Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaDeweloperzy zabudowują Jeziorko Czerniakowskie!
dodano: 25-11-2009 o godzinie: 17:09:54

Mieszkańcy Sadyby, oburzeni planowaną zabudową Jeziorka Czerniakowskiego, spotkali się w sobotę 21 listopada, by poznać fakty dotyczące inwestycji.  Na spotkaniu, zorganizowanym przez Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, najnowsze dane przedstawiły radne Mokotowa: Agata Klepaczko i Maria Rosołowska. 

Radne przekazały publicznie dostępne dane o inwestycjach oraz pokazały projekty kończonych właśnie planów miejscowych dla tych terenów.  Udostępniły też zainteresowanym kopie oficjalnych pism, które w sprawie zabudowy skierowały w imieniu komisji radnych Mokotowa do władz Warszawy i deweloperów (wśród tych pism były m.in. wydane dwa dni wcześniej stanowisko Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska na Mokotowie).  W pismach tych zawartych jest wiele pytań i wątpliwości dotyczących samych inwestycji jak i procedury wydawania pozwoleń nad budowę.  Główne wątpliwości dotyczą braku decyzji o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, a konkretnie na pobliski rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie

Uwagę zebranych skupiła jedna z zapowiadanych inwestycji – osiedle apartamentowców firmy Marvipol przy ul. Bernardyńskiej.  Chodzi tu o apartamentowiec pod nazwą „Villa Solar” o powierzchni zabudowy 17.000 m2, ze 134 mieszkaniami, 290 garażami, z 6 piętrami naziemnymi, aż 2 piętrami podziemnych parkingów, zlokalizowany zaledwie 600 m od Jeziorka, częściowo w jego otulinie, bezpośrednio na północ od ulicy Bernardyńskiej.   Swoje wątpliwości i zarzuty do tego projektu zgłaszali przedstawiciele tamtejszych wspólnot mieszkańców i spółdzielni mieszkaniowych.  Głos zabierali też m.in. autor bloga poświęconego obronie Jeziorka, ekolodzy z SGGW, które przygotowuje ekspertyzę o Jeziorku, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.  Wszyscy podkreślali, że wątpią, by budowanie 2 pięter podziemnych parkingów w odległości zaledwie 600 metrów od Jeziorka pozostało bez wpływu na poziom wód akwenu.  Domagali się odpowiednich ekspertyz środowiskowych.  Wskazywali również, że inwestor buduje osiedle, choć nie ma jeszcze pozwolenia na budowę ani dla poprowadzenia kanalizacji do osiedla, ani dla drogi dojazdowej – docelowej lub tymczasowej.

Radna Agata Klepaczko stwierdziła, że budowa przy Bernardyńskiej ma pewną zaletę:  uaktywniła lokalnych mieszkańców w obronie Jeziorka i spowodowała, że zjednoczyli się we wspólnej sprawie.  Janusz Białasik, prezes Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba, podkreślił jednak, że mieszkańcy nie powinni bronić się tylko przed tą konkretną inwestycją, bo jej powstrzymanie nie rozwiąże problemu.  Po drugiej stronie Jeziorka szykuje się bowiem podobna, wręcz dwa razy większa inwestycja przy ul. Santockiej.  Chodzi o osiedle firmy PRiBo o całkowitej powierzchni inwestycji 34.800 m², z domami wielorodzinnymi (apartamentowcami) o powierzchni 15.500 m² i domami jednorodzinnymi o powierzchni 6.000 m².  Na działce, na której projekt planu miejscowego nie przewiduje w ogóle budownictwa wielorodzinnego, a jedynie usługi sportu i domy jednorodzinne, mają powstać garaże podziemne o powierzchni 5.000 m2!!!.  I to wszystko w odległości tylko 200 m od brzegów Jeziorka, częściowo w otulinie Jeziorka.  Janusz Białasik wyjaśniał, że aby nie dopuścić do tego typu inwestycji, które osuszą Jeziorko, mieszkańcy muszą domagać się od władz jak najszybszego uchwalenia zawansowanych już planów miejscowych.  Dopiero bowiem gdy powstaną rozwiązania systemowe, będzie można mówić o podstawie prawnej dla ochrony Jeziorka przed eksploatacją.  

Na koniec spotkania, uczestnicy podpisali się pod listem otwartym do prezydenta Warszawy.  List, zainicjowany przez mieszkańców ul. Bernardyńskiej, podpisało już ponad 500 osób.

Spotkanie odbyło się 21 listopada 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 115 przy Okrężnej 80.  Było drugim z cyklu spotkań edukacyjnych o Jeziorku.  Następne spotkanie, tym razem poświęcone wodom Jeziorka, ich obecnemu stanowi i możliwościom poprawy, odbędzie się w tym samym miejscu 23 stycznia 2010 roku.

Aby zobaczyć krótką relację ze spotkania w TVN Warszawa, kliknij na poniższy link: http://www.tvnwarszawa.pl/28415,1629876,0,1,ruszyla_budowa_przy_jeziorku_czerniakowskim,wiadomosc.html

Aby dowiedzieć się więcej na temat planowanych inwestycji i wątpliwości z nimi związanych, prosimy odwiedzić dwa blogi: 

http://bernardynska.blogspot.com/ - tu również znajdą Państwo relację ze spotkania i omówienie udostępnionych na spotkaniu najnowszych pism radnych z Mokotowa

http://jeziorkoczerniakowskie.blogspot.com/

Galeria zdjęć:

                   «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka