Czwarty festiwal Otwarte Ogrody - program

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejny, czwarty już festiwal dziedzictwa kulturowego Otwarte Ogrody na Sadybie. Odbędzie się on w dniach 11-13 czerwca 2010 r. Jak zwykle promujemy w nim miejsca i ludzi związanych z Miastem Ogrodem Sadyba. Odtwarzamy ducha tego przedwojennego osiedla, podszytego zielenią i angielskimi ideałami społecznymi, pełnego ludzi twórczych, otwartych na otoczenie, świadomych, gdzie mieszkają i czego chcą, gotowych bezinteresownie działać na rzecz innych. To festiwal, który tworzą mieszkańcy dla mieszkańców, sąsiedzi dla sąsiadów (bliższych i dalszych). Serdecznie zapraszamy do udziału - furtki do tajemniczych prywatnych ogrodów otwierają się tylko jeden weekend w roku.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem UNESCO oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego, sponsorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a organizatorami – Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba oraz właściciele sadybiańskich ogrodów.  W organizację festiwalu zaangażowanych jest też wielu lokalnych partnerów: organizacje pozarządowe, instytucje, firmy i osoby prywatne z Miasta Ogrodu Sadyba.  Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc.  

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na www.otwarteogrody.pl

Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba

 

Program Festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2010

Punkty informacyjne:
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXV, ul. Św. Bonifacego 90
Jadalnia, ul. Nałęczowska 60


Piątek, 11 czerwca 2010

20.00-22.00 Magiczny ogród sztuki i tradycji. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu. 
Rodzina tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem rzeźbiarki Katarzyny Piskorskiej zaprasza do odwiedzenia jej magicznego ogrodu ze specjalnie na tę okazję podświetlonymi dziełami z kamienia.  Wyjątkowo otwarte zostaną też podwoje zabytkowego domu zwanego „Małym Belwederem”- w pracowni na gości czekają m.in. medale i obrazy p. Katarzyny, w starej kuchni – kolekcja starych zegarów z kukułką, a w specjalnej gablocie w salonie – jedna z najcenniejszych rodzinnych relikwii - pudełko z pistoletami, z których "strzelał się" i zginął Puszkin. Chętni mogą posłuchać historii sadybiańskiego rodu Piskorskich, opowieści o niezwykłej osobowości gospodyni, która robiła najlepsze pierogi wigilijne na świecie oraz opowieści o burzliwych losach domu, jednego z pierwszych zbudowanych tu po 1. wojnie światowej (rok budowy 1926), dziś wpisanego do rejestru zabytków. Wyjątkowa okazja, by przenieść się w czasie do Polski międzywojnia.
Miejsce: ogród i dom Katarzyny Piskorskiej, ul. Powsińska 104 (róg Gołkowskiej) 
Organizatorzy: wnuczka Joanna Chlebowska z rodziną


Sobota, 12 czerwca 2010

10.00 – 12.00 Dzieci Maszyny.  Kulminacja kilkudniowego pleneru malarskiego.  
Młodzi mieszkańcy Miasta Ogrodu Sadyba i Wilanowa, pochodzący z wielu krajów i kultur, pobudzają do życia ospałe, zapomniane maszyny - czołgi, działa i samoloty, spoczywające z dala od świata, w starym carskim forcie. Malarstwo z wyobraźni i obserwacji. Po plenerze, wystawa obrazów, podsumowująca trzydniową akcję. 
Miejsce: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Fort IX, ul. Powsińska 13 
Organizatorzy: Fundacja Sztuk Wizualnych Designo, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej
Sponsor: Bank Gospodarstwa Krajowego

 

10.00 – 14.00 Ekopiknik. Dla dzieci przedszkolnych i ich rodziców.  
W programie: konkursy i zabawy dla dzieci z rodzicami, m.in. quiz ekologiczny z nagrodami, zabawy z makulaturą, tory przeszkód, malowanie płotu z plastykami (10.15-11.15), pokaz gigantycznych baniek mydlanych, w tym zamknięcie dziecka w bańce (12.30-13.30), rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Na ratunek Ziemi” i plenerowa wystawa zwycięskich prac (13.30-14.00). Do kupienia: pocztówki z pracami nadesłanymi na konkurs i prace konkursowe. Organizatorzy zapewniają: animatorki do dzieci, nagrody (np. zdrowe batony), składniki do przygotowania przez dziecko „zdrowej” kanapki 
Miejsce: ogród Przedszkola „Baby City”, ul. Zielona 42a
Organizator: Europejskie Przedszkole Ekologiczne „Baby City”

 

12.00 – 15.00  Ogrody artystyczne. 
Nasze Ogrody Sadyby: warsztaty malarskie dla dzieci szkolnych, w nietypowym, dużym formacie.  Dla wszystkich: kiermasz wyrobów od zaprzyjaźnionych plastyków (m.in. torebek, naszyjników).  
Miejsce: ogród Polsko-Francuskiej Szkoły Podstawowej „La Fontaine” na Okrężnej 95 
Organizator: Polsko-Francuska Szkoła Podstawowa „La Fontaine”

 

12.00 – 19.00 Wielka historia zatrzymana w małym kadrze. 
Pierwszy publiczny pokaz unikalnych, odnalezionych po 70-latach w prywatnych niemieckich archiwach, zdjęć z obrony sadybiańskiego Fortu w 1939 r. Wystawa plenerowa. Wprowadzenie o godz. 12.00
Miejsce: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Fort IX, ul. Powsińska 13
Organizatorzy: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Maciej Pedryc, Bartosz Kuśmierczuk, Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba
Sponsorzy: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Maciej Pedryc, Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba

 

14.30 – 14.45 Kolory Sadyby
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Moja Sadyba” dla uczniów szkół podstawowych z Miasta-Ogrodu Sadyba, rozdanie nagród, wystawa nagrodzonych prac 
Miejsce: Polsko-Francuska Szkoła Podstawowa „La Fontaine” na Okrężnej 95
Organizatorzy: Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba, Szkoły Podstawowe 103, 115 i La Fontaine, Barbara Caillot Dubus
Sponsorzy: Bank Gospodarstwa Krajowego, Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba

 

14.45 – 15.00 Rozpoczęcie gry terenowej po Sadybie, z nagrodami.
Bieg na orientację ze zbieraniem punktów, punktami kontrolnymi i mierzeniem czasu dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej.  Uczestnicy powinni przyjść w stroju sportowym do ewentualnego pobrudzenia. 
Miejsce: Polsko-Francuska Szkoła Podstawowa „La Fontaine” na Okrężnej 95
Organizatorzy: Drużyna harcerska ze Szkoły 115
Sponsor: Anonimowy darczyńca z Sadyby

 

15.00 – 16.00 „Sadyba biała i czarna” - wernisaż fotografii Agnieszki Kurelli.  
Autorka pokazuje Sadybę widzianą przez pryzmat kontrastów. Dodatkowo wybrane zdjęcia z kilku cyklów, wykonane w różnych technikach
Miejsce: ogród pp. Kurellów, ul. Truskawiecka 18 
Organizatorzy: Agnieszka i Jerzy Kurella


 

16.00 – 16.30 Ogłoszenie wyników gry terenowej po Sadybie, wręczenie nagród
Miejsce: ogród pp. Kurellów, ul. Truskawiecka 18
Organizatorzy: Drużyna harcerska ze Szkoły 115, Agnieszka i Jerzy Kurella
Sponsor: Anonimowy darczyńca z Sadyby

 

17.00 – 18.30 Ogrody kreatywności.  
Założyciele i dyrektorzy kreatywni legendarnej agencji reklamowej PZL, Kot Przybora i Iwo Zaniewski, opowiadają i pokazują, jak tworzą kultowe, kreatywne reklamy (min. dla Plus, Alior Bank, Ikea, Żubr, Dog In the Fog, Tetley).  W razie niepogody, wstęp ograniczony do pierwszych 30 osób (pojemność sali konferencyjnej)  
Miejsce: ogród PZL, ul. Goraszewska 23A
Organizatorzy: Kot Przybora i Iwo Zaniewski – Agencja PZL

 

19.00 – 20.00 Impresje muzyczne na trzy siostry z Chopinem w tle.  
Trzy siostry z muzykalnej sadybiańskiej rodziny Kulsów wykonują utwory Chopina oraz innych znanych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. de Fayi, Bacha, Bartoka, Elgara. Muzyka na fortepian, skrzypce i wiolonczelę. W tle, w ogrodzie, wystawa ilustracji Doroty Łoskot-Cichockiej do nowej książki Anny Czerwińskiej- Rydel o Fryderyku Chopinie pt. „Moja babcia kocha Chopina”, połączona z pierwszym publicznym czytaniem jej fragmentów; dla chętnych możliwość zakupu jej pierwszych egzemplarzy 
Miejsce: ogród pp. Kardachów, ul. Morszyńska 21
Organizatorzy: Magdalena i Piotr Kardachowie, Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba
Sponsor: Bank Gospodarstwa Krajowego

 

20.30 – 21.30 Historia polskiej animacji. 
Najwybitniejsi twórcy polskiego filmu animowanego (nie mylić z kreskówkami dla dzieci), a przy tym mieszkańcy Sadyby, prezentują swoje przełomowe, nagradzane na świecie dzieła i opowiadają o rozwoju tego gatunku filmowego w Polsce. 
Miejsce: ogród pp. Kardachów, ul. Morszyńska 21
Organizator: Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, Marcin Giżycki

 

 

Niedziela, 13 czerwca 2009

10.00 – 14.00 Pchli targ. 
Mieszkańcy wystawiają na sprzedaż, za symboliczne sumy, wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków.
Miejsce: Skwer „Starszych Panów” (Jodłowa / Goraszewska)
Organizatorzy: Lunia Bonder i Agnieszka Bąk

 

12.00 - 13.00 Antoni Jawornicki - architekt urbanista, ojciec Miasta Ogrodu Sadyba. 
Prezentacja dorobku zawodowego Antoniego Jawornickiego, współzałożyciela Miasta Ogrodu Sadyba i autora jego planu z 1921 roku. W programie: otwarcie wystawy oraz projekcja filmu dokumentalnego"Skarby z teczki Antoniego Jawornickiego" autorstwa zespołu pod opieką prof. Michała Bogusławskiego, powstałego z inicjatywy Zwązku Podkowian.  Wprowadzenie do wystawy: Maria Sołtys i Andrzej Kurczewski. Goście specjalni: przedstawiciele rodzin Jawornickich i Kurczewskich
Miejsce: Przedszkole „Chatka Małolatka”, ul. Orężna 45 (wewnętrzny ogród w domu atrialnym)
Organizatorzy: Związek Podkowian, oddział warszawski SARP, Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba
Sponsor: Bank Gospodarstwa Krajowego, Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba

 

13.00 – 14.00 Ogrody otwarte – ogrody zamknięte: Zespół domów atrialnych przy Orężnej. 
Prelekcja prof. Jana Macieja Chmielewskiego, kierownika Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Politechnice Warszawskiej i byłego naczelnego architekta Warszawy, o zespole domów atrialnych – przyszłym zabytku Sadyby, w którym mieszka, oraz o korzeniach takich domów w architekturze światowej. Gość specjalny: Dorota Wejchert - Gajczyk – córka prof. Hanny Adamczewskiej – Wejchert, współprojektantki i byłej mieszkanki zespołu, autorki książki „Domy atrialne”, wykładowcy w Katedrze Urbanistyki, i inicjatorki wpisu Miasta Ogrodu Sadyba do rejestru zabytków. 
Miejsce: Przedszkole Chatka Małolatka, ul. Orężna 45 (wewnętrzny ogród w domu atrialnym)
Organizator: Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba

 

14.30 – 15.30 Mieszkać ekologicznie.  
Wystawa o tzw. domu pasywnym - formie ekologicznego budownictwa, pozwalającej jednocześnie chronić środowisko i oszczędzać na kosztach energii.  Autorzy opowiadają o swoich doświadczeniach. W razie niepogody, wystawa przeniesiona do pobliskiego domu. 
Miejsce: ogród pp. Gudejków, ul. Nałęczowska 2/4
Organizator i sponsor: Jerzy i Grażyna Gudejko

 

15.30 – 17.00.  Ogrodowe smaki.  
Inspiracje kulinarne na słono i słodko. Warsztat przyrządzania mięs, sałatek i deserów, połączony z degustacją. Wejście dla pierwszych 20 osób.  Na czas warsztatu zapewniona opieka nad dziećmi – warsztat układania lego. 
Miejsce: ogród Luni Bonder, ul. Kołobrzeska 7
Organizatorzy i sponsorzy: Lunia Bonder i Agnieszka Bąk

 

17.30 - 19.00 Piękni dwudziestoletni.  Historie miłosne i życie codzienne przedwojennej Sadyby. 
Wystawa zdjęć z prywatnego archiwum, okraszona opowieściami z życia przedwojennej młodzieży Miasta Ogrodu Sadyba. Barwne postaci, niesamowite historie.  
Miejsce: Ogród pp. Rusinowiczów, ul. Powsińska 26
Organizator i sponsor: Ludwika Rusinowicz z rodzicami

 

19.00 – 20.00 Ogrody muzyczne. 
Autorska fuzja muzyki klezmerskiej, awangardy i postrocka w wykonaniu zespołu Gaamera. Muzycy tego częściowo sadybiańskiego sekstetu związani są na co dzień z wieloma grupami: m.in. z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego, ze Sztetl Quartet, z zespołem Pablopavo & Ludziki, z olsztyńskimi Skautami, czy z grupą nieformalną Anitkonsjum Rekords.  
Miejsce: polana ogniskowa przy Bloku Oficerskim na Morszyńskiej 1-7, wejście przez bramę na rogu Morszyńskiej i Okrężnej  
Organizator: Andrzej Gładki i Gaamera

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba