Festiwal Otwarte Ogrody 2014 - program

W upalnym, majowym powietrzu czuć zapach akacji i jaśminów, ptaki nad Jeziorkiem Czerniakowskim karmią już swoje pisklaki, a zielone ogrody Sadyby szykują się do jednego z najważniejszych wydarzeń roku. My także, bo festiwal kultury Otwarte Ogrody Sadyby 2014 jest już za dwa tygodnie.

W dniach 6-8 czerwca, jak co roku zapraszamy do naszych ogrodów, na skwery i ulice - do miejsc, które są nam szczególnie bliskie i o które dbamy z przyjemnością i sentymentem. Zapraszamy na przedstawienia teatralne i warsztaty, imprezy sportowe takie jak spływ kajakowy Jeziorkiem Czerniakowskim oraz turniej tenisa ziemnego a także potańcówkę w stylu retro, która po raz kolejny pomoże nam poczuć ducha starej Sadyby.

Wydarzenie jest festiwalem kultury, historii i sportu, a także dobrych sąsiedzkich tradycji, które przechodząc z ojca na syna sprawiają że to miejsce jest wyjątkowe. Nasze starania i unikalny charakter imprezy docenili także: UNESCO, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy , którzy zgodzili się objąć Otwarte Ogrody Sadyba 2014 patronatem honorowym. Medialnie, swoim patronatem wspierają nas TVP Warszawa , Gazeta Wyborcza , Radio dla Ciebie , miesięcznik Stolica  orazSadyba 24.

Partnerem  Głównym wydarzenia  jest PGNiG Termika SA .  Zaangażowanie tej Spółki w nasze lokalne aktywności trwa dzięki temu, że łączą nas podobne wartości: dbałość o sąsiedzkie, partnerskie stosunki i odpowiedzialność za otaczającą nas przyrodę – także naszą Sadybę i Jeziorko Czerniakowskie.

Naturalnie, ten festiwal nie istniałby, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców występujących w roli organizatorów i darczyńców oraz firm, które jako patroni, partnerzy i sponsorzy udzielają nam wsparcia. Wszystkim Wspierającym serdecznie dziękujemy.

 

Program festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2014
 

Piątek, 6 czerwca 2014

1. 20.00–21.30 Romantyczny wieczór z fortepianem. Oficjalne otwarcie festiwalu. 
Dwie artystki z Sadyby wprowadzą nas w klimat muzycznego ogrodu. Konstancja Kawalla- Kosiec zaproponuje muzykę Bacha, Beethovena i Brahmsa, natomiast Katarzyna Kraszewska zagra utwory Chopina - mazurki, walce, scherza, nokturn i poloneza. Muzyce towarzyszy wystawa malarstwa Katarzyny Ferworn-Horawy, doktorantki ASP w Warszawie. Na wernisaż zapraszamy pół godziny przed koncertem. 
Miejsce: ogród pp. Bąków przy ul. Morszyńskiej 21
Organizatorzy: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie

 

2. 22.00–23:30 Kino pod gwiazdami: Rafael Lewandowski. 
W kinie plenerowym obejrzymy jeden z pierwszych publicznych pokazów filmu „Minkowski| Saga” w reżyserii mieszkańca Sadyby, Rafaela Lewandowskiego (twórcy m.in. znanego z kin dramatu „Kret”). Światowa premiera tego dokumentu miała miejsce w lutym 2014 w Luwrze w Paryżu, a polska – w maju 2014 w Warszawie. Słynny francuski dyrygent Marc Minkowski odkrywa w Warszawie fascynującą przeszłość swoich przodków, wielkich polskich patriotów, którzy należeli do elity II Rzeczypospolitej, lecz dziś po ich wielkości pozostaje tylko wspomnienie. Zanurzony w muzyce i historii, film rzuca nowe spojrzenie na burzliwe losy żydowskich rodzin z Europy Środkowej. Krótkie spotkanie z reżyserem po projekcji poprowadzi Marcin Giżycki, historyk sztuki, krytyk, filmowiec, mieszkający na Sadybie.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Fido Film & Vertigo, Aleksandra Karkowska, Dorota Nurek 

Sobota, 7 czerwca 2014

3. 8.30–15.00 Turniej tenisowy Sadyba Cup dla dzieci. 
Ponownie nawiązujemy do przedwojennej tradycji Miasta Ogrodu Sadyba. Tu, gdzie dziś jest klub tenisowy Wars, w latach 20. i 30. XX w. mieszkańcy osady Społem przy Zacisznej rozgrywali mecze tenisowe na ceglanych kortach.   Tym razem Turniej Tenisowy Sadyba Cup 2014 będzie trwał 2 dni (w sobotę zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych, uczące się lub mieszkające na Sadybie, w niedzielę dorosłych mieszkańców naszej dzielnicy). Turniej jest otwarty dla osób niezrzeszonych. Niepełnoletni uczestnicy powinni posiadać zgodę rodziców. Turniej przewidziany jest dla dzieci klas I-III i IV-VI, z podziałem na dziewczynki i chłopców.
Zgłoszenia przyjmowane są do 31.05.2014 u Tomasza Zacharzewskiego w Szkole Podstawowej nr 103 lub mailowo na adres gosia@cegielska.eu, kom. 508011499.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Na eliminacje zapraszamy od 8.30 do 12.00, a na finał o godz. 12.30.
Miejsce: Klub tenisowy TKKF Wars, ul. Jodłowa 1/3 (wejście do Zacisznej) 
Organizatorzy: Klub tenisowy TKKF Wars, Szkoła Podstawowa 103, Małgorzata Cegielska

Sponsorzy nagród: T-Mobile S.A., Natur Produkt Zdrovit Sp. z o.o., Bakalland S.A.

 

4. 9.00–11.00 Podchody, czyli harcerska gra terenowa po Sadybie. 
Podchody dla młodzieży ze szkół podstawowych to już stały punkt programu. Bieg na orientację ze zbieraniem punktów zahaczy o historyczne punkty osiedla. Uczestnicy powinni przyjść w stroju sportowym do ewentualnego pobrudzenia.
Miejsce startu: przy wejściu do Szkoły Podstawowej nr 103 (od ul. Jodłowej)
Organizator: 152. Warszawska Drużyna Harcerek FENIKS

 

5. 10.00–12.00 Ogród w ogniu. Spacer po Sadybie śladami II Wojny Światowej (w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego). 
Wydawać by się mogło, że położone na obrzeżach stolicy Miasto Ogród Czerniaków i osiedle oficerskie będą omijać zawieruchy dziejowe. II Wojna Światowa zmąciła jednak spokój tej enklawy i, w różnych formach, odcisnęła piętno na życiu mieszkańców i wyglądzie dzielnicy. Podczas spaceru opowiemy, między innymi, o obronie Warszawy we wrześniu 1939, o losach mieszkańców i cichych bohaterach czasu okupacji niemieckiej, dziejach Miasta Ogrodu w czasie Powstania Warszawskiego. Przejdziemy ulicami wytyczonymi w latach dwudziestych ubiegłego wieku i spojrzymy na domy, które przetrwały wojnę oraz na miejsca po tych, które uległy zniszczeniu.
Miejsce startu: pętla autobusowa „Sadyba” przy ul. Powsińskiej (róg Morszyńskiej)
Organizator: Arkadiusz Żołnierczyk, profil FB „Warszawy historia 
ukryta 

 

6. 11.00–12.30 Budujemy miasto-ogród.  Warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku 6-12 lat.  
Dzieci wspólnie z sadybiańską architektką krajobrazu, Katarzyną Molską, zbudują makietę miasta-ogrodu, zgodnie z ideą jego pomysłodawcy Ebenezera Howarda z 1898 r. Mali projektanci dowiedzą się, co to jest miasto-ogród, na czym polega praca architekta, jak działa zespół projektowy i jak zbudować model. 
Miejsce: Przedszkole „U smoka co buja w obłokach”, ul. Morszyńska 71 a
Organizatorzy i sponsorzy: Katarzyna Molska, Przedszkole „U smoka co buja w obłokach”

 

7. 13.00–15.00 Znaleźć kawałek nieba w KASISI. 
O doświadczeniu pracy w afrykańskim Domu Dziecka w Zambii opowiedzą wolontariusze, którzy spędzali tam po kilka miesięcy swojego życia, oraz przedstawiciele fundacji KASISI Szymona Hołowni. Spotkaniu towarzyszyć będzie mini-ekspozycja w ogrodzie organizatorów.
Miejsce: ogród Państwa Marii i Grzegorza Czubaków, ul. Okrężna 125
Organizator: Maria Czubak

 

8. 13.00–15.00 Miasto-ogród moich marzeń.  
Ogłoszenie laureatów konkursu plastycznego „Miasto-ogród moich marzeń” dla dzieci w wieku 3-13 lat. Prace konkursowe w formacie A3/A4 i dowolnej technice zbieramy do 1 czerwca 2014 r. w Restauracji Trzyczwarte, ul. Powsińska 34, w godz. 12-22. Każda praca musi posiadać: imię i nazwisko artysty lub artystów oraz nazwę i numer szkoły lub przedszkola. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody! Wernisaż od godz.13:00, ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród o godz. 14:00. Wystawa pokonkursowa będzie dostępna w Restauracji Trzyczwarte do 15 czerwca.
Miejsce: Restauracja Trzyczwarte, ul. Powsińska 34 
Organizatorzy: Restauracja Trzyczwarte, Katarzyna Molska

Sponsorzy: Restauracja Trzyczwarte, T-Mobile Polska S.A., Bakalland S.A.

 

9. 13.00–15.00 Miasta-ogrody jako przykład zrównoważonego rozwoju. 
Czym są, skąd pochodzą i na czym polega ich fenomen? Wykład o miastach-ogrodach w kontekście zrównoważonego rozwoju. Podczas spotkania przedstawione zostaną zalety tego rozwiązania przestrzennego. Powstała przed wiekiem idea do dziś zachwyca architektów krajobrazu, specjalistów pokrewnych dziedzin, a przede wszystkim mieszkańców, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę, z czego wynika jej doskonałość.
Miejsce: Restauracja Trzyczwarte, ul. Powsińska 34 
Organizatorzy: Restauracja Trzyczwarte, Joanna Kuls, Paulina Marciniak

 

10. 16:00-18:00 Koncert oraz prezentacja kuchni ormiańskiej.
Fundacja Ormiańska zaprasza na Skwer Ormiański, gdzie odbędzie się koncert muzyki ormiańskiej oraz prezentacja tradycyjnych potraw z poczęstunkiem.
Miejsce: Skwer Ormiański 
Organizatorzy: Fundacja Ormiańska

 

21. 16.30–17.30 Koncert i quiz muzyczny dla dzieci. UWAGA! Zmiana w programie – koncert i quiz muzyczny odbędzie się w sobotę 7.06. (a nie w niedzielę)
Po zeszłorocznym sukcesie kwartetu puzonowego Trombastic, w tym roku pani Maria zaprasza do swojego gościnnego ogrodu na koncert wschodzącej gwiazdy muzykowania rodzinnego. Wystąpi mało jeszcze znany szerszej publiczności zespół Ape@Trio [czyt. ejp małpa trio] z gośćmi. Na koncercie usłyszymy nowe wersje przebojów muzycznych pochodzących ze średniowiecza i dalszych epok aż po rok 2013. Ponieważ członkowie Ape@Trio są fanami Ignacego Krasickiego, koncert oprócz walorów artystyczno-humorystycznych będzie zawierał również elementy edukacyjne. W związku z tym gospodyni będzie zadawać najmłodszym słuchaczom trudne, śmieszne, podstępne, a czasem łatwe pytania muzyczne. Najlepsze odpowiedzi będą nagradzane!
Miejsce: Ogród p. M. Dąbrowskiej, ul. Okrężna 4
Organizatorzy: Maria Dąbrowska

 

11. 18:30–22:30 Potańcówka w stylu retro, z muzyką na żywo! 
Zapraszamy serdecznie na Skwer Starszych Panów na koncert zespołu „Happy Band”, który zaczaruje czerwcowy, sobotni wieczór w niezwykłe lata trzydzieste... Najlepsi tancerze i najpiękniejsze stroje zostaną nagrodzone. Prowadzenie Katarzyna Stoparczyk.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Aleksandra Karkowska, Iwona Wieczorek

Sponsorzy: Advanced PR, NABO Cafe

 

12. 19:15–19:30 Wspólna fotografia Sadybian.  
Stare fotografie w sepii są wzruszające. Tym bardziej grupowe w stylu historycznych oficerskich, uniwersyteckich, dużych rodzinnych… Na takiej fotografii Studio Metka uwieczni Sadybian o godz. 19.15 (w przerwie muzycznej podczas Potańcówki).
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Iwona Wieczorek, Metka Studio

 


Niedziela, 8 czerwca 2014

13. 8.30–12.30 Ornitologiczny spływ kajakowy. 
Wszystkich wielbicieli przyrody, którzy chcą popływać kajakiem, podglądając przy tym ptactwo zamieszkujące teren rezerwatu, zapraszamy w niedzielny poranek na plażę nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Załóżcie stroje, które można zamoczyć. Zabierzcie lornetki. Spływy odbędą się w turach startujących o godzinach: 8:30; 9:30; 10:30; 11:30. Chętnych zapraszamy do zgłoszeń na adres: dorota.nurek@gmail.com na wybraną turę wycieczki (liczba miejsc ograniczona), zapraszamy dzieci z rodzicami.
Miejsce startu: Plaża przy Jeziorku Czerniakowskim (od ul. Jeziornej)
Organizatorzy: Dorota Nurek, Marcin Karaś

 

14. 9.00–17.00 Turniej tenisowy Sadyba Cup dla dorosłych. 
W niedzielę do ruchu zapraszamy dorosłych mieszkańców Sadyby. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31.05.2014 u Witolda Skonieckiego na adres witold.skoniecki@wp.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.  
Miejsce: Klub tenisowy TKKF Wars, ul. Jodłowa 1/3 (wejście do Zacisznej) 
Organizatorzy: Klub tenisowy TKKF Wars, Szkoła Podstawowa 103, Małgorzata Cegielska
Sponsorzy nagród: T-Mobile S.A., Natur Produkt Zdrovit Sp. z o.o.

 

15. 10.00–13.00 Pchli targ. 
Jak co roku, mieszkańcy wystawiają na sprzedaż, za symboliczne sumy, wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Agnieszka Bąk i Lunia Bonder 

 

16. 10.00–11.00 Zmieniamy Sadybę.  
Prezentacja pomysłów na zmiany w przestrzeni publicznej Miasta-Ogrodu Sadyba, które mieszkańcy osiedla zgłosili do realizacji w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego Warszawy na rok 2015. Realizacja tych pomysłów zależeć będzie od liczby głosów, jakie oddadzą na nie mieszkańcy Sadyby i Stegien w dniach 20-30 czerwca 2014.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: autorzy projektów budżetu partycypacyjnego ze starej Sadyby


 

17. 10.00–12.00 Sieć pajęcza. 
Warsztaty plastyczne w otwartej przestrzeni z cyklu "Sieć twórczych talentów". Przed wejściem do NABO Cafe będziemy  pleść ze sznurka sieć pajęczą, na której później dzieci przywieszą wykonane przez siebie pajączki. Powstaną one wewnątrz restauracji pod kierunkiem artysty-plastyka Katarzyny Derkacz-Gajewskiej z Pracowni Sztuki Dziecka. Kolorowa, zabawna pajęczyna ozdabiać będzie wejście do NABO Cafe. Na pewno nikt nie przejdzie wokół niej obojętnie i niejeden zostanie w tym dniu złapany w sidła sztuki. 
Miejsce: NABO Cafe, ul. Zakręt 8 
Organizatorzy: Katarzyna Derkacz-Gajewska, NABO Cafe


 

18. 12.00–13.00 Sadybianie dla Sadyby - Aukcja. 
W trakcje pchlego targu odbędzie się aukcja wyjątkowych przedmiotów, przekazanych przez znanych i mniej znanych mieszkańców Sadyby. Będzie to być może jedyna okazja do zdobycia książki z autografem, obrazu wybitnego malarza, czy nalewki według tajnego przepisu. Środki uzyskane w czasie aukcji zostaną przeznaczone w całości na organizację imprez kulturalnych dla lokalnej społeczności Sadyby. Aukcję poprowadzi mieszkający w sąsiedztwie, wybitny dziennikarz i felietonista, Marek Przybylik.
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: NABO Cafe

 

19. 13.15–15.00 Wyjątkowe ogrody.  
Ogłoszenie wyników konkursu „Wyjątkowe ogrody i przedogródki Sadyby 2014” W tym roku zmieniliśmy formułę konkursu, ponieważ zależy nam na propagowaniu idei miasta - ogrodu, otwartości mieszkańców i dbałości także o przestrzeń wspólną, o wspieranie pozytywnych wzorców i ich docenianie, bardziej niż o rywalizację, Wybierzemy 5 wyjątkowych ogrodów/ przedogródków Miasta-Ogrodu Sadyba, zlokalizowanych przy domach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, a także przy obiektach użyteczności publicznej i otrzymają one jednakowe nagrody. Mamy nadzieję, że takie podejście spodoba się Sadybianom. Po wręczeniu nagród, wybierzemy się na spacer po wyróżnionych ogrodach.
Miejsce: Skwer Starszych Panów 
Organizatorzy: Katarzyna Molska, Renata Piasecka, Anna Pietrasz
Sponsor nagród: Leroy Merlin

 

20. 15.00–16.00 Opowieść o dawnej arystokracji - książka i filmy o Czartoryskich.
Wnuczka Adama i Jadwigi Czartoryskich, mieszkająca na Sadybie, Barbara Caillot Dubus, opowie o życiu swoich znanych przodków.  Razem z historykiem Marcinem Brzezińskim opowie też o pracy nad książką „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia”, wydaną w październiku 2013 r. przez Wydawnictwo WAB. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane rzadko pokazywane publicznie filmy, zmontowane niedawno z przedwojennych i powojennych kronik rodzinnych. Książkę będzie można zakupić podczas spotkania.
Miejsce: Restauracja Trzyczwarte, ul. Powsińska 34 
Organizatorzy: Barbara Caillot Dubus, Marcin Brzeziński

 

22. 18.30–19.30 Śpiewajmy poezję.
Krzysztof Nurkiewicz pisze wspaniałą poezję, znakomicie ją śpiewa i interpretuje, a do tego niezrównanie gra na gitarze. Artysta z własnym językiem, stylem i klimatem, opierający się wszelkim porównaniom, zagra koncert w zaprzyjaźnionym ogrodzie. Goście proszeni są o przyjście z parasolami (na wszelki wypadek) i bez małych dzieci. Ze względu na szczupłość miejsca nie zabieramy ze sobą piesków i innych czworonogów. 
Miejsce: Ogród pp. Dybowskich, ul. Jodłowa 12
Organizator i sponsor: Urszula i Leszek Dybowscy

 

23. 20.00–21.30 Ogród teatralny. 
Przedstawienie teatralne „LAOSHU, czyli miłość w apartamentowcu” traktuje o dwojgu ludzi na życiowym zakręcie. Ciepła, okraszona humorem, historia małżeństwa, które w swoim nowym, naszpikowanym elektroniką apartamencie w dniu parapetówy zastaje nieproszonego gościa.  Kim jest i co oznacza jego wizyta? Autorką scenariusza i reżyserem sztuki jest Sadybianka, Katarzyna Bogucka. Występują: Partycja Zywert i Grzegorz Szypka, a głosu udzielają: Kamila Kacprzyk i Aleksander Bogucki.
Przed przedstawieniem spotkanie z gościem specjalnym, wybitną aktorką, Małgorzatą Niemirską, która w tym roku obchodzi jubileusz pracy artystycznej. 
Miejsce: Ogród D.Pawlewskiej i J.Dmitrowskiego, przy ul. Okrężnej 45
Organizatorzy: Daria Pawlewska, Jakub Dmitrowski, Katarzyna Molska
Sponsorzy: magazyn kulturalno-kulinarny KUKBUK

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba