8 - ul. Jodłowa - Dwa style: Dworek polski i funkcjonalizm

Przedwojenna zabudowa Miasta Ogrodu Sadyba dzieli się na dwa okresy i dwa style architektoniczne.

Pod koniec lat 1920., w pierwszym okresie funkcjonowania osiedla (wtedy jeszcze Miasta Ogrodu Czerniaków i Sadyby Oficerskiej) dominowała na Sadybie zabudowa w stylu dworków polskich, ze spadzistymi dachami i kolumnami na ganku. Według księgi wieczystej Miasta Ogrodu Czerniaków domy miały być „jednostajne pod względem stylu” i „nawiązywać do architektury polskiej końca XVIII i początku XIX wieków z uwzględnieniem wymagań doby obecnej i dobieraniu estetycznych materiałów budowlanych”.

W latach 30., po ogólnoświatowym kryzysie gospodarczym, narzucony przez właścicieli osiedla, kosztowny typ zabudowy stracił rację bytu. Popularność zdobył natomiast znacznie tańszy w realizacji styl zwany modernizmem, a właściwie funkcjonalizmem. Cechą charakterystyczną tej zabudowy były proste kształty i brak jakichkolwiek upiększeń, zdobień, czy detali. Przykłady tego stylu odnajdujemy w pobliżu tej planszy – m.in. na ul. Jodłowej 28, ul. Zakręt … (dom dzieciństwa znanego polskiego statystyka i …. Klemensa Szaniawskiego) oraz na ul. Jodłowej