Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
O cyklu

Rozpoczynamy cykl krótkich opowieści z historii Sadyby. Pierwsza z nich dotyczy Fortu Czerniakowskiego – kolebki obecnego Miasta-Ogrodu.

W kolejnych opowiemy o Sadybie Oficerskiej, kolejce wilanowskiej, Jeziorku Czerniakowskim, domkach z lat 50., latarniach gazowych i kilku innych ciekawych miejscach i zjawiskach Sadyby.

Wszystkie odcinki cyklu tworzą logiczny ciąg – będą stanowić kolejne stacje na szlaku spacerowym po Sadybie. Poszczególne stacje zostały dobrane tak, by leżały blisko siebie na mapie (i dały się przejść pieszo) i by tworzyły ciąg chronologiczny.

 

Przystanek Fort
Fort

Kilkanaście hektarów pomiędzy ulicami Okrężną i Powsińską to jedno z niezwykłych miejsc Warszawy. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się niczym więcej niż parkiem. Może przestronnym, ale nieco chaotycznym, jakby zlepionym z kilku mniejszych. Wystarczy jednak pójść choć kilka kroków w głąb Morszyńskiej, tuż przed pętlą autobusową, by przekonać się, że możemy tu dotknąć historii. Wszak zza drzew wystają lufy dział stojące na zboczu głębokiej fosy (patrz zdjęcie).

 
Mapa fortu

Ta zarośnięta dziś trzcinami fosa to część dawnego fortu IX, zwanego również Czerniakowskim. Powstał w 1883 r. na rozkaz cara obawiającego się ataku ze strony Prus. W zamierzeniach był elementem ogromnego systemu umocnień obronnych wokół Warszawy - centralnej, środkowej twierdzy pasa granicznego (patrz schemat obok). Dlatego właśnie po stronie zachodniej zbudowano obszerne koszary z kazamatami i metalowym zwodzonym mostem, który łączył przyczółek za fosą z wnętrzem fortyfikacji. Dziś, w ocalałych budynkach znajduje się Muzeum Katyńskie.

 

Na szczęście Prusacy nie próbowali zdobywać Warszawy aż do czasu I wojny światowej, a wówczas, na skutek zmian taktyki walk, fort nie mógł odegrać już żadnej roli obronnej. Wycofując się, Rosjanie wysadzili większość elementów fortyfikacji, pozostałe budynki przeszły w ręce Niemców, a w listopadzie 1918 fort zajął garnizon polski.

 

W latach międzywojennych tereny przeszły w gestię Towarzystwa Przyjaciół Miasta – Ogrodu Czerniakowa. Na dawnych terenach fortu zbudowano pętlę tramwajową. W 1936 r. po wschodniej stronie ul. Powsińskiej wysadzono w powietrze pozostałe tam elementy forteczne i założono park miejski (noszący dziś imię por. Czesława Szczubełka). Przy zabudowaniach dawnych koszar planowano zbudować amfiteatr i kawiarnię, a na szczycie fortu umiejscowić pomnik patrona, gen J. H. Dąbrowskiego. Wybuch wojny przekreślił te plany.


Janusz Kusociński

Podczas wrześniowej obrony Warszawy w 1939 roku polscy żołnierze przez dziesięć dni odpierali ataki nieprzyjaciela. Szczególnie dzielnie spisywała się przy mostku na fosie (obok dzisiejszej pętli autobusowej) placówka z ciężkim karabinem maszynowym, którą dowodził plutonowy ppłk Janusz Kusociński – mistrz olimpijski z Los Angeles, zamordowany w Palmirach w czerwcu 1940 r. Jego odwagę i poświęcenie (został dwukrotnie ranny) upamiętnia tablica umieszczona na głazie, niedaleko pętli autobusowej (patrz zdjęcie obok).

 
Fort z lotu ptaka
W czasie powstania warszawskiego w 1944 r. fort stał się ponownie polską placówką żołnierską. Znajdowało się tu centrum dowodzenia walczącej Sadyby. 1 września 1944 r. w narożną kazamatę fortu uderzyła niemiecka bomba lotnicza, od której zginęło 16 powstańców, w tym m.in. dowódca rejonu por. Cz. Szczubełek. Dramat ten upamiętnia tablica z brązu umieszczona w 1998 r. na murze kazamaty, a w jej suficie zachowana została ogromna wyrwa (dziś zabezpieczona i przeszklona).
 
Więcej – przeczytaj specjalne opracowanie Muzeum Wojska Polskiego

© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka