Dwie osobowości skrzypiec gwiazdami festiwalu!

Z dumą informujemy, że gwiazdami tegorocznego festiwalu Otwarte Ogrody będą mieszkający na Sadybie wirtuozi skrzypiec – Krzysztof Jakowicz i Aleksandra Kuls. To właśnie z ich powodu, musząc dopasować się do ich kalendarzy koncertowych i wyjazdowych, zdecydowaliśmy się odstąpić od stałego terminu festiwalu i przyspieszyć go w tym roku aż o 3 tygodnie.

Maestro Krzysztof Jakowicz

Maestro Krzysztof Jakowicz to gwiazda o międzynarodowej sławie.  Jest laureatem i jurorem wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych.  Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką poważną i wciąż ukazują się nowe tytuły.  Aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą.  W uznaniu jego wyjątkowego talentu kompozytor Witold Lutosławski  powierzał mu premierowe wykonania wszystkich swoich nowych utworów na skrzypce.  Do niedawna profesor Akademii Muzycznej w Warszawie. Wykształcił wielu muzyków młodego pokolenia, w tym swojego syna, już utytułowanego –Jakuba Jakowicza. 

Od kilku lat maestro Krzysztof Jakowicz daje się poznać również od strony bardziej popularnej – poza muzyką klasyczną, z towarzyszeniem zespołu Tangata Quintet wykonuje na skrzypcach nowe wersje przedwojennych polskich szlagierów oraz nowe wersje argentyńskich tang Astora Piazzoli.  Grając muzykę popularną za każdym razem wypełnia po brzegi salę warszawskiego teatru Buffo. Na scenie jest pełnym energii i werwy showmanem.  Nawiązuje natychmiastowy kontakt z publicznością.  Opowiada anegdoty, czyta wiersze, ma znakomite poczucie humoru. Goście festiwalu Otwarte Ogrody będą mogli docenić jego wielki talent podczas charytatywnego koncertu, który odbędzie się na Sadybie 20 maja 2012r.

Aleksandra Kuls

Drugą gwiazdą festiwalu jest przedstawicielka młodego pokolenia skrzypków – Aleksandra Kuls.  Debiutowała jako solistka w wieku 10 lat. Dziś ta 21-latka ma już na koncie kilka znaczących nagród.  Przez sześć lat była liderką kwartetu smyczkowego Qualitá, z którym zdobyła I nagrodę i Grand Prix na konkursie „Talents for Europe” na Słowacji (2008). Jest laureatką m.in. I nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Skrzypiec w Elblągu (2008) oraz na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (2009). 

Koncertowała w wielu miastach Polski, a także w Belgii, Norwegii, Niemczech, Austrii i na Ukrainie. Jej dotychczas największym osiągnięciem był jednak ubiegłoroczny, prestiżowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jako jedna z pięciu przedstawicieli Polski dotarła w nim aż do III etapu.  Tym samym zostawiła za sobą ponad 100 młodych skrzypków z całego świata, zakwalifikowanych do konkursu w kilkunastu miastach świata.  Ostatecznie nie dostała się do ścisłego 5-osobowego finału, ale w uznaniu jej talentu kapituła krytyków przyznała jej swoją nagrodę. 

Podobny zaszczyt spotkał Aleksandrę Kuls podczas tegorocznego finału Paszportów Polityki, kiedy to krytycy muzyczni z różnych opiniotwórczych tytułów uznali ją za najlepszego wykonawcę muzyki poważnej w 2011 roku.  W uzasadnieniu tego tytułu jurorka Anna Dębowska z Gazety Wyborczej podkreśliła: „Szczera muzykalność i swoboda gry, ucho do detalu. Świetnie odnajduje się w zespołowym muzykowaniu. Gra ciepłym, jasnym dźwiękiem, z wyczuciem stylu – w utworach Mozarta dała jedną z najlepszych interpretacji w III etapie Konkursu”.  Inny krytyk muzyczny, Jacek Harwyluk, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia, Gazety Wyborczej, Przekroju i TVP Kultura, zauważył zaś, że „Kuls pokazuje swą grą, jak ważne są w muzyce emocje. A to dziś bardzo rzadkie. Nominacja za szczerość i optymizm, radość muzykowania i wiarę w to, że wszystko może się udać”.  I jeszcze opinia Roberta Kamyka, kierownika redakcji muzycznej TVP Kultura: „Jedna z najciekawszych osobowości XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Nie zagrała w finale, ale pokazała, że dysponuje dużym potencjałem, świetnym rzemiosłem i wrażliwością na barwę dźwięku.”

Poza konkursami i koncertami, Aleksandra Kuls studiuje na co dzień na Akademii Muzycznej w Krakowie, pod kierunkiem znakomitej skrzypaczki prof. Kai Danczowskiej. W 2009 roku występowała już na festiwalu Otwarte Ogrody wraz z siostrami – pianistką i wiolonczelistką. Tym razem zaprezentuje się sadybiańskiej publiczności ze specjalnym programem, w którym na fortepianie towarzyszyć jej będzie Justyna Danczowska.

  • Zobacz i posłuchaj Krzysztofa Jakowicza w wersji popularnej – kliknij tu  oraz  tu
  • Zobacz i posłuchaj Krzysztofa Jakowicza w wersji klasycznej – kliknij tu
  • Zobacz i posłuchaj Aleksandry Kuls na festiwalu Wieniawskiego – kliknij tu
  • Przeczytaj wywiad z Aleksandrą Kuls w Polityce (uwaga! wspomina tu nasz festiwal!) – kliknij tu
Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba