Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaJak ożywić swój ogród po zimie?
dodano: 19-04-2011 o godzinie: 20:59:51

Wiosna powoli wchodzi do naszych ogrodów. Oto kilka rad, jak zadbać o zieleń, by cieszyła nasze oczy przez kolejne miesiące. Warto wprowadzić je w życie jak najszybciej. Gdy ruszy wegetacja – a trzeba na to zaledwie kilku ciepłych dni - na niektóre działania będzie już bowiem za późno.  W efekcie, nasz ogród będzie w lecie tylko cieniem tego, który z taką radością podziwialiśmy zaraz po jego założeniu. Poza tym, żyjemy w końcu w mieście ogrodzie, a to zobowiązuje. 

A
by dodać nam wszystkim motywacji do działania, szczególnie wtedy gdy jest jeszcze pochmurno, zimnawo i wietrznie, przedstawiamy również kilka zdjęć z dorocznego konkursu na najładniejszy ogród Sadyby.  Aby mieć takie ogrody w lecie, ich właściciele pracują nad ich przygotowaniem właśnie teraz.

JAK OŻYWIĆ SWÓJ OGRÓD PO ZIMIE?

1.  Wygrab z trawnika zeschniętą trawę i mech, a spod drzew i krzewów zeszłoroczne liście. Czy wiesz, że placki zeschniętej trawy blokują dostęp powietrza do gleby, a sterty zeszłorocznych liści są siedliskiem meszek i komarów?

2.  Przytnij suche gałęzie na drzewach i krzewach w swoim ogrodzie oraz pnącza na płotach, szczególnie kiedy wystają poza Twoją działkę i mogą zagrażać lub przeszkadzać innym mieszkańcom. Czy wiesz, że sezonowe przycinanie roślin jest dla nich korzystne, poprawia ich kondycję i pozwala im bujniej rozkwitać oraz owocować?

3.   Napowietrz swój trawnik poprzez wertykulację i aerację gleby. Nie musisz do tego mieć specjalistycznego sprzętu. Wystarczą specjalne nakładki na buty, widły, czy też inne ostre narzędzie do nakłuwania gleby. Czy wiesz, że pod wpływem napowietrzenia masa korzeniowa roślin zwiększa się, a nawozy łatwiej wnikają w głąb podłoża, dzięki czemu polepszają się zdolności regeneracyjne roślin?

4.  Nawieź swój ogród, dosiej trawę w „wyłysiałych” miejscach i posyp delikatnie piaskiem swój trawnik. Piaskowanie służy zwiększeniu przepuszczalności wodnej i porowatości podłoża oraz wyrównaniu powierzchni. Czy wiesz, że dobrze utrzymany trawnik powinien być nawożony przynajmniej dwa razy w roku, wiosną - preparatami azotowymi, zaś jesienią - preparatami zawierającymi potas i fosfor?

5.  Posadź w swoim ogrodzie nowe krzewy i rośliny kwiatowe. Na wiosnę szczególnie dobrze przyjmą się magnolie, migdałowce, berberysy, azalie, różaneczniki oraz pnącza takie jak glicynia, winobluszcze i powojniki. Czy wiesz, że najlepiej sadzić rośliny w dni bezwietrzne, pochmurne przed lub zaraz po deszczu?

6.  Wystaw swoje domowe rośliny na wiosenną kąpiel w deszczu i słońcu. Nie tylko ozdobią twój taras lub przedogródek, ale nabiorą również nowych sił. Czy wiesz, że aparaty szparkowe na liściach mogą być zablokowane przez kurz, co ogranicza pochłanianie światła oraz dwutlenku węgla przez roślinę oraz hamuje jej wzrost?

7.   Zadbaj o pasy zieleni sąsiadujące z Twoją działką. Mimo że stanowią one własność gminy, są dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców Sadyby. Ich estetyczny widok będzie cieszył wzrok najbliższych mieszkańców przez cały rok.

       Cyganeczki 5 2       Jodłowa 20a

Jodłowa 22a       Kąkolewska 4       Klarysewska 38 1

Klarysewska 8a       Kołobrzeska 35       Locci 16

Morszyńska 71       Zaciszna 2       Orężna 60«« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka