Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaWielcy architekci Sadyby - prelekcja
dodano: 30-07-2010 o godzinie: 18:05:03

Sadyba stworzona została przez najwybitniejszych polskich architektów i urbanistów.  Kilku z nim poświęcono specjalne wydarzenia festiwalowe w domu atrialnym na ul. Orężnej 45.

Pierwsze wydarzenie dokumentowało dorobek jednego z projektantów Miasta Ogrodu Sadyba – Antoniego Jawornickiego (1886-1950).  Dzieła tego zdolnego architekta i urbanisty zaprezentowano na dwudziestu pięciu planszach wystawy przygotowanej przez warszawski oddział SARP i Związek Podkowian.  Wstęp do wystawy wygłosiła jej autorka ach. Maria Sołtys.  Dodatkowo zgromadzeni goście mogli obejrzeć film paradokumentalny "Skarby z teczki Antoniego Jawornickiego", poprzedzony wstępem znanego architekta i urbanisty, Krzysztofa Domaradzkiego (autora m.in. przebudowy Krakowskiego Przedmieścia i planu miejscowego Podkowy Leśnej).  Zainteresowani mogli zaopatrzyć się też w specjalną broszurę powystawową.  Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością wnuk Antoniego Jawornickiego – Andrzej Kurczewski.

Bezpośrednio po spotkaniu z dorobkiem byłego profesora architektury Politechniki Warszawskiej Antoniego Jawornickiego, w tym samym miejscu odbyła się prelekcja poświęcona dziełu współczesnych wykładowców tego wydziału.  Chodzi o zespół domów atrialnych na ul. Orężnej, między Zelwerowicza i Zdrojową, który został zaprojektowany w latach 60. przez Donata Putkowskiego dla pracowników wydziału architektury.  Wśród mieszkańców tego unikatowego zespołu znaleźli się m.in. projektant Donat Putkowski, oraz późniejsi profesorowie Politechniki: Kazimierz i Hanna Wejchertowie, oraz Jan Maciej Chmielewski. Prelekcję o kilkunastu parterowych domkach z wewnętrznym ogrodem poprowadził właśnie ten ostatni – obecnie kierownik Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Politechnice Warszawskiej i były naczelny architekt miasta.  Opowiadał o idei powstania, trudnościach w budowie i korzyściach mieszkania w takich domach.  W dyskusji, jaka wywiązała się w trakcie wykładu, uczestniczyli obok mieszkańców Sadyby m.in. znany architekt i urbanista Krzysztof Domaradzki oraz Dorota Wejchert-Gajczyk, córka prof. Hanny Adamczewskiej-Wejchert, która współprojektowała zespół, wykładała w Katedrze Urbanistyki PW, napisała książkę „Domy atrialne” i wreszcie zainicjowała wpis Miasta Ogrodu Sadyba do rejestru zabytków.  Pani Dorota była nie tyle gościem prelekcji, co jej gospodarzem – to w jej domu się ona odbywała, w domu, który obecnie podnajmowany jest na prywatne przedszkole. Ciekawą relację z wydarzenia zamieścił Jerzy Majewski w Gazecie Wyborczej.


Zobacz relację z Gazety Wyborczej

Zobacz zdjęcia:

                       

                       

                       

                       

                       

                       

           «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka