Zapraszamy do kwerendy historycznej:

SADYBA EKSPERYMENTALNA. SADYBA SPÓŁDZIELNIANA, PO 1945 ROKU.

Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba inauguruje projekt Sadyba po 1945 roku. Obejmować on będzie kwerendę historycznego rozwoju Sadyby od zakończenia II WŚ po lata 80.-90. XX w.Szczególnie chcemy się przyjrzeć spółdzielnianej Sadybie. Tej, która wyrosła po 1945 roku na międzywojennych planach Miasta Ogrodu Sadyba (wcześniej Czerniaków) i sukcesywnie wypełniła niezabudowane działki w przygotowanym planie Oskara Sosnowskiego. W latach 50., 60. i 70. XX w. Sadyba była postrzegana jako zagłębie spółdzielczości w Warszawie, jednocześnie zachowując konsekwentnie urbanistyczne założenia Miasta Ogrodu powstałe w latach 20. XX w.

Będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytania:

Jakie spółdzielnie budowały tutaj swoje domy?

Kim byli ich członkowie?

Kto projektował te budynki?

W jakich technologiach powstawały? (często nowatorskich i eksperymentalnych)

Chcielibyśmy każdej ze spółdzielni, która zbudowała domy na Sadybie, poświęcić krótki opis i opublikować go na stronie www Towarzystwa. Pierwsze próby można już oglądać W SEKCJI ARCHITEKTURA - EKSPERYMENT PO 1945. Szukamy zdjęć, planów budynków i historii ich mieszkańców. I najważniejsze, informacji co ich sprowadziło na Sadybę.

Bardzo liczymy na Państwa pomoc i współpracę. Osoby chcące podzielić się z nami swoimi historiami, wspomnieniami bądź materiałami archiwalnymi proszone są o kontakt:

telefoniczny - 515 256 431

mailowy – towarzystwo@miasto-ogrod-sadyba.pl 

lub zostawienie informacji na naszej stronie FB - facebook.com/tskmos

Projekt będziemy konsultować z Małgorzatą Rozbicką, profesorem Politechniki Warszawskiej, kierownikiem Zakładu Architektury Polskiej na Wydziale Architektury PW, która objęła kwerendę swoim naukowym patronatem. 

Projekt z ramienia Towarzystwa MOS koordynuje Aleksandra Karkowska i Józek Dutkiewicz

Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba