptację wybranych miniatur teatralnych z cyklu "Parady" Jana Potockiego. Mimo upływu czasu forma przedstawienia (komedia dell'arte) i jej bohaterowie (maski) okazują się całkiem współcześni! Niezależnie, bowiem od czasów, człowiek jest zawsze taki sam. Głupota, snobizm, prostactwo, ignorancja, pyszałkowatość, ale też prawdziwa miłość czy przyjaźń… Teatr jest po to właśnie, abyśmy mogli siebie i innych w bohaterach sztuki rozpoznać. Reżyseria Andrzej Precigs.
Miejsce: ogród pp. Dybowskich, ul. Jodłowa 12
Organizatorzy: Urszula i Leszek Dybowscy
Punkty informacyjne:
NABO Cafe ul. Zakręt 8
Zegarmistrzowska ul. Muszyńska 23
Organizator: Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Miasto Ogród Sadyba
Patroni honorowi: Polski Komitet ds. Unesco, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Mokotów, niepodległa
Partnerzy medialni: Radio dla Ciebie, Sadyba24.pl, Południe
Sponsorzy: APR, KUKBUK, Ziaja, NABO Cafe
Partnerzy: EDDA, Gondor, Benjamin Moore, Pracownia Sztuki dziecka, Zegarmistrzowska
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Dziękujemy mieszkańcom i przyjaciołom Sadyby, którzy wsparli Festiwal.
Specjalne podziękowania dla Centrum Kultury Łowicka oraz Szkoły Podstawowej nr 115.
Koordynator Festiwalu: Aleksandra Karkowska
Zdjęcia na okładce: Lunia Bonder
Więcej informacji o Festiwalu na:
miasto-ogrod-sadyba.pl
www.sadyba24.pl
profil FB Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba