Zobacz zwyczajowo zamknięty kościół z 1693r.

Drodzy Sadybianie,

Czeka nas pewna atrakcja, na której przegapienie żaden szanujący się Sadybianin nie może sobie pozwolić.

W najbliższą sobotę, 23 czerwca o godz. 9:30, zapraszamy na spacer historyczny, poświęcony dawnej wsi Czerniaków. Spotkanie rozpocznie się na Pl. Bernardyńskim krótką opowieścią, przenoszącą słuchaczy w wiek XVII, czyli czas rozkwitu osady i założenia fundacji Lubomirskiego. Obejrzymy bryłę kościoła Św. Antoniego z perspektywy ul. Czerniakowskiej i Placu Bernardyńskiego, następnie przejdziemy przez korytarz klasztoru OO. Bernardynów i wewnętrzny dziedziniec, do nowych zabudowań klasztornych, gdzie zorganizowany zostanie pokaz slajdów z elementami warsztatu. Po krótkiej przerwie wprowadzeni będziemy do starego kościoła pod wezwaniem Świętego Antoniego Padewskiego. Z tej okazji kościół z 1693 r., zwyczajowo zamknięty, zostanie na ok. 1 godz. otwarty i oświetlony. Po zwiedzaniu obiektu sakralnego zapraszamy na spacer ulicą Bernardyńską. Zatrzymamy się między innymi przy jedynym zachowanym z okresu międzywojennego murowanym budynku przy Bernardyńskiej 14 a przy dworze drewnianym z poł. XIX w. przy Bernardyńskiej 1 i przy dawnej lodowni folwarku Czerniaków. Uczestnikom spaceru pokazane zostaną także ilustracje prasowe z XIX w., odnoszące się do majowych obchodów odpustu ku czci Świętego Bonifacego, celebrowanych na Placu Bernardyńskim i we wsi.

Spacer jest elementem zwycięskiego projektu do Budżetu Partycypacyjnego "Wieś Czerniaków. Warsztaty Edukacji historycznej i plastycznej" realizowanego w wyniku wygranej w konkursie przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba.

O kościele i Czerniakowie opowiadać będzie Gabriela Wojciechowska, artystka malarka, mieszkanka ulicy Bernardyńskiej.
Na pierwsze spacery zapraszamy już w czerwcu, gdyż w lipcu ołtarz główny zostanie przesłonięty i poddany konserwacji (rozważany jest nawet jego częściowy demontaż i wywiezienie niektórych elementów do Krakowa).

Spotykamy się w sobotę, 23 czerwca na Placu Bernardyńskim przy kapliczce, o godzinie 9.30.

Dla tych, którzy nie będą mogli przyjść, pozostaje jeszcze jedna możliwość, ostatni w tym cyklu termin: w sobotę, 30 czerwca, także o godz. 9.30 (Plac Bernardyński).

Do zobaczenia,
Zarząd Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba