11 - ul. Kąkolewska - Projekt rewitalizacji latarni gazowych – Etap 2

Jeszcze przed zainstalowaniem 12 replik latarni gazowych na Skwerze Starszych Panów (w 2010 r.) , w 2010 roku miał miejsce 2. etap rewitalizacji oświetlenia gazowego na osiedlu.

Sadyba wzbogaciła się wtedy o 21 replik na kolejnych trzech zabytkowych ulicach: Kąkolewskiej (6 sztuk), Godebskiego (5 sztuk) i Orężnej (10 sztuk). Poza wstawieniem nowych latarni, zdemontowano i poddano renowacji również 47 oryginalnych lamp gazowych, stojących na tych samych trzech ulicach. Dodatkowo wymieniono również gazociągi i zmieniono skrzynki gazowe na stylowe.

Zanim udamy się w dalszą podróż naszym szlakiem, zwróćmy jeszcze uwagę na róg ulic Kąkolewskiej i Zakręt. Mamy tam do czynienia z dwoma typami latarni, które stoją niedaleko siebie. Często bywają one mylone ze sobą – tymczasem są zupełnie różne i łatwo rozróżnialne. Jeden typ to widoczne na wcześniejszych planszach szlaku latarnie gazowe – szczupłe, delikatne, z przejrzystym kloszem oraz czterema żarnikami wewnątrz czaszy (widoczne na zdjęciu po prawej). Te masywniejsze, z matowym szkłem w kloszach, to natomiast latarnie elektryczne (widoczne na zdjęciu po lewej).

Powyższe rozróżnienie latarni pod względem masywności nie jest jednak do końca wystarczające. Bywają bowiem latarnie (od 2009 roku można je spotkać w zachodniej części Sadyby), które stanowią identyczną kopię latarni gazowych, są tak samo delikatne, zawierają przejrzyste szybki i żarniki, ale jednak nie są gazowe. Na ostateczną decyzję trzeba wówczas poczekać do wieczora, kiedy zapalają się oba typy lamp. Lampy elektryczne zapalą się wówczas na żółto, gazowe zaś na cytrynowo.