Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaŁadniej, taniej i bezpieczniej – nagroda dla Jodłowej
dodano: 13-04-2010 o godzinie: 15:02:48

Kolejna społeczna inicjatywa z Sadyby doczekała się nagrody.  Nagrodę specjalną w ogólnokrajowym Konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2009 roku otrzymała „przebudowa oświetlenia obszaru zabytkowego – ul. Jodłowa przy wykorzystaniu latarni gazowych”. 

Oficjalne ogłoszenie tego wyróżnienia i wręczenie dyplomu odbyło się na specjalnej gali, która odbyła się 4 marca 2010 roku podczas XVIII Międzynarodowych Targów Światło 2010 w Centrum Wystawienniczym Expo w Warszawie.  Z rąk wiceministra Infrastruktury Olgierda Dziekońskiego statuetkę i dyplom odebrali burmistrz Mokotowa Jan Rasiński i wiceburmistrz Piotr Boresowicz. 


W oficjalnym zgłoszeniu do konkursu, władze Mokotowa uzasadniły wyjątkowość tego projektu następująco: „Na obszarze Miasta-Ogrodu Sadybie, wpisanym do rejestru zabytków, w ramach modernizacji 38 zabytkowych latarń gazowych oświetlających ulice, zmodernizowano oświetlenie ul. Jodłowej polepszając parametry użytkowe latarń. Zainstalowano odbłyśniki, dokonano wymiany palników na palniki energooszczędne, posiadające elektroniczny system zapalający wyposażony w czujnik zmierzchowy. Z uwagi na niedostateczną ilość latarń oświetlających ul. Jodłową zamontowano 9 dodatkowych latarni – replik zabytkowych latarń gazowych z 1856r. Wykonanie powyższych prac spowodowało zwiększenie ilości światła padającego na ulicę, a także zmniejszyło zużycie paliwa gazowego o 50% w stosunku do zużywanego przez przestarzałe palniki gazowe. Zastosowanie czujników zmierzchowych umożliwiło automatyczne zapalanie i gaszenie latarń, co pozwoliło na wyeliminowanie ręcznego, codziennego wykonywania tych czynności przez latarnika. Miasto st. Warszawa, będące właścicielem terenu i zarządcą tych ulic, pokrywało niemałe koszty związane ze zużyciem paliwa gazowego oraz z obsługą i konserwacją latarń. Zrealizowanie powyższych prac spowodowało znaczące obniżenie kosztów utrzymania latarń gazowych oraz poprawiło bezpieczeństwo mieszkańców Sadyby.”


Przypominamy, że choć zaszczyty przypadły urzędnikom (którzy – przyznajmy - mieli dobrą wolę i wpisali ten projekt do budżetu dzielnicy), my również mamy swój udział w tym przedsięwzięciu.  I to wcale nie mały.  Oświetlenie ul. Jodłowej przebudowano bowiem z inicjatywy naszego Towarzystwa. My też aktywnie i na bieżąco, jako jedyni, pilotowaliśmy realizację projektu - od początku do końca. Warto tu wspomnieć, że znaleźliśmy wykonawcę, uzgadnialiśmy zasięg prac z Gazownią Warszawską i urzędem dzielnicy Mokotów, organizowaliśmy wizje lokalne dla urzędników, konsultowaliśmy dokładną lokalizację dostawianych latarni oraz ich wygląd i  mechanikę działania.  Następnie, już na etapie procedury administracyjnej, monitorowaliśmy postępy negocjacji i uzgodnień między wszystkimi zaangażowanymi instytucjami, składaliśmy oficjalne wnioski o sfinansowanie rewitalizacji latarni, uzgodniliśmy z Gazownią Warszawską zamontowanie ponadstandardowych, trzykrotnie droższych niż zwykle stylizowanych skrzynek gazowych ze stali nierdzewnej. Ekipom budowlanym i gazowniczym towarzyszyliśmy również na etapie układania nowego gazociągu i montowania latarni.  Nieskromnie musimy powiedzieć, że bez udziału strony społecznej, rewitalizacja oświetlenia na Jodłowej prawdopodobnie w ogóle nie doszłaby do skutku.

Rewitalizacja oświetlenia gazowego na ul. Jodłowej jest częścią większego projektu.  W 2009 roku wstawiono automatyczne mechanizmy palnikowe we wszystkich 38 oryginalnych latarniach gazowych na Sadybie.  W 2010 roku, i to już w kwietniu, czeka nas jeszcze dostawienie 22 latarni do tych, które już istnieją na ulicach Orężnej, Kąkolewskiej, Godebskiego i Waszkowskiego. Celem jest zwiększenie natężenia światła, a tym samym poprawa bezpieczeństwa mieszkańców.  Projekt finansują i wykonują: Urząd Dzielnicy Mokotów i Gazownia Warszawska. Należą się im za to duże brawa.


Zobacz relację w TVN Warszawa
pt. „Nigdzie nie świecą tak, jak na Mokotowie”

 

Zobacz zdjęcia ulicy Jodłowej po modernizacji oświetlenia:

                       

                                               

 

 

 

 

 «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka