10 - Skwer Starszych Panów (2/2)

28 maja 2009 roku Rada Miasta Warszawy, na wniosek Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba, jednogłośnie przemianowała bezimienny zieleniec na Skwer Starszych Panów.

Nazwa ta nie jest przypadkowa. Kilkaset metrów od skweru, przy ul. Okrężnej, mieszkał podczas okupacji jeden ze współtwórców Kabaretu Starszych Panów: Jeremi Przybora. W swoich wspomnieniach mówi o tym miejscu: „Daleka, sielska oaza Sadyby z jej ogrodami, łąkami i jeziorem była wtedy dla mnie zieloną fatamorganą warszawskiej pustyni”. środowiskach.

Pod wnioskiem o nadanie nowej nazwy podpisało się najpierw kilkudziesięciu mieszkańców Sadyby, a miesiąc później – w grudniu 2008 r. – list poparcia (patrz obok) wystosowało blisko 40 znanych artystów. Pierwszy podpis wśród artystów złożyła Magda Umer, co uwiecznione zostało na załączonym zdjęciu. Swoje poparcie udzielili również członkowie rodzin obu Starszych Panów: żona Jerzego Wasowskiego Maria i syn Grzegorz, oraz syn Jeremiego Przybory – Konstanty (Kot). Jak zaznaczyli w swoim liście, artyści mają nadzieję, że „miejsce to będzie tętniło piosenkami i światem wymyślonym przez Starszych Panów, przy okazji różnego rodzaju dorocznych działań artystycznych. Jesteśmy pewni, że znakomicie będzie łączyło pokolenia i „powiększało wyobraźnię” coraz młodszych mieszkańców Warszawy.”

Fot. 2, 3:

Lista artystów, popierających utworzenie Skweru „Starszych Panów”. Strona 1 (od góry): Maria Wasowska, Kot Przybora, Barbara Krafftówna, Grzegorz Wasowski, Wiesław Michnikowski, Jerzy Derfel, Wiesław Gołas, Jadwiga Swirtun- Derfel, Roman Dziewoński, Krystyna Sienkiewicz, Bogdan Łazuka, Alina Janowska-Zabłocka, Magda Umer, Zofia Kucówna, Grzegorz Turnau, Irena Santor, Barbara Wrzesińska, Edyta Wojtczak, Hanna Banaszak, Marek Kondrat. Strona 2 (od góry): Janga Jan Tomaszewski, Krzysztof Tyniec, Tomasz Kozłowicz, Piotr Fronczewski, Marek Lewandowski, Jerzy Kamas, Andrzej Poniedzielski, Dariusz Wnuk, Grzegorz Damięcki, Magdalena Zawadzka, Dorota Nowakowska, Katarzyna Łochowska, Krystyna Tkacz, Aneta Kielak, Piotr Dziewoński, Tadeusz Suchocki, Joanna Szczepkowska, Wojciech Młynarski