Festiwal Otwarte Ogrody Sadyba '21

Już ponad 30 lat tworzymy nasze Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba! Czternasta edycja Festiwalu Otwarte Ogrody będzie znów wyjątkową okazją do wspólnego świętowania, w gronie naszej sadybiańskiej rodziny. W tym wyjątkowym okresie wydarzenia będą plenerowe, kameralne i bezpieczne. Zapraszamy bardzo serdecznie! Do zobaczenia na Festiwalu!

Wydarzenia będą organizowane zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.

 

Festiwal Otwarte Ogrody Sadyba 2021

11-13 czerwca 2021

Już ponad 30 lat tworzymy nasze Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba! Czternasta edycja Festiwalu Otwarte Ogrody będzie znów wyjątkową okazją do wspólnego świętowania, w gronie naszej sadybiańskiej rodziny. W tym wyjątkowym okresie wydarzenia będą plenerowe, kameralne i bezpieczne. Zapraszamy bardzo serdecznie! Do zobaczenia na Festiwalu!

Wydarzenia będą organizowane zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.

 

Wydarzenia - Festiwal 2021!

 

PIĄTEK, 11 czerwca 2021

„Powrót do przeszłości”

Sadyba Śpiewa zaprasza na koncert „Powrót do przeszłości”. Wsiądźcie z nami do wehikułu czasu i razem wyruszmy w niesamowitą podróż. Pojawią się uwielbiane przez Was hity z naszych poprzednich koncertów, w zupełnie innej odsłonie. Nie zabraknie również nowości i niespodzianek. Was też nie może zabraknąć!

Organizatorki: Agnieszka Janowska, Agnieszka Marcinkowska, Katarzyna Parafianowicz, Małgorzata Terlecka

Miejsce: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, ul. Powsińska 13

Kiedy: piątek, godz. 20:00-21:00

 

SOBOTA, 12 czerwca 2021

Akwarela botaniczna

Warsztaty plastyczne dla dorosłych poprowadzi Maria Mazurowska, plastyczka i historyczka sztuki, która ilustruje, pisze, redaguje, tłumaczy książki, ale najbardziej lubi leżeć na łące i podglądać owady i ślimaki, a potem je malować. A cóż “zmalujemy” pod jej okiem? Przekonajcie się! Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: marysia.koziol@gmail.com

Organizatorki: Maria Mazurowska, Renata Piasecka

Miejsce: Jodłowa 19 B

Kiedy: sobota, godz. 10:00-11:30

 

„Fafik i futerał” - gra miejska dla dzieci

Dorota Łoskot-Cichocka, autorka i ilustratorka książki dla dzieci „Fafik i futerał” zaprasza do wspólnej zabawy! Fafik to piesek znajda, który pojawił się niespodziewanie w domu Nelki i jej rodziny - poznaliście tę historię w książce „Nelka i piesek Fafik”.  Tym razem usłyszymy o przygodach Fafika w czasie Festiwalu Otwarte Ogrody Sadyby. Akcja książki dzieje się na naszym Skwerku! I my się tam spotkajmy :)

Organizatorka: Dorota Łoskot-Cichocka

Miejsce startu: Skwer Starszych Panów

Kiedy: sobota, godz. 11:00-13:00

 

Polskie wycinanki Amerykanki

Susan Throckmorton jest Amerykanką, mieszkającą w Polsce od wielu lat. Jest artystką samoukiem. Jej prace były wystawiane w wielu krajach i reprodukowane w różnych publikacjach, zostały zakupione do licznych muzeów. Gdy przebywała w Chinach w 2007 roku, została uznana za International Distinguished Paper-cutting Arts Master - Międzynarodowego Mistrza Sztuki Cięcia Papieru.

Susan Throckmorton zaprasza do ogrodu Marii Dąbrowskiej, do obejrzenia prac powstałych w czasie pandemii COVID-19. Będziecie zaskoczeni!

Organizatorki: Maria Dąbrowska, Małgorzata Durska

Miejsce: ogród Marii Dąbrowskiej, Okrężna 4

Kiedy: sobota, godz. 12:00-15:00

 

Zielono nam! Warsztaty plastyczne

Czy jednym kolorem można zmienić przestrzeń? Przekonajcie się, uczestnicząc w akcji plastycznej prowadzonej przez Katarzynę Derkacz-Gajewską i Benjamin Moore. Kafle chodnika i podobrazia na sztalugach posłużą nam do własnej twórczości, a towarzysząca temu wystawa prac Katarzyny Derkacz-Gajewskiej udowodni, że wystarczy jeden kolor, by wykreować dzieła sztuki:) Tym kolorem będzie kolor roku 2021! Niezwykła przygoda może być Waszym udziałem. Obowiązują zapisy mailem: katarzyna.derkaczgajewska@gmail.com. Prace Katarzyny Derkacz-Gajewskiej będą licytowane, a środki z licytacji zostaną przekazane na działalność TSK Miasto-Ogród Sadyba.

Organizatorka: Katarzyna Derkacz-Gajewska

Sponsor: Benjamin Moore Polska

Miejsce: Plac Rembowskiego

Kiedy: sobota, godz. 13:00-15:00

 

Architekci Sadyby – spacer historyczny

Od początku istnienia osiedla Sadyba, domy projektowali tu znani architekci.

Ola Brzozowska zaprasza na spacer, na którym dowiecie się: jacy architekci tworzyli na Sadybie, dlaczego szkoła na Sadybie jest inna niż wszystkie, gdzie stał na Sadybie najstarszy dom drewniany, jakie były plany rozwoju osiedla?

Organizatorka: Ola Brzozowska

Miejsce startu: pętla autobusowa, ul. Okrężna 38

Kiedy: sobota, godz. 15:00-17:00

 

CIACHO SADYBY

Już po raz piąty zapraszamy do zagniatania, ubijania, ucierania, karmelizowania, pieczenia, gotowania, ale cokolwiek zrobicie, zróbcie to NA SŁODKO: z czekoladą, owocami, cukrem, miodem i koniecznie - z jajami! Jednym słowem, odkryjcie swoje kulinarne talenty i zgłoście Wasze ulubione ciasto do tytułu CIACHA SADYBY. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia ciast do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych: "do lat 16" i "powyżej lat 16", najpóźniej do 3.06.2021 na adres: lunia@niecodzienna.pl, należy podać nazwę ciasta i przepis.  

Organizatorka: Lunia Bonder

Sponsor: KUKBUK

Miejsce: nieCodzienna, ul. Zakręt 8

Kiedy: sobota godz. 17:00-18:30

 

Koncert zespołu Pani i Panowie

Muzykujący przyjaciele i przyjaciele muzyki. Ich ulubione klimaty to soul, funk i jazz. Grają w składzie: Martyna Mioduszewska (wokal), Adam Jujka (gitara), Mateusz Galica (sax), Kuba Antoszewski (klawisze), Paweł Kowalski (gitara basowa), Miguel Nieto (perkusja).

Organizatorzy: Kuba Antoszewski, Katarzyna Molska

Miejsce: Skwer Starszych Panów

Kiedy: sobota, godz. 19:30-20:30

 

NIEDZIELA, 13 czerwca 2021

Pchli targ!

Integracyjne spotkanie sąsiedzkie na zielonej trawce. Jak co roku, mieszkańcy wystawiają na sprzedaż za symboliczne sumy wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków. Dzieci sprzedają zabawki i ubrania, z których wyrosły oraz lemoniadę.

 

Organizatorki: Katarzyna Molska, Katarzyna Parafianowicz

Miejsce: Skwer Ormiański

Kiedy: niedziela, godz. 9:00-12:00

 

Erotyka, kobiecość, ulotność

Wernisaż prac plastycznych Elwiry Kowalczyk-Konopki. Akty i kwiaty wykonane suchą pastelą, akrylami, olejem. Elwira, absolwentka łódzkiej ASP, projektuje i wykonuje również odzież, którą będzie można obejrzeć w jej ogrodzie.

Organizatorka: Elwira Kowalczyk-Konopka

Miejsce: ogród Elwiry Kowalczyk-Konopki, ul. Okrężna 56

Kiedy: niedziela, godz. 10:00- 16:00

 

30 lat Towarzystwa!

Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba skończyło 30 lat!  Jerzy Piasecki - Prezes Zarządu -  opowie, jaki Towarzystwo miało wpływ na zachowania i rozwój naszego historycznego osiedla. Pokaże archiwalne materiały i zdjęcia z kluczowych projektów oraz ujawni mało znane fakty z życia Towarzystwa.

Organizator: Jerzy Piasecki

Miejsce: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, ul. Powsińska 13, kazamata nr 16

Kiedy: niedziela, godz. 12:00- 13:00

 

Nadzwyczajne przypadki sadybskie, jakich doświadczył na swojej skórze wielki marszałek Lubomirski – ROWEROWA gra miejska

Marszałek Wielki Koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski wskutek niezwykłego zawirowania w czasie znalazł się w XXI wieku na Sadybie. Niby zna ten teren, bo ponad trzysta lat temu do niego należał. Dziś jednak czuje się nieswój w tętniącej zupełnie nowym życiem okolicy, noszącej ślady wydarzeń, o jakich się nie śniło królewskim marszałkom.

Zlituj się nad marszałkiem i pomóż mu odnaleźć hasło do wehikułu czasu. Więcej: pomóż mu odnaleźć miejsce, skąd przeniesie się do starych dobrych czasów. Przybywajcie na rowerach!

Organizatorka: Jola Cichocka

Miejsce startu: Plac Bernardyński (przed kościołem)

Kiedy: niedziela, godz. 13:00-15:00

 

Magdalena Lenartowicz – wystawa malarstwa

Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, jest po coś. Moje malarstwo powstaje z potrzeby serca i duszy. To mój hołd temu, co daje mi życie. Czuję ogromną potrzebę dzielenia się spokojem i miłością. Świat chce szybkich decyzji, wielkich sukcesów, stałej efektywności i gotowości. Wciąga, kusi, obiecuje. Ja chcę, aby moje malarstwo niosło ukojenie po ciężkim dniu oraz dało ciszę w pogoni myśli. Jestem tu i teraz!

Organizatorki: Magdalena Lenartowicz, Karolina Lewestam

Gdzie: ogród Karoliny Lewestam, Jodłowa 12

Kiedy: niedziela, godz. 14:00-17:00

 

Sadybiańskie uliczki w plakatowych wariacjach

Pracownia Sztuki na ul. Okrężnej, a dokładnie grupa dorosłych, zaprasza na spotkanie z autorkami nietypowych plakatów poświęconych sadybiańskim uliczkom. Każdy plakat powstał w unikatowej technice i został wykonany ręcznie, a następnie oddany do druku wielkoformatowego. Ta fantastyczna przygoda z plakatem może być dla kolekcjonerów sztuki plakatu wielką gratką. To już druga edycja plakatowego szaleństwa poświęconemu Sadybie. W tym roku temat “Sadybiańskie uliczki”. Kolejna okazja do kolekcjonowania plakatów z Sadyby.

Organizatorka: Katarzyna Derkacz-Gajewska

Miejsce: Szklarnia, ul. Zakręt 8

Kiedy: niedziela, godz. 16:00-17:00

 

Najpyszniejsza nalewka na Sadybie

W sadybiańskich ogrodach są nie tylko piękne kwiaty, ale też pyszne owoce, z których wyczarowujecie cudowne, kolorowe, pachnące i smakowite nalewki. Po raz drugi skosztujemy Waszych specjałów i wybierzemy zwycięzców, na których czekają atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w konkursie, należy przynieść oznaczoną buteleczkę specjału do nieCodziennej, najpóźniej do 3.06.2021.

Organizatorki: Lunia Bonder, Katarzyna Parafianowicz

Miejsce: nieCodzienna, ul. Zakręt 8

Kiedy: niedziela, godz. 17:00-19:00

 

Wspólna fotografia Sadybian

Oficjalne odsłonięcie wspólnego zdjęcia, które w tym pandemicznym roku wykonamy w innej formie. Zapraszamy mieszkańców Sadyby do wspólnej fotografii w wydaniu on-line. Prosimy przyślijcie nam swoje zdjęcia, najlepiej zbliżenia postaci na adres kp@fsd.org.pl.

Zdjęcia mogą być zrobione aparatem fotograficznym lub telefonem. Zdjęcia w dobrej jakości przyślijcie najpóźniej do 5.06.2021. Z nadesłanych zdjęć powstanie kolaż, który w formie plakatu zostanie powieszony przy Skwerze Starszych Panów.

Organizatorka: Katarzyna Parafianowicz

Miejsce: Jodłowa 10 A

Kiedy: niedziela, godz. 19:30

 

Wydarzenia online:

30 lat Towarzystwa!

Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba skończyło 30 lat!  Udostępnimy archiwalne zdjęcia z kluczowych projektów realizowanych na Sadybie.

Gdzie: www.miasto-ogrod-sadyba.pl i FB TSK MOS

 

Spacerownik Sadybiański!

Rysunek Sadyby z zaznaczonymi najciekawszymi budynkami i miejscami naszego osiedla przygotowała Zosia Dzierżawska. W ten sposób powstała wyjątkowa mapa Sadyby, która będzie cenna wskazówką podczas spacerów.

Mapa będzie do pobrania na stronie www.miasto-ogrod-sadyba.pl, a w wersji drukowanej w lokalnych restauracjach.

Gdzie:www.miasto-ogrod-sadyba.pl oraz nieCodzienna, Szklarnia, Zegarmistrzowska

 

Pandemia na mansardzie.

Agnieszka Taborska przeczyta fragmenty i opowie o swojej najnowszej książce „Człowiek, który czeka. Pandemia na mansardzie”, pisanej od kwietnia do czerwca 2020 roku. To książka wspomnieniowa, dziennik odosobnienia, relacja z lektur i filmów, ale też czuła opowieść o Sadybie. Z okien swojej mansardy autorka podpatruje kaczki w fosie, ptaki w gnieździe, psy przed sklepem, zamaskowanych sąsiadów. Spacery także ograniczają się do najbliższych okolic. Jeziorko, ogródki działkowe i leżący na końcu świata Morysin grają więc ważne role.

Gdzie: www.miasto-ogrod-sadyba.pl i FB TSK MOS

 

„Rzeźbiarz z kamerą”

Zrealizowany techniką found footage, dokumentalny film zmontowany przez Marcina Giżyckiego z nagrań realizowanych amatorską kamerą Pathé Baby przez znanego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego w latach 1927-29. Zamoyski pozostawił bezcenny dokument życia polskiego ziemiaństwa w latach dwudziestych ubiegłego wieku, jak również sportretował przyjaciół artystów, m.in. Artura Rubinsteina, Louisa Marcousissa, Moïse Kislinga, Adolfa Loosa oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Dzięki oku artysty, autorowi udało się stworzyć fascynujący obraz epoki.

Przed filmem zapraszamy na krótkie wprowadzenie reżysera Marcina Giżyckiego.

Gdzie:www.miasto-ogrod-sadyba.pl i FB TSK MOS

Kiedy: UWAGA! Film będzie dostępny do obejrzenia tylko w weekend 11-13 czerwca 2021

 

Punkty informacyjne:

nieCodzienna ul. Zakręt 8

Szklarnia ul. Zakręt 8

Zegarmistrzowska ul. Muszyńska 23

 

Organizator: Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Miasto Ogród Sadyba

Patroni honorowi: Polski Komitet ds. Unesco, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Mokotów

Partnerzy medialni: Radio dla Ciebie, Sadyba24.pl

Partnerzy i sponsorzy: KUKBUK, Ziaja, EDDA, nieCodzienna, Szklarnia, Pracownia Sztuki Dziecka

Dziękujemy mieszkańcom i przyjaciołom Sadyby, którzy wsparli Festiwal.

Koordynatorki Festiwalu: Aleksandra Karkowska, Agnieszka Janowska, Katarzyna Parafianowicz, Katarzyna Molska

Zdjęcia na okładce: Aleksandra Karkowska

 

Więcej informacji o Festiwalu na:

www.miasto-ogrod-sadyba.pl

www.sadyba24.pl

profil FB: www.facebook.com/tskmos

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba