Sadyba Literacka

Warszawa się zmienia, ale Sadyba dalej pozostaje krainą trochę z bajki. Dawniej była „za miastem”, teraz jest między miastem a miasteczkiem Wilanów. Jak każda bajka, ma swoje wilki: huczącą arterię, deweloperów niszczących Jeziorko, ekipy filmowe depczące trawniki, wiosną i jesienią dymy z działek. Inaczej nie byłaby bajką. Bo bajki są po to, żeby jakaś księżniczka czy inny bohater wszystko naprawili. Takich bohaterek i bohaterów tu nie brak: w małych ojczyznach jest ich zawsze więcej niż gdzie indziej.

Na bajkowość Sadyby składają się: brukowane uliczki; światło gazowych latarń; kumkania i rechotania kumek i rechotek w fosie; kuny, jeże i – niekiedy – odwiedzające z sąsiedztwa dziki; nad Jeziorkiem ptactwo, jakiego nie uświadczysz gdzie indziej w stolicy. A w domach i blokach ludzie, którzy za nic nie chcieliby mieszkać gdzie indziej. Mieszkający tu pisarki i pisarze o Sadybie piszą. Poczytajmy...

Tymi słowami Agnieszki Taborskiej w sierpniu 2020 roku rozpoczęliśmy cykl "Sadyba Literacka". W ramach tego projektu na profilu Towarzystwa na Facebooku publikujemy opisy książek, które są o Sadybie lub powstały na Sadybie.

Jeśli macie Państwo jakąś ulubioną książkę sadybiańską, prosimy podzielcie się z nami! A może ją napisaliście? Prześlijcie jej recenzję, opis, zdjęcia. Bardzo chętnie opublikujemy post o tej właśnie książce. Stwórzmy ten cykl wspólnie! Poczytajmy! o sadybiańskich ksiązkach i sadybiańskie książki!


"Czułość" Danki Dejter-Przybylik

Danka Dejter-Przybylik (1949-2015) – warszawianka, Sadybianka, bibliotekarka i bibliofilka, popularyzatorka czytelnictwa wśród dzieci. Mama dwóch córek i babcia trojga wnuków z czułością przyglądała się relacjom łączącym pokolenia.

czytaj dalej

„Stajnia pod lasem” Elżbiety Pragłowskiej

Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res w 2019 roku. Główna bohaterka Ewa - mieszka na Sadybie.

czytaj dalej

"Eileen Gray. Dom pod słońcem" z rysunkami Zosi Dzierżawskiej

Komiks poświęcony Eileen Gray, uznanej projektantce i architektce o irlandzkich korzeniach. Autorką scenariusza jest Charlotte Malterre-Barthes, a narysowała go mieszkająca na Sadybie Zosia Dzierżawska.

czytaj dalej

"W obronie pamięci 'Maski' tajnej drukarni TWZW – Jedynki na Sadybie" Marii Podlasieckiej

Ta książka powstała z wielkiej przyjaźni dwóch mieszkanek Sadyby Marii Podlasieckiej i Anny Gostyńskiej, które poznały się wiele lat po wojnie. „Połączyła” je fosa. Podczas konferencji, w której obie brały udział Anka opowiadała o dzieciństwie i wspomniała „fosę”, Maria zareagowała, gdyż „fosa mogła…

czytaj dalej

"Mokotowski Przewodnik Literacki" Pawła Dunin-Wąsowicza

Koncepcja książki polega na ujęciu na jej łamach omówień i odniesień do różnorodnych źródeł literackich, w których w jakikolwiek sposób pojawia się Mokotów. Uważny czytelnik odnajdzie w nim wiele wątków związanych z Sadybą.

 

czytaj dalej

Stanisław Grochowiak

Przybysz z wielkopolskiego Leszna w 1958 r. zamieszkał na Sadybie i spędził tam większość dorosłego życia. Czołowy przedstawiciel turpizmu – kierunku w literaturze epatującego brzydotą, kalectwem, chorobą i śmiercią – swoje warszawskie otoczenie Stanisław Grochowiak wprowadził do własnej poezji…

czytaj dalej

"Dusza czyśćcowa. Wspomnienia o Stanisławie Grochowiaku" Anny Romaniuk

Książka ta nie jest - i nie miała być - pomnikiem Stanisława Grochowiaka. Nie ułatwi też prostych ocen pisarza. Jej największymi zaletami wydają się niepewność sądu i pytania, jakie pozostają po lekturze. Jego losy splatają się z Sadybą i jego mieszkaniem przy ulicy Morszyńskiej, wiele osób spomina…

czytaj dalej

Dorota Łoskot-Cichocka

Dorota Łoskot-Cichocka, sadybianka, ilustruje, maluje, pisze, uczy rysunku, prowadzi warsztaty dla dzieci „Kredkami do nieba”. Jest autorką dwóch książeczek o psie Fafiku, których akcja toczy się na Sadybie.

czytaj dalej

Marcin Piekarski

Książka Macieja Piekarskiego „Tak zapamiętałem” to opowieść wspomnieniowa napisana w sposób barwny z imponującą ilością szczegółów odtwarzających losy rodziny autora i warszawiaków w okresie okupacji i wypędzeniu z Warszawy. Książka pisana jest łatwo przyswajalną frazą i przystępnym językiem, więc…

czytaj dalej

Adam Bahdaj

„Uwaga! Czarny Parasol” to książka Adama Bahdaja, której akcja toczy się na Sadybie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że sama biografia autora mogłaby posłużyć jako scenariusz do ciekawego filmu.

czytaj dalej

Agnieszka Taborska

Agnieszka Taborska jest pisarką, historyczką sztuki i romanistką, autorką wielu książek dla dorosłych i dla dzieci. Od 1989 roku przez kilka miesięcy w roku wykłada na Rhode Island School of Design w Providence, USA. Od ponad 20 lat mieszka na Sadybie. Poniżej prezentujemy jej wybrane książki.

czytaj dalej

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska

Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot poznały się na warszawskiej Sadybie. Obie kochają podróże, fotografie, książki. Działają społecznie. Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić cenne wspomnienia i przekazywać je dalej. Wspólnie napisały m.in.:…

czytaj dalej
Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba