24 - ul. Truskawiecka - Szlachetne wille i komuny hippisów

Gdybyśmy chcieli jeszcze bardziej zboczyć ze szlaku, moglibyśmy dojść do kilku ciekawych miejsc.

Pierwsze to jedna z kilku przedwojennych willi w zachodniej części Miasta Ogród Sadyba, Znajduje się ona przy ul. Zelwerowicza 15. Kolejna to jeden z ciekawszych przykładów modernizmu w architekturze willowej architekta Romualda Gutta budynek z 1936 r. przy ulicy Buskiej 9. Obecnie dom został otoczony willami w większości wzniesionymi po wojnie.

W drodze powrotnej możemy zerknąć na w boczną ulicę Cyganeczki. Kamil Sipowicz podaje w swojej książce “Hipisi w PRL-u”, że tu właśnie w jednym z domów mieściła się komuna pierwszych polskich hipisów, załóżona przez psychologa Marka Zwolińskiego, Marka Liberskiego i Piotra Buldeskiego. Hipisi mieszkali tam, malowali, grali muzykę, jeden z pokoi nazywał się nawet “kopulatorium”. Psycholog na początku lat 70. przekazał willę na Cyganeczki tzw. Twórcom. Wśród nich byli m.in Jacek Jakubowski, póżniejszy założyciel Szkolnychs Ośrodków Socjoterapii, tzw, SOS-ów, i Mirek Chojecki, założyciel NOW-ej, działacz KOR-u. Z Twórcami związani też byli póżniejsi znani psychoterapeuci: Wojciech Eichelberger, Zbigniew Praszkier, Marek Liciński oraz Jaś Lityński, Janusz Weiss i Jacek Kleyff z kabaretu Salon Niezależnych.