Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie – program

Zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu Otwarte Ogrody na Sadybie. W tej imprezie, odbywającej się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, mieszkańcy Miasta-Ogrodu Sadyba otworzą swoje ogrody, by wspólnie z bliższymi i dalszymi sąsiadami wysłuchać wykładów, wziąć udział w wystawach, czy posłuchać koncertów.

Celem festiwalu jest zwrócenie uwagi mieszkańców Miasta-Ogrodu Sadyba, ale także innych warszawskich osiedli, na unikalne dziedzictwo kulturalne, obok którego mieszkają i które niepostrzeżenie mijają każdego dnia w drodze z centrum Warszawy do domu. Mimo wpisu do rejestru zabytków, ta osada z lat 20. pozostaje zapomniana. Mamy nadzieję, że to wydarzenie nie tylko przybliży uczestnikom historię tego miejsca, ale także pogłębi ich emocjonalną więź z Miastem-Ogrodem Sadyba i jego społecznością. Więcej informacji o festiwalu na Sadybie i w miastach-ogrodach pod Warszawą znajdą Państwo na stronie internetowej www.otwarteogrody.pl.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne
Miasto-Ogród Sadyba

Program
11.00-15.00 Punkt informacyjny przed siedzibą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto-Ogród Sadyba na ul. Okrężnej 3 
12.30 Otwarcie festiwalu. Miejsce spotkania: Podwórko przed blokiem oficerskim na ul. Morszyńskiej 1-3-5-7, od strony ul. Okrężnej
12.35 Wystawa. Historia Sadyby Oficerskiej na ogrodzeniach posesji przy ul. Morszyńskiej (Miejsce spotkania: Podwórko przed blokiem oficerskim na ul. Morszyńskiej 1-3-5-7, od strony ul. Okrężnej)
12.35 Spacer z historią. Plenerowy wykład „Ci, którzy zrealizowali marzenie o Sadybie – o aktywnych członkach władz Spółdzielni Oficerów Sztabu Generalnego” – arch. Maria Sołtys (Miejsce spotkania: Podwórko przed blokiem oficerskim na ul. Morszyńskiej 1-3-5-7, od strony ul. Okrężnej)
13.15 Ogrody zielone. Wręczenie nagród w konkursie na najładniejszy ogródek Sadyby oraz spacer z jurorami po zwycięskich ogródkach (Miejsce spotkania: przed siedzibą Towarzystwa: ul. Okrężna 3)
15.15 Ogród z historią. Opowieść o losach Franciszka Xawerego hr. Grocholskiego i jego brata Remigiusza (adiutanta Piłsudskiego, członka Komendy Głównej AK). Ogród pp. Rzepeckich – ul. Morszyńska 9
16.00 Ogród muzyczny. Koncert na fortepian. Kompozycje Witolda Lutosławskiego i Jacka Grudnia gra Maciej Grzybowski. Ogród pp. Bąków – ul. Morszyńska 21
17.30 Ogród artystyczny. Wystawa prac malarskich Ireny Michałowskiej-Steckiej. Ogród pp. Bonderów – ul. Kołobrzeska 7
19.00 Ogród z historią. Najstarsi mieszkańcy bloku oficerskiego opowiadają o jego losach i mieszkańcach. Pokaz filmu dokumentalnego o jednym z mieszkańców - poecie Stanisławie Grochowiaku. (Miejsce spotkania: polana z tyłu bloku na ul. Morszyńskiej 1-3-5-7, przy kapliczce Matki Boskiej)
20.30 Ogród sztuki. Światowej sławy grafik, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przewodniczący Międzynarodowego Biennale Plakatu, Lech Majewski prezentuje swoje plakaty w świetle reflektora (Miejsce spotkania: ogródek przychodni przy ul. Morszyńskiej 33) 
21.00 Plenerowe kino pod gwiazdami. Pokaz filmu fabularnego „Urodziny Młodego Warszawiaka” o przedwojennej i wojennej Warszawie, kręconego m.in. na ul. Morszyńskiej (Miejsce spotkania: ogródek przychodni przy ul. Morszyńskiej 33)
22.45 Ogień i woda - opowieść o dwóch żywiołach. Aktor Marek Kondrat opowiada o winie i częstuje nim w zaprzyjaźnionym ogrodzie. Nocne spotkanie na trawie w blasku pochodni i księżyca (Miejsce spotkania: Ogród pp. Bąków – ul. Morszyńska 21) Uwaga: spotkanie może zostać opóźnione lub odwołane w ostatniej chwili, gdyby Marek Kondrat nie dojechał na czas z Toskanii do Warszawy. Zakończenie ok. 24.00.

 

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba. 

Kontakt: Andrzej Łokaj (koordynator festiwalu) 0 506 025 118, siedziba TSK MOS ul. Okrężna 3, Warszawa.

 

Wstęp na wszystkie imprezy wolny.

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba