Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaNie spoczęli na laurach. Kolejne nowe latarnie
dodano: 21-03-2012 o godzinie: 15:05:08

Dopiero informowaliśmy o przyznaniu nagrody latarniom postawionym na Sadybie w 2011 r., a już idą za nimi kolejne.  Tym razem Urząd Dzielnicy Mokotów planuje wymianę latarni na ulicach Koronowskiej, Juraty i Woziwody. 

Kolejne ulice na Sadybie odzyskają przedwojenny styl.  Zamiast 21 szpetnych lamp na betonowych i drewnianych wspornikach, na ulicach Koronowskiej, Juraty i Woziwody pojawi się wkrótce 27 nowych latarni  – żeliwnych, stylizowanych na okres międzywojenny. 

Trzy typy latarni

W sumie zamontowane zostaną trzy typy latarni.  Na ulicy Koronowskiej będą to latarnie typu Pastorał Warszawski, model z 1928 r.  Są to takie same lampy jak te, które od kilku lat stoją na przykład na ul. Jeziornej (będącej przedłużeniem Koronowskiej) czy też na ul. Morszyńskiej (patrz zdjęcie). Każda z 13 latarni będzie miała wysięgnik, zakończony lampą na wysokości 8 m.

Nieco inny typ lamp będzie oświetlał ulicę Koronowską na krótkim odcinku między Limanowskiego i Woziwody.  Tu będzie można spotkać pastorały o niemal tym samym kształcie, z tym że zamiast jednego wysięgnika i jednej lampy skierowanej na ulicę, będą dwa wysięgniki i dwie lampy.  Dodatkowy wysięgnik z lampą zostanie umieszczony od strony chodnika na wysokości 6 m.  Takie lampy staną tylko trzy. 

I wreszcie trzeci model latarni pojawi się na ulicach Juraty i Woziwody. Z racji tego, że są to małe osiedlowe uliczki, a nie drogi przelotowe jak Koronowska, będą tu zamontowane latarnie mniejsze i niższe.  Będą to latarnie elektryczne, stylizowane na latarnie gazowe typ Agrykola, model z 1856 roku. Poza  źródłem i kolorem światła, nie różnią się one niczym od lamp gazowych, stojących m.in. na ulicach Jodłowej, Kąkolewskiej czy Orężnej.  Podobne lampy elektryczne w gazowej oprawie pojawiły się niedawno na kilku ulicach w zachodniej części Miasta Ogrodu Sadyba (ostatnio na ul. Truskawieckiej).  Takich latarni przybędzie 9 na ul. Juraty i 2 na ul. Woziwody, na odcinku między Koronowską i Gołkowską.   W przypadku obu tych ulic będziemy mieli do czynienia nie tyle z wymianą oświetlenia, co z jego wprowadzeniem.  Ulica Juraty miała bowiem dotąd tylko jedną lampę na drewnianym słupie, a ulica Woziwody na wspomnianym odcinku nie miała lamp wcale. 

Likwidacja napowietrznych przewodów i inne zmiany

Wymiana rodzajów latarni to nie jedyna zmiana w projekcie Dzielnicy.  Po pierwsze, wraz z wymianą lamp zlikwidowane zostaną napowietrzne linie elektryczne, łączące dotychczasowe latarnie.  Zamiast na powietrzu, teraz przewody będą schowane pod ziemią, w specjalnych rurach.  Z pewnością poprawi to dodatkowo estetykę ulicy. 

Po drugie, należy oczekiwać zmian w zieleni przyulicznej. 28 drzew i krzewów będzie musiało zostać wykopanych na czas robót ziemnych, a następnie zasadzonych ponownie.  Nie wszystkie powrócą na swoje miejsce, w niektórych punktach pojawią się nowe nasadzenia. W miejscach, gdzie będą wykopy albo tam, gdzie nigdy nie było trawnika, pojawi się nowa trawa. W sumie nowy trawnik zajmie 430 metrów kwadratowych. 

Po trzecie, zmieni się natężenie światła.  Dotychczasowe lampy świeciły z mocą 150-200W, obecne zaś będą świecić słabiej.  W przypadku pastorałów jednowysięgnikowych będzie to 90W, pastorałów dwuwysięgnikowych 90W i 45W, a latarni pseudo-gazowych 40W.  Zmiana mocy żarówek nie musi automatycznie oznaczać gorszego oświetlenia.  Są to bowiem żarówki nowej generacji, bardziej efektywne,  a przy tym znajdują się w osłonach z odbłyśnikami, które kierują rozproszone światło w dół.  Natężenie świata powinno być porównywalne z tym, które można spotkać na zmodernizowanych już ulicach w zachodniej części osiedla. Za wzór dla pastorałów można przyjąć pastorały, które pojawiły się w 2011 roku na ulicy Zdrojowej.  Za wzór dla latarni pseudogazowych mogą zaś posłużyć lampy na ulicy Truskawieckiej.

Władze Dzielnicy zapewniają, że przywrócona zostanie oryginalna kostka na wszystkich rozpruwanych chodnikach i wjazdach.  Jednocześnie, wykonawca został zobowiązany do utrzymania ciągłości oświetlenia. Nie należy się zatem obawiać, że światła na wspomnianych ulicach zgasną na czas remontu. 

Dwie matki i kilku ojców sukcesu 

Projekt nazwany skrótowo „Przebudowa oświetlenia ul. Koronowskiej”  ma zostać zrealizowany do 16 lipca 2012 r. O tym, kto będzie wykonywał prace, dowiemy się po 20 marca 2012, kiedy to otwarte zostaną oferty firm biorących udział w przetargu. 

Brawa za kolejną kompleksową rewitalizację oświetlenia na Sadybie należą się z pewnością Urzędowi Dzielnicy Mokotów, a konkretnie dobremu duchowi przedsięwzięcia p. Henrykowi Antosiakowi z tamtejszego Wydziału Infrastruktury.  Ale nie mniejsze brawa należą się dwóm mieszkankom ulicy Koronowskiej – Karinie Dąbskiej i Agacie Pniewskiej.  Kilka lat wcześniej zebrały one podpisy od wszystkich mieszkańców swojej ulicy, chodząc od domu do domu, a następnie złożyły wniosek o rewitalizację oświetlenia do Dzielnicy.  To pokrzepiający przykład, jak oddolna obywatelska inicjatywa może zostać wysłuchana przez lokalne władze i przekształcona w efekt. «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka