Jasno i urokliwie – nowe latarnie gazowe na Sadybie

Sadyba wzbogaciła się o 21 nowych latarni gazowych. Wieczorami świecą one na trzech zabytkowych ulicach: Orężnej (10 sztuk), Godebskiego (5 sztuk) i Kąkolewskiej (6 sztuk). Lampy te, choć nowe, niczym nie różnią się od oryginalnych, stojących obok. Zgodnie z zaleceniem Stołecznego Konserwatora Zabytków, zostały bowiem odtworzone na wzór lampy gazowej typ „warszawski” z roku 1856. Aby jednak nie tworzyć wrażenia ich oryginalności, Konserwator opatrzył je malutkimi tabliczkami z napisem „replika”.

Nowe latarnie, o łącznej wartości 227 tysięcy złotych, powstały w wyniku projektu rewitalizacji oświetlenia gazowego, który w 2008 roku zainicjowało Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba.  W ramach przedsięwzięcia zdemontowano i poddano renowacji również 47 oryginalnych lamp gazowych, stojących na tych samych trzech ulicach, przy okazji wymieniając gazociągi i zmieniając skrzynki gazowe na stylowe.  Dzięki modernizacji 47 starych latarni i ich uzupełnieniu o 21 nowych, ulice stały się jaśniejsze i bezpieczniejsze. Ale co równie ważne, dzięki niepowtarzalnemu urokowi i niezwykłej magii gazowych lamp, zabytkowe ulice odzyskały przedwojenny charakter, a wieczorne spacery stały się jeszcze bardziej romantyczne.  

Rewitalizacja latarni gazowych na Orężnej, Godebskiego i Kąkolewskiej, to drugi etap długofalowego zamierzenia Towarzystwa, które rozpoczęto w 2009 roku od ul. Jodłowej.  Wymieniono wtedy gazociąg i skrzynki gazowe, poddano renowacji 4 zabytkowe latarnie i dostawiono 9 replik.  Kolejnym etapem jest wstawienie 12 replik latarni gazowych na tonącym dotąd w ciemnościach Skwerze „Starszych Panów” przy ul. Jodłowej, Kąkolewskiej, Zakręt i Goraszewskiej.  Prace budowlane wykonano w ramach modernizacji Skweru w grudniu 2010 r. (ostatni klosz zamontowano 12 grudnia).  Samo włączenie lamp nastąpi po kilku tygodniach. Teraz do pełnej renowacji oświetlenia gazowego w Mieście Ogrodzie Sadyba pozostaną jeszcze tylko oryginalne latarnie na zabytkowych ulicach: Goraszewskiej (6), Waszkowskiego (2) oraz Jodłowej (1), wyłączone we wrześniu 2003 r. Na razie brak jest jednak środków w budżecie dzielnicy Mokotów na ten ostatni etap projektu.

Wszystkie prace związane z rewitalizacją oświetlenia gazowego w Mieście Ogrodzie Sadyba realizowane są dzięki współpracy Dzielnicy Mokotów, Gazowni Warszawskiej, Stołecznego Konserwatora Zabytków i Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba.   

Tu czytaj relacje Gazety Wyborczej dot. obecnego etapu projektu:

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba