Festiwal Otwarte Ogrody na Sadybie

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2007, w niedzielę 9 września 2007 r., Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba organizuje jednodniowy festiwal pod nazwą „Otwarte Ogrody Sadyba 2007”. Festiwal ten będzie jedną z kilku imprez o tym samym tytule „Otwarte ogrody”, realizowanych na początku września w okolicach Warszawy. Tydzień po Sadybie, festiwal przeniesie się do współpracujących z nami podwarszawskich miast-ogrodów: Podkowy Leśnej, Milanówka, Brwinowa oraz Komorowa. (Imprezy odbywające się we wszystkich tych miejscach, w tym na Sadybie, będą promowane przez wspólną stronę internetową, plakaty i ulotki).

Cel festiwalu

Celem sadybiańskiego festiwalu jest zwrócenie uwagi mieszkańców naszego Miasta-Ogrodu Sadyba, ale także Dolnego Mokotowa, Wilanowa i Konstancina, na unikalne dziedzictwo kulturalne, obok którego mieszkają albo które niepostrzeżenie mijają każdego dnia w drodze z centrum Warszawy do domu na południowych obrzeżach miasta. Mimo wpisu do rejestru zabytków, miejsce to od lat leży zapomniane.

Tymczasem nasze osiedle stanowi jeden z niewielu zachowanych przykładów przeniesienia na polski grunt XIX wiecznej angielskiej koncepcji urbanistycznej „miasta-ogrodu”. Tu mieszkała elita polskiego państwa w dwudziestoleciu międzywojennym – m.in. generałowie Piskor i Branicki, ministrowie Beck i Kasprzycki. Tu swoich bliskich współpracowników odwiedzał marszałek Piłsudski. Tu było centrum ruchu spółdzielczego Społem, z osadą zamieszkiwaną m.in. przez prezesa Rapackiego. Tu mieszkał Delegat Rządu na Kraj, Piekałkiewicz. Tu walczył i był ranny mistrz olimpijski Kusociński, a swoje utwory tworzyli poeta Grochowiak i literat Przybora. Tu wreszcie powstawały budowle najwybitniejszych przedwojennych architektów – Sosnowskiego, Tołwińskiego, Jawornickiego, Tołłoczki.

Dziś pamięć o tym miejscu zatarła się. Ludzie, którzy je tworzyli, zostali w dużej mierze wywiezieni do obozów koncentracyjnych lub zginęli w Katyniu. Festiwal Otarte Ogrody Sadyba 2007 ma pomóc odtworzyć korzenie Sadyby dla następnych pokoleń.

Planowany program

W trakcie festiwalu „Otwarte Ogrody Sadyba 2007”, który odbędzie się w niedzielę, 9 września 2007 r. na ul. Morszyńskiej i w okolicach, planujemy zorganizować plenerową wystawę archiwalnych zdjęć Sadyby z lat 20. i 30. i spacer po najładniejszych ogrodach naszego osiedla, wyłonionych w niedawnym konkursie (ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi na początku festiwalu). Najważniejszą częścią festiwalu będą jednak wizyty w prywatnych ogrodach historycznych domów. O umówionej godzinie otworzą się bramy do zazwyczaj zamkniętych dla ogółu ogrodów, a tam ich gospodarze opowiedzą historię swojego domu, zaproszą na kameralny koncert, czy wernisaż, poczęstują sokiem i ciastem. Zwieńczeniem długiego dnia będzie plenerowe kino pod gwiazdami. O zmroku, w świetle świec, najwytrwalsi będą mogli obejrzeć film fabularny o przedwojennej i wojennej Warszawie, nakręconego na ul. Morszyńskiej. Festiwal rozpocznie się o godz. 12.30, a skończy przed godz. 23.00.

Dodatkowe informacje

Szczegółowy program będzie dostępny od początku września na ulotkach, wrzucanych do skrzynek pocztowych, a wcześniej – na niniejszej stronie internetowej Towarzystwa. Plakaty reklamujące festiwal widać będzie na ulicach Sadyby od końca sierpnia. Na kilka dni przed festiwalem ulotki z programem będzie można uzyskać w punkcie informacyjnym w siedzibie Towarzystwa, na ul. Okrężnej 3. W dniu festiwalu punkt ten będzie otwarty w godzinach 10.00-15.00.

Dodatkowych informacji o festiwalu na Sadybie udziela jego koordynator, Andrzej Łokaj, pod numerem telefonu 0 506 025 118. Szczegółowe informacje o całym festiwalu, w tym o imprezach odbywających się w innych miastach-ogrodach pod Warszawą, są dostępne na stronie internetowej festiwalu: www.otwarteogrody.pl.

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba