Duch poety - Stanisław Grochowiak znów na Sadybie

Jeden z największych poetów powojennej Polski.  Młodzież zna go z kanonu lektur, ale nawet dla dawnych sąsiadów z Sadyby pozostaje już tylko dawnym wspomnieniem.   Na tegorocznym festiwalu Otwarte Ogrody wskrzeszamy Stanisława Grochowiaka.

W drugie połowie maja 2012 czeka nas wyjątkowe spotkanie, poświęcone zmarłemu 30 lat temu sadybiańskiemu poecie, Stanisławowi Grochowiakowi.  Mieszkańcy Sadyby będą mogli poznać swojego sąsiada z różnych perspektyw – jako poetę, scenarzystę filmowego, malarza, autora tekstów piosenek, ale też jako zwykłego człowieka.  Opowiadać o nim i jego twórczości będą znani – często już zaawansowani wiekiem - artyści, przyjaciele, ale też członkowie rodziny.  Na to wyjątkowe wydarzenie zaproszeni zostali m.in. Krystyna Brzechwa, Ernest Bryll, Maria Sołtyk-Koc, Erazm Ciołek, dzieci poety. Przybyli na spotkanie będą mieli niebywałą okazję, by po raz pierwszy publicznie zobaczyć obrazy poety oraz posłuchać nagrań audio i video z jego udziałem. 

Przy okazji spotkania otwarte zostaną dwie wystawy.  Jedna zawierać będzie duże archiwalne zdjęcia, wykonane artyście w latach 60. i 70. przez znanego fotografika Ernesta Ciołka na Sadybie.  Druga wystawa będzie natomiast zawierać zdjęcia współczesne, powstałe specjalnie na festiwal z inspiracji poetą. Swoją artystyczną wizję, ujętą w niekonwencjonalną formę, przedstawi jego wnuk, fotograf Michał Grochowiak. 

Zainteresowani będą mogli pogłębić swoją wiedzę o poecie, kupując na spotkaniu wydaną w 2011 roku książkę „Dusza czyśćcowa”.  Pozycja ta zawiera kilkadziesiąt fascynujących wspomnień o poecie, spisanych lub opowiedzianych przez znajomych i rodzinę Stanisława Grochowiaka.

Benefis poety odbędzie się 20 maja 2012 roku podczas festiwalu Otwarte Ogrody 2012.  Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba.

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba