Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaUpadek zwycięzcy w konkursie ogrodów
dodano: 06-10-2008 o godzinie: 13:47:39
Nikt z kilkudziesięciu zgromadzonych nie spodziewał się aż takich emocji. Kiedy ogłoszono zwycięzcę konkursu na najładniejszy ogród Sadyby, ten zdumiał się, rozejrzał po przybyłych na uroczystość i… miękko osunął się na ziemię. Na szczęście, szybko wstał i chwiejnym krokiem podszedł do organizatorów po odbiór głównej nagrody. Niedoszłą ofiarą zawału i właścicielem najładniejszego ogrodu na Sadybie w 2008 roku okazał się Zdzisław Słowiński z Kąkolewskiej 7. W nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca otrzymał bon o wartości 1300 złotych, do zrealizowania w hipermarkecie Leroy Merlin, tabliczkę emaliowaną z informacją o zdobytym miejscu do przykręcenia na płocie, album ze zdjęciami 10 wyróżnionych ogrodów oraz dyplom w stylizowanej, mosiężnej oprawie. Wszystkie nagrody – dla wyróżnionych 10 finalistów - zostały ufundowane przez sponsora konkursu: piaseczyński hipermarket Leroy Merlin, którego dyrektor uczestniczył również w uroczystości ogłoszenia wyników.

Drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajęła Barbara Granecka z Kołobrzeskiej 35, a trzecie – Hanna Chromińska ze Zdrojowej 31. Poza albumami, tabliczkami i dyplomami, przyznawanymi dla czołowej dziesiątki, otrzymali oni odpowiednio bony po 1000 i 700 złotych.

Zwycięscy konkursu zostali wyłonieni spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całej Sadyby. Aby dać szansę innym, w tej i następnej edycji nie uwzględniono ogrodów, które zdobyły trzy pierwsze miejsca w poprzednim roku. Zgłoszone ogrody oceniało jury w składzie: architekt krajobrazu i redaktor miesięcznika Ogrody - Maria Łączyńska, jeden z trzech zwycięzców poprzedniej edycji konkursu – Zbigniew Olesiński oraz architekt krajobrazu i przewodnicząca jury Magdalena Osewska. Każdy z jurorów mógł przyznać po 5 punktów w 6 kategoriach, czyli w sumie maksymalnie 30 punktów na ogród. Trzy kategorie dotyczyły zagospodarowania obiektu, czyli architektury krajobrazu: (1) dobór materiału roślinnego w celu uzyskania efektu barwności i estetyki; (2) zastosowanie i układ elementów małej architektury, elementów elewacyjnych, iluminacyjnych, wodnych; oraz (3) urządzenie zieleni – układ kompozycyjny. Kolejne trzy kategorie dotyczyły oceny architektonicznej i ekologicznej obiektu. Brano tu pod uwagę: (4) ogrodzenie, (5) nawierzchnię podjazdów, parkingów, ścieżek, oraz (6) zabudowania, w tym altanki śmietnikowe.

Po uroczystości ogłoszenia zwycięzców, tradycyjnie już uczestnicy udali się na spacer po nagrodzonych ogrodach. Spacer zakończył się w ogrodzie zwycięzcy - Zdzisława Słowińskiego. Podobnie jak rok wcześniej, licznie przybyli mieszkańcy i goście Sadyby mieli okazję nie tylko podziwiać ciekawy, wypielęgnowany ogród, ale również skosztować słodkiej nalewki własnej roboty. Pan Zdzisław chętnie opowiadał zebranym o koncepcji ogrodu i historii jego powstania. Dziennikarzowi Gazety Wyborczej Tomaszowi Urzykowskiemu wyznał, że ogród miał mieć początkowo charakter francuski, ale z czasem stał się eklektyczny. Po kilku godzinach od poznania wyników, zwycięzcy nie drżały już ręce, ani głos. Niektórzy z gości byli jednak nadal zatrwożeni początkowym dramatycznym upadkiem. Ale byli i tacy, którzy widzieli w nim małą scenkę rodzajową. W końcu kiedyś p. Zdzisław był przecież… aktorem.

Wyniki konkursu
Zwycięzcy:
1. Kąkolewska 7 - Zdzisław Słowiński
2. Kołobrzeska 35 - Barbara Granecka
3. Zdrojowa 31 – Hanna Chromińska


Wyróżnienia:
• Goraszewska 10 - Anna Srebro
• Cyganeczki 4 - Danuta i Piotr Jeute
• Juraty 17 - Andrzej Łokaj
• Woziwody 22 - Anna Kalinowska
• Powsińska 26 - Paweł Rusinowicz
• Klarysewska 8a - Zenona Machczyńska
• Okrężna 89 – Jacek Gawlikowski


Zobacz fotograficzną relację z ogłoszenia wyników konkursu


«« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka