Miasto-Ogród Sadyba: Opowieść o oficerach

Zapraszamy w podróż w czasie do kolebki Miasta-Ogrodu Sadyba. Od lat 20. ubiegłego wieku tworzyły go dwie osobne osady - „Miasto-Ogród Czerniaków” założone w 1921 przez prywatną spółkę o tej samej nazwie oraz spółdzielcza „Sadyba” założona w 1923.

Pierwsza wyróżniała się tym, że była z założenia realizowana według angielskiej koncepcji miast-ogrodów z początku XX wieku. Z kolei druga – choć też nawiązywała do idei miasta-ogrodu – prestiż zawdzięcza swoim twórcom i mieszkańcom, elicie społecznej, jaką byli wysocy rangą oficerowie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – najbliżsi współpracownicy Marszałka Piłsudskiego.

To właśnie prestiż jej mieszkańców sprawił, że po II wojnie światowej obie osady zaczęto nazywać Sadybą. Pamięć o pionierskich czasach osady wyblakła. Ludzie, którzy ją tworzyli odeszli, zginęli na wojnie, zamordowani w obozach koncentracyjnych lub po wojnie - w komunistycznych więzieniach. Wystawa jest próbą odtworzenia tamtego świata.