Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaNadzwyczajna sesja Rady Warszawy o Jeziorku
dodano: 25-03-2010 o godzinie: 20:54:55

Najpierw byli przeciwni, potem neutralni, aż wreszcie Radni Warszawy pozytywnie zaopiniowali projekt planu ochrony Jeziorka Czerniakowskiego. Chcąc uniknąć kompromitacji przed wyborcami, za pozytywną opinią zagłosowały wszystkie kluby partyjne, nawet te, które początkowo były jej przeciwne.
 

Taka huśtawka postaw miała miejsce na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, poświęconej Jeziorku, która odbyła się 22 marca 2010 r..  Na sesji, która trwała aż sześć godzin, swoje racje prezentowali radni z różnych klubów partyjnych, jak i dopuszczeni do głosu goście: organizacje pozarządowe (Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, Zielone Mazowsze, Komisja Dialogu Społecznego ds. Ochrony Środowiska), radna Mokotowa, właścicielka łąk nad Jeziorkiem oraz prezes firmy deweloperskiej Marvipol, która buduje tam osiedle apartamentowców.   Było trochę demagogii, oklasków i buczenia, jak zawsze gdy w grę wchodzą emocje.  Ale było też i wiele merytorycznych argumentów, w których celowali radni PiS na czele z Marcinem Jastrzębskim i Maciejem Maciejowskim, oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy za jakość merytorycznego przygotowania  zostali pochwaleni niezależnie od siebie przez radnych z różnych opcji politycznych.
 

Efekt burzy, która przetoczyła się przez Radę Warszawy, jest korzystny dla Jeziorka.  Opinia Rady, pozytywna, choć z uwagami, pozbawia deweloperów formalnego pretekstu do obalenia planu ochrony.  Samo głosowanie nie kończy jednak sprawy.  Teraz ostateczna decyzja należy do autora projektu planu ochrony – Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.  Przed sesją Rady, zapowiedział on jednak, że ostatnią wersję projektu skonsultuje jeszcze raz z mieszkańcami Sadyby i Czerniakowa. Prezes firmy deweloperskiej już zapowiada oprotestowanie planu, a dyrektor miejskiego biura architektury prorokuje długie wprowadzenie zgłoszonych zmian do dokumentów planistycznych miasta i dalsze wydawanie decyzji o budowie, tak jakby plan ochrony nigdy nie istniał.   Batalia o Jeziorko jeszcze się nie skończyła.
 

Sesja była relacjonowana przez najważniejsze stołeczne media, w tym Życie Warszawy, Gazetę Wyborczą, TVN Warszawa i TVP Warszawa.  Oto niektóre z tych relacji.  Warto je przeczytać i obejrzeć, bo podają wiele ciekawych szczegółów z przebiegu obrad.  Zachęcamy.
 

 

Zobacz zdjęcia z sesji:

               

               

               

 «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka