Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaHistoryczna kaplica odnowiona i otwarta!
dodano: 13-04-2010 o godzinie: 15:03:21

Wszystko zaczęło się od małej, wpół zburzonej willi przy Goraszewskiej 16.  Tu 25 marca 1950 roku ulokowała się nowa parafia na Sadybie. W 60-tą rocznicę tego wydarzenia gościliśmy z oficjalną wizytą abp. Nycza, który m.in. oficjalnie otworzył świeżo wyremontowaną historyczną kaplicę – kolebkę parafii.

Dziś parafia św. Tadeusza na Sadybie kojarzy się z okazałym, dwupoziomowym kościołem.  Tymczasem przez pierwsze 30 lat istnienia parafii życie religijne Sadybian skupiało się wokół prywatnej willi z dużym ogrodem, którą początkowo dzierżawiła, a po 8 latach sprzedała Kurii p. Maria Kabat.  Tu 30 kwietnia 1950 roku odbyła się pierwsza msza. Po wybudowaniu kościoła we wczesnych latach 80-tych, kaplica stała się niejako jego przybudówką i zaczęła pełnić głównie funkcję kancelarii. Dziś odnowiona i przebudowana (z okazji 60-lecia odtworzono m.in. zamurowany wcześniej chór i odsłonięto oryginalne freski w ołtarzu), znów odzyskała dawny blask i funkcję jako miejsce adoracji.

Choć nasze Towarzystwo nie brało aktywnego udziału w uroczystościach 60-lecia parafii, upamiętniamy to wydarzenie ze względu na ważną rolę, jaką parafia odgrywa w historii Sadyby i w integrowaniu jej lokalnej społeczności oraz ze względu na fakt kompleksowego odnowienia i otwarcia dla mieszkańców istotnego dla historii Sadyby budynku. Więcej o historii parafii można się dowiedzieć, czytając stronę internetową parafii http://parafia-sadyba.pl/historia-parafii albo odwiedzając wystawę o historii parafii, znajdującą się w dolnym kościele.

Zobacz zdjęcia z uroczystości 60-lecia:

                       


           «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka