Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaDzieci buchają kreatywną energią
dodano: 04-02-2011 o godzinie: 14:46:57

Plener malarski i gra terenowa pokazały, jak zupełnie różne oblicza może mieć kreatywna energia, drzemiąca w tej samej grupie wiekowej.  Kiedy jedne dzieci ze starszych klas podstawówki biegły co tchu przed siebie, by rozwiązać kolejne zaszyfrowane zadania na uliczkach Sadyby, inne w spokoju, niemal bez ruchu, szkicowały czołgi i samoloty na terenie ospałego fortu.  Obie imprezy odbyły się na sadybiańskim festiwalu Otwarte Ogrody 2010.

W plenerze malarskim młodzi mieszkańcy Miasta Ogrodu Sadyba i Wilanowa, pochodzący z wielu krajów i kultur, mieli za zadanie pobudzić do życia ospałe, zapomniane maszyny – czołgi, działa i samoloty, spoczywające z dala od świata, w starym carskim forcie (obecnie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej przy Powsińskiej).  Siedząc w kucki przed maszynami, mozolnie obrysowywali ich kontury.  Obserwacja szybko ustępowała jednak miejsca wyobraźni. Młodzi artyści przemieniali zwyczajne czołgi lub motocykle w stwory o wielu odnóżach, albo oczach rozsianych w różnych punktach karoserii.   Efekty ich prac można było później podziwiać na wystawie zorganizowanej bezpośrednio po plenerze, na terenie Muzeum.

Zgoła innymi umiejętnościami musieli się wykazać uczestnicy biegu na orientację. Tu – zamiast precyzji i cierpliwości – liczyła się szybkość.  Trzeba było szybko orientować się w terenie, kojarzyć napotkane tam podpowiedzi i biec co sił w nogach do kolejnych punktów kontrolnych. Na koniec trzeba było jeszcze odszyfrować zwycięskie hasło, za które otrzymywało się na mecie pakiet nagród rzeczowych (w tym słodycze, przybory szkolne, wydawnictwa i zabawki).  Poziom konkurencji był na tyle wyrównany, że o zwycięstwie zdecydowały sekundy – na metę, wyznaczoną w jednym z ogrodów Sadyby, wpadło niemal jednocześnie kilka grup uczestników.

Obie imprezy odbyły się w ramach festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba 2010, w sobotę, 12 czerwca 2010 r. Łącznie zgromadziły kilkadziesiąt osób.  Plener i wystawę poplenerową zorganizowała sadybiańska Fundacja Sztuk Wizualnych Designo (na czele z p. Agnieszką Karasch) przy wsparciu Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (z jego kierownikiem p. Mirosławem Zientarzewskim). Imprezę sponsorował Bank Gospodarstwa Krajowego.  Bieg na orientację zorganizowała natomiast drużyna harcerska ze Szkoły 115, a nagrody dla zwycięzców ufundował wspomagający festiwal od lat, anonimowy darczyńca z Sadyby.

Na koniec warto wspomnieć, że mało brakowało, by młodzi Sadybianie zostali pozbawieni tych i innych atrakcji festiwalu. Wszystkiemu winna była fala powodziowa, która przechodziła właśnie przez Warszawę i towarzyszący jej zakaz organizowania publicznych imprez dla dzieci na terenach zagrożonych.  Na szczęście, po kilku dniach obowiązywania, alarm przeciwpowodziowy odwołano na dzień przed festiwalem i wszystkie imprezy dla dzieci mogły się odbyć zgodnie z planem. 

Zobacz zdjęcia z pleneru malarskiego i biegu na orientację:

                       

                       

                       

                       

                       

 «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka