Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaMiasta-ogrody – skąd się wzięły i jak działają
dodano: 04-12-2006 o godzinie: 16:21:01

16 grudnia odbędzie się ilustrowany wykład o miastach ogrodach. Antropolog kultury, Adam Czyżewski, opowie mieszkańcom Sadyby, skąd wzięły się miasta ogrody i jak działają.

Opowie m.in.:

 • skąd pochodzi idea miast-ogrodów
 • jak powstawały pierwsze miasta-ogrody w Anglii, które posłużyły za inspirację do zaprojektowania Sadyby
 • jak sobie radzą pierwsze miasta-ogrody dziś
 • jakie były założenia powstania Miasta-Ogrodu Czerniaków
 • Autor zilustruje swoją opowieść unikalnymi slajdami, w tym takimi, które pochodzą z jego prywatnej kolekcji i nigdy dotąd nie były pokazywane publicznie. Wśród slajdów-rarytasów znajdą się m.in.:

 • Archiwalne zdjęcia dwóch pierwszych miast-ogrodów, które wykonał jeden z projektantów Sadyby na początku XIX w.
 • Współczesne zdjęcia powyższych miast-ogrodów, które wykonał prowadzący wykład w 100-lecie ich powstania
 • Archiwalne ryciny Miasta-Ogrodu Czerniaków
 • Wykład odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2006 r., w Szkole Podstawowej nr 115 przy ul. Okrężnej 80. Początek o godz. 11.00. Wykład jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich.

  Uwaga: już tradycyjnie, po wykładzie, będzie okazja wylosowania 3 egzemplarzy jedynej polskiej książki o miastach ogrodach pt. „Trzewia Lewiatana” z podpisem autora (Adama Czyżewskiego). Okazja to duża, bowiem książka ukazała się 5 lata temu i jest niedostępna w księgarniach (jej nakład został już wyczerpany).

  W trakcie wykładu będzie również można zapisać się do Towarzystwa oraz opłacić składki członkowskie (24 zł dla studentów, bezrobotnych i emerytów oraz 48 zł dla pozostałych). Niniejszy wykład jest drugim z kolei w cyklu „Poznaj Sadybę”. Poprzedni dotyczył Fortu IX przy ul. Powsińskiej, a następny będzie dotyczył Sadyby Oficerskiej. 20 stycznia poprowadzi go Maria Sołtys, architekt SARP, komisarz wystawy SARP „Idea miasta-ogrodu a…” z 2002 r., autorka pracy o wartościach zabytkowych Miasta-Ogrodu Czerniaków (dla Stołecznego Konserwatora Zabytków, 2006).

  Dodatkowe informacje: koordynator cyklu: Andrzej Łokaj (0 506 025 118), siedziba Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba ul. Okrężna 3, tel. (22) 858 77 00; tablica informacyjna przy Szkole103 (Jeziorna 5/7).

  Do zobaczenia na wykładzie!
  Zarząd Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba  «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
  © Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
  statystyka