Program festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2015

Zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu Otwarte Ogrodu 2015, który się odbędzie w dniach 12-14 czerwca.

Piątek, 12 czerwca 2015

1. 18.00–19.30 Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego – przedpremierowa prezentacja projektu i spacer z przewodnikiem.  
Marzenie staje się faktem. O tym, jak zmieni się sadybiański rezerwat przyrody, opowiada Przemek Pasek z Fundacji Ja Wisła - pomysłodawca i wykonawca projektu edukacyjnego, który zwyciężył w budżecie partycypacyjnym w 2014 r.

Miejsce zbiórki: plaża nad Jeziorkiem Czerniakowskim (koło WOPR-ówki).
Organizator: Andrzej Łokaj
 

2. 20.30–21.15 Wystawa malarstwa Krystyny Radziwiłł- Milewskiej. 
Absolwentka ASP w Warszawie, studiowała na trzech wydziałach: Architektury Wnętrz, Malarstwa i Grafiki. Najchętniej maluje świat, który ja otacza. Zrealizowała wiele obrazów, określanych terminem „portrety wnętrz”.

Miejsce: ogród pp. Bąków przy ul. Morszyńskiej 21
Organizatorzy: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie

 

3. 21.15–22.00 Balladyna 68 – czyli Starsi Panowie bawią się w teatr. Oficjalne otwarcie festiwalu.  
Z okazji przypadającego w grudniu 2015 100-lecia urodzin Sadybianina, Jeremiego Przybory, prezentujemy skrzącą się humorem przeróbkę klasycznego utworu Juliusza Słowackiego, Balladyna. Przed laty napisali ją Starsi Panowie, a dziś - w otoczeniu przedwojennych willi i ogrodów starej Sadyby - wystawią aktorki i aktorzy z Teatru na Plaży w Sopocie.

Miejsce: ogród pp. Bąków przy ul. Morszyńskiej 21
Organizatorzy: Agnieszka i Krzysztof Bąkowie, Andrzej Łokaj

Sponsor: magazyn kulturalno-kulinarny KUKBUK 

Sobota, 13 czerwca 2015

4. 9:30–15:00 Turniej tenisowy Sadyba Cup dla dzieci. 
Do tegorocznego turnieju zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych, mieszkające i/lub uczące się na Sadybie. Planujemy udział dwóch grup wiekowych: dzieci z klas 0-3 oraz dzieci z klas 4-6. Zgłoszenia są przyjmowane w SP 103 u Pana Tomka Zacharzewskiego lub mailowo na adres: gosia@cegielska.eu do 10 czerwca 2015.

Miejsce: Klub tenisowy TKKF Wars, ul. Jodłowa 1/3 (wejście do Zacisznej) 
Organizatorzy: Klub tenisowy TKKF Wars, Szkoła Podstawowa 103, Małgorzata Cegielska

Sponsorzy nagród: Natur Produkt Zdrovit Sp. z o.o., VCENTRUM Sp. z o.o.

 

5. 9:30–11:00  Sadybiański mecz międzypokoleniowy! 
Mecz piłki nożnej – nastolatkowie kontra starsze nastolatki. Do kategorii "młodzi" zapraszamy wszystkich piłkarzy w wieku 15-18 lat, do kategorii "nieco starsi Sadybianie" zaproszeni są wszyscy powyżej 18 lat, którzy chcieliby pokazać naszemu młodemu pokoleniu jak się gra! Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy: mecz.na.sadybie@spoko.pl do 10.06.2015. Walka toczyć się będzie o honor, ale też o puchar Sadyby!

Miejsce: boisko Szkoły Podstawowej 115, ul. Okrężna 80 
Organizator: Maciej Babicz
Sponsorzy: Iwona i Piotr Babicz

 

6. 10:00–12:00 Portugalia – moja miłość. 
Zofia Stanisławska ma dwie wielkie pasje: grafikę i Portugalię.  Tym razem podczas festiwalu  zapraszamy na błyskawiczny kurs języka portugalskiego dla turystów oraz wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z językiem portugalskim. Będą opowieści o Portugalii, jej kulturze, jedzeniu i muzyce fado. Zgłoszenia na adres mailowy szkoły językowej Mój Portugalski info@mojportugalski.pl.

Miejsce: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ul. Goraszewska 7 
Organizator: Zofia Stanisławska

 

7. 10:30–12.00 Geocaching: Odkrywanie tajemnic Sadyby. 
Zabawa dla młodzieży i całych rodzin. Tajemnice zabytkowego osiedla schowane są w kilkunastu skrytkach, rozsianych po Sadybie.  Po praktycznym wprowadzeniu, uczestnicy zabawy, zaopatrzeni w smartfony z GPS-em, ruszą w teren, by odnaleźć kilka z nich. Ci, którzy znajdą najwięcej skrytek i odkryją najwięcej tajemnic do niedzieli, 14 czerwca, otrzymają nagrody podczas pchlego targu na Skwerze Starszych Panów (patrz impreza nr 23).

Miejsce: zbiórka Skwer Starszych Panów (przy amfiteatrze)
Organizatorzy: Maciej Majkut, Olaf Wojak, Andrzej Łokaj

 

8. 11:00-19:00 Konsultujemy Sadybiankę. 
W trakcie festiwalu będą prowadzone konsultacje społeczne dotyczące uwag do projektu miejscowego  planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Miasto-Ogród Sadyba - cz. II a, czyli tzw. "Sadybianki". Zapraszamy do pawilonu na Skwerze Ormiańskim. Przyjdź, obejrzyj makietę, poznaj projekt i wyraź swoją opinię.

Miejsce: Pawilon na Skwerze Ormiańskim
Organizatorzy: Stowarzyszenie Odblokuj, Miasto St. Warszawa

 

9. 11:00-12:00 Małe formy witrażowe - warsztaty
Mieszkanka starej Sadyby, Anna Dąbrowska, tworzy małe formy dekoracyjne ze szkła witrażowego z dodatkiem kamieni naturalnych. Opowie, co to jest szkło, skąd pochodzi, kto to był Tiffany, jakie są rodzaje szkła oraz podpowie, jak zaprojektować zawieszkę witrażową, obraz pod wymiar, lampion, lampę.

Miejsce: Ogród p. Brejtfus, ul. Okrężna 44c
Organizator: Anna Dąbrowska

 

10. 12:00-14:00 Łyk Naftusi. Morszyńską, Niemirowską i Truskawiecką do kresowych uzdrowisk. 
Bogato ilustrowany i pełny anegdot multimedialny wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego (Dom Spotkań z Historią) o niegdyś modnych, a dziś zapomnianych kresowych uzdrowiskach, które dały nazwy najważniejszym ulicom Miasta Ogrodu Sadyba. 

Miejsce: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ul. Goraszewska 7
Organizator: Jerzy Piasecki

 

11. 12:00-13:00 Tworzenie największej na świecie artystycznej gry rodzinnej - warsztaty dla dzieci.  
Będziemy rysować na płytach chodnikowych: zwierzęta, rośliny...  Wszystkie pokolorowane pola zamienią się w grę rodzinną, która polega na wyobraźni rodziców i dzieci. Jej szczegóły poznamy na miejscu.

Miejsce: Plac Rembowskiego
Organizator: Katarzyna Derkacz-Gajewska

 

12. 13:00-14:00 Wystawa malarstwa Hanny Chromińskiej. 
Lokalna malarka prezentuje nowe prace inspirowane Sadybą, w tym portrety Sadybian.

Miejsce: ogród Pani B. Piotrowskiej przy Okrężnej 64
Organizator: Hanna Chromińska

 

13. 14:00-15:00 Projekt „Octopuzonozaurus” - Koncert w ogrodzie. 
Jeśli zawsze pragnąłeś/łaś posłuchać puzonu solo, to ten koncert może nie być dla ciebie. Pojedynczy puzon zagra tylko przez chwilę, po czym dołączy do niego drugi, trzeci i nikt nie wie, ile jeszcze. Kolejny już raz pani Maria zaprasza do swojego ogrodu na koncert specjalnie przygotowany na nasz Festiwal.

Miejsce: ogród P. Marii Dąbrowskiej przy Okrężnej 4
Organizator: Maria Dąbrowska

 

14. 15:00-16:00 Pieski z Sadyby na start! Wybór psiego Ambasadora Sadyby. 
Miłośników czterech łap zapraszamy na wybieg! W ramach imprezy będziemy mieli przyjemność podziwiać psie sztuczki oraz wybierzemy spośród piesków z Sadyby „Psiego ambasadora Sadyby”.  Zgłoszenia do konkursu zbieramy na miejscu, decyduje kolejność zgłoszeń! Zainteresowanych wraz z pupilami prosimy o punktualne przybycie!W czasie imprezy dodatkowo zaprezentujemy pieski ze schroniska „Na Paluchu”, a ich opiekunowie opowiedzą o zasadach adopcji.

Miejsce: Skwer Ormiański, wybieg dla psów
Organizatorzy: Dorota Malawska, Monika Palacz
Sponsorzy nagród: Sklep zoologiczny ul..Bernardyńska 25; Heart of Leon

 

15. 16:30-17:00 Warszawa da się lubić – przedstawienie w wykonaniu uczniów SP 115.  
Grupa teatralna uczniów klasy 6a z SP nr 115, laureaci I miejsca Przeglądu Małych Form Teatralnych w 2015 roku zaprezentują krótkie przedstawienie, oparte na znanych wierszach i piosenkach o Warszawie.

Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: Agnieszka Kościk (SP 115)

 

16. 17:00-18:00 Ze starych winyli – jedyny w swoim rodzaju Koncert Życzeń.  
Wyjątkowość tego koncertu życzeń polega na tym, że zamówione przez Państwa utwory będą prezentowane z płyt winylowych. Wspaniałą kolekcją takich płyt może pochwalić się jeden z naszych sąsiadów, Mieczysław Stoch, który jest pomysłodawcą imprezy i będzie ją również dla Państwa prowadził. Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń do skrzynki pocztowej pana Mieczysława na Kąpielowej 8 lub mailowo na adres arsmundi@poczta.onet.pl do 6 czerwca 2015.
Ponieważ koncert będzie trwał godzinę, pan Mieczysław zastrzega sobie prawo do wyboru prezentowanych podczas imprezy utworów oraz dedykacji.


Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: Mieczysław Stoch

 

17. 18:30–22:30 Potańcówka w stylu retro, z muzyką na żywo! 
Zapraszamy Państwa na Skwer Starszych Panów na potańcówkę oraz koncert wspaniałego zespołu „Happy Band”, który przeniesie nas w magiczne lata 30-te. Najlepsi tancerze i najpiękniejsze stroje zostaną nagrodzone. Prowadzenie: Katarzyna Stoparczyk.

Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Iwona i Wojciech Wieczorek, Olgierd Siewierski

Sponsorzy: Advanced PR, NABO Cafe, RE/MAX Top

 

18. 19:15–19:30 Wspólna fotografia Sadybian.
Do naszego albumu Sadyby dołączymy kolejną fotografię w sepii - AD 2015. Grupowe zdjęcie mieszkańców w stylu historycznych oficerskich, rodzinnych, wykona Studio Metka (w przerwie muzycznej podczas Potańcówki).


Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Iwona Wieczorek, Metka Studio

 

 

Niedziela, 14 czerwca 2015

19. 9.00–14.30 Pchli targ.
Jak co roku, mieszkańcy wystawiają na sprzedaż, za symboliczne sumy, wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków.

Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Agnieszka Bąk i Lunia Bonder 

 

20. 10.00–12.00 Muzyczny Hyde Park. 
Zapraszamy do występu na sadybiańskiej mini scenie wszystkich, którzy chcieliby coś zagrać i/lub zaśpiewać. Nagłośnienie zapewnione :) Prąd dostarczy nam klubokawiarnia NABO. Zachęcamy do wcześniejszego zgłaszania swojego udziału do Marty Piaseckiej na adres: martaa.piasecka@gmail.com lub przez Facebooka.

Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Marta Piasecka, Janek Bąk

 

21. 10.00–11.00 Wykład „O skandalach w sztuce dawnej”. 
Już w XVI  wieku dzieła sztuki nazywane były wulgarnymi i pozbawionymi smaku. Często wbrew woli twórców wywoływały skandale i uważane były za bluźnierstwa. Dlaczego malarze stawali przed sądem inkwizycji i co działo się z odrzuconymi dziełami?

Miejsce: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ul. Goraszewska 7
Organizator: NIMOZ

 

22. 11:00-19:00 Konsultujemy Sadybiankę. 
W trakcie festiwalu będą prowadzone konsultacje społeczne dotyczące uwag do projektu miejscowego  planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Miasto-Ogród Sadyba - cz. II a, czyli tzw. "Sadybianki". Zapraszamy do pawilonu na Skwerze Ormiańskim. Przyjdź, obejrzyj makietę, poznaj projekt i wyraź swoją opinię.

Miejsce: Pawilon na Skwerze Ormiańskim
Organizatorzy: Stowarzyszenie Odblokuj, Miasto St. Warszawa

 

23. 12.00–12.30 Quiz „Jak dobrze znasz Sadybę?”
Konkurs dla każdego! Sprawdź, czy dobrze znasz Sadybę. Od początku pchlego targu rozdawane będą zestawy pytań o Sadybie. Zaznacz prawidłowe odpowiedzi, wpisz swoje imię i nazwisko, wrzuć do skrzyneczki konkursowej! Rozstrzygnięcie quizu, ogłoszenie wyników i losowanie atrakcyjnych nagród o 12.15!

Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Iwona i Piotr Babicz

 

24. 12.40–13.00 Geocaching: Odkrywanie tajemnic Sadyby. 
Ogłoszenie wyników i przyznanie nagród.

Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizatorzy: Maciej Majkut, Olaf Wojak, Andrzej Łokaj

 

25. 13.00–14.00 Sadybianie dla Sadyby - Aukcja. 
Zapraszamy na aukcję wyjątkowych przedmiotów przekazanych przez mieszkańców i przyjaciół Sadyby. Będzie to być może jedyna okazja do zdobycia książki z autografem, obrazu wybitnego malarza, czy nalewki według tajnego przepisu. 

Miejsce: Skwer Starszych Panów
Organizator: NABO Cafe

 

26. 14:00–16.00 Wyjątkowe ogrody.  
Ogłoszenie wyników konkursu „Wyjątkowe ogrody Sadyby 2015”. Już po raz dziewiąty propagujemy ideę miasta - ogrodu.  Wybierzemy i jednakowo nagrodzimy 5 wyjątkowych ogrodów Miasta-Ogrodu Sadyba, zlokalizowanych przy domach. Po wręczeniu nagród, wybierzemy się na spacer po wyróżnionych ogrodach. Jedyna okazja w roku, by wejść do przestrzeni często niedostępnych dla oka przechodnia. Zgłoszenia ogrodów (wystarczy podać adres posesji) można zgłaszać na adres email: piasecka@sadyba.info do dnia 31 maja br.

Miejsce: Skwer Starszych Panów 
Organizatorzy: Katarzyna Molska, Renata Piasecka, Anna Pietrasz, Magda Osewska
Sponsor nagród: Leroy Merlin

 

27. 14.00–15:30 Warsztaty „Jak powstaje muzeum”. 
Warsztaty familijne (dziecko + opiekun). Grupa do 20 osób. Czas 90 min. Obowiązują zapisy: azugaj@nimoz.pl 

Miejsce: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ul. Goraszewska 7
Organizator: NIMOZ

 

28. 15.00–16.00 Pracownia Sztuki Dziecka nie tylko dla dzieci - wernisaż prac dorosłych twórców z Pracowni Sztuki Dziecka. 
Grupa siedmiu wspaniałych Pań co wtorki tworzy w Pracowni cudowne prace. Prezentujemy je Państwu po raz pierwszy, bo warto pokazać, że ukryte talenty i potrzebę serca trzeba rozwijać. Może ta wystawa zachęci innych do spełniania własnych marzeń? Uwaga! Pierwsza w historii okazja, by wejść do środka zamkniętego mini-osiedla.

Miejsce: Plac Rembowskiego 9-9a-9b-9c (ogród wewnątrz osiedla) 
Organizator: Katarzyna Derkacz-Gajewska

 

 

29. 16.00–18.00 Wystawa PLUTON.
W ogrodzie jednego z najstarszych domów Miasta Ogrodu Sadyba cofniemy się o 70 lat.  Na kilkudziesięciu fotogramach stanie przed naszymi oczami historia plutonu 1116, grupującego mieszkańców Sadyby i Czerniakowa w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. W planie przewidziana jest także prezentacja wspomnień uczestników Powstania z Batalionu Chrobry II oraz możliwość poznania ich szlaku bojowego w bezpośredniej rozmowie z żyjącymi jeszcze kombatantami. 

Miejsce: Ogród przy Powsińskiej 26 
Organizatorzy: Jerzy Pietras, Paweł Rusinowicz

 

30. 18.00–19:00 Wystawa fotografii Mariusza Gajewskiego, 
człowieka renesansu, który studiował trzy kierunki na trzech różnych uczelniach: historię w Lublinie, montaż filmowy i telewizyjny w Warszawie, fotografię w Łodzi. Doktor sztuki filmowej w dziedzinie fotografii, od 2003 wykłada fotografię na ASP i w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Ma na swoim koncie ponad 20 wystaw indywidualnych, 70 zbiorowych w kraju i za granicą, ponad 20 nagród i wyróżnień z zakresu grafiki projektowej. Prace znajdują się w galeriach oraz prywatnych kolekcjach w Polsce i na świecie.

Miejsce: Ogród przy Okrężnej 5
Organizator: Mariusz Gajewski

 

Festiwal jest wspierany finansowa także przez Towarzystwo oraz darczyńców z Sadyby

 

www.otwarteogrody.pl

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba