Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba



Cykl „Poznaj Sadybę” powraca
dodano: 15-11-2007 o godzinie: 23:20:56
Po wakacyjnej przerwie powraca cykl wykładów o historii Sadyby. Co miesiąc, począwszy od 17 listopada 2007 r., najwybitniejsi eksperci z poszczególnych obszarów - architekci, historycy, socjologowie – będą opowiadać o miejscach i ludziach związanych z Miastem- Ogrodem Sadyba. Opowieściom towarzyszyć będą multimedialne prezentacje archiwalnych zdjęć, a po wykładach – spacery po omawianych miejscach. Spotkania będą się odbywać w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 11.00 (z wyjątkiem pierwszego wykładu) w szkołach: 103 na Jeziornej i 115 na Okrężnej. Wykłady są bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Organizatorem cyklu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba.

Oto program pierwszych trzech spotkań w sezonie Jesień-Zima 2007:

17 listopada 2007, g. 11.00 - Szkoła powszechna w Mieście-Ogrodzie Czerniaków: 1933-1944.

Prowadząca: Maria Burdowicz-Nowicka, córka przedwojennego wiceprezesa zarządu Towarzystwa Przyjaciół Miasta-Ogrodu Czerniaków, mieszkanka Miasta-Ogrodu Czerniaków w latach 1934-1944, jedna z pierwszych uczennic tytułowej szkoły. Dziś doktor pedagogiki, emerytowany socjolog kultury w Polskiej Akademii Nauk, autorka wielu książek.

Miejsce: Szkoła Podstawowa 115, ul. Okrężna 80

Uwaga: wśród uczestników rozlosowane zostaną 3 egzemplarze nigdzie nie publikowanego dotąd zbioru esejów o historii szkoły, autorstwa Andrzeja Górniaka, Marii Kamińskiej i Bożeny Imiołczyk. Po wykładzie, uczestnicy przejdą do pobliskiego parku, by zobaczyć, gdzie dokładnie mieściła się szkoła i związane z nią tereny.

8 grudnia 2007, g. 11.00 - Latarnie gazowe w Warszawie

Prowadzący: Marek Barszcz, historyk techniki, członek zarządu Polskiego Komitetu Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego, pracownik Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Miejsce: Szkoła Podstawowa 103, ul. Jeziorna 5/9

Uwaga:wśród uczestników rozlosowane zostaną 3 egzemplarze książki „Latarnie warszawskie – historia i technika” Jarosława Zielińskiego, wydanej w październiku 2007 r.. Na uczestników czeka specjalna atrakcja.

12 stycznia 2007, godz. 11.00 - Od niego się wszystko zaczęło: Oskar Sosnowski, projektant Miasta-Ogrodu Czerniaków

Prowadząca: prof. Maria Brykowska, wieloletni kierownik Zakładu Architektury Polskiej (pierwszym kierownikiem był O. Sosnowski) na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; współautorka książki „Oskara Sosnowskiego świat architektury – twórczość i dzieła”.

Miejsce: Szkoła Podstawowa 103, ul. Jeziorna 5/9

Uwaga:wśród uczestników rozlosowane zostaną 3 egzemplarze książki „Oskara Sosnowskiego świat architektury – twórczość i dzieła” pod redakcją prof. Marii Brykowskiej.

Dodatkowe informacje: Pomysłodawca i koordynator cyklu: Andrzej Łokaj (0 506 025 118).

Relacje z dotychczasowych wykładów:

Miasto-Ogród Czerniaków – relacja z wykładu
Znani ludzie Sadyby – relacja z wykładu
Sadyba Zdrój – relacja z wykładu
Kolejka z ogórkiem - relacja z wycieczki
Sadyba Zdrój - kresowe uzdrowiska na Sadybie
Spójna mimo zmian - relacja z wykładu
Stuletni pomysł, który działa do dziś
Szturm na Fort! Relacja z wykładu


«« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka