Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaCo buczy w trzcinie, czyli ptaki Jeziorka
dodano: 25-11-2009 o godzinie: 14:50:13

 

Co remizy mają wspólnego z kapciami dla dzieci, kiedy bączki kiwają się na boki, który ptak ma najwięcej żon, który powinien być w herbie Jeziorka, a który potrafi naśladować śpiew kilkunastu gatunków – tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczestnicy porywającego wykładu Antoniego Marczewskiego o ptakach Jeziorka Czerniakowskiego.   W sobotę, 24 października 2009 r, niedawny szef warszawskiej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków opowiadał ciekawostki o rzadkich gatunkach ptaków, zamieszkujących sadybiański rezerwat przyrody, pokazywał ich zdjęcia i odtwarzał ich śpiew (nie tylko z taśmy). 

Poza licznie przybyłymi mieszkańcami Miasta Ogrodu Sadyba, w spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: dr Danuta Jędraszko-Dąbrowska, ornitolog z Uniwersytetu Warszawskiego, która od wielu lat bada ptaki Jeziorka Czerniakowskiego, oraz Yves Lemauviel, lokalny ornitolog, autor zdjęć do pierwszego albumu o ptakach Jeziorka, wydanego w 2009 roku przez Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba. 

Zgodnie z tradycją wykładów edukacyjnych Towarzystwa, wśród uczestników rozlosowano nagrody.  Bogato ilustrowane albumy o Polsce i Warszawie, przekazane przez autora zdjęć i mieszkańca Sadyby Rafała Jabłońskiego, powędrowały do: Marka Żelaznego z ul. Klarysewskiej i Ewy Wróblewicz z ul. Solankowej.  Natomiast najnowsze wydanie pięknego kwartalnika OTOPu o ptakach trafiło do rąk pp. Jadwigi Kwapiszewskiej z ul. Klarysewskiej, Pawła Rusinowicza z ul. Powsińskiej oraz Bogumiła Siwaka z ul. Solankowej.  Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 115 przy ul. Okrężnej 80.

Prezentacja multimedialna o ptakach Jeziorka otworzyła nowy cykl spotkań o Jeziorku Czerniakowskim. Po wykładzie, podczas którego można było się dowiedzieć, co jest wartościowego w Jeziorku Czerniakowskim, następne spotkania będą dotyczyć tego, co zagraża poznanym wartościom i jak je chronić.  21 listopada o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie poświęcone planowanemu budownictwu wokół Jeziorka, a 23 stycznia 2010 roku – spotkanie o stanie wód Jeziorka i możliwości ich poprawy.  Oba spotkania będą miały miejsce w szkole przy Okrężnej 80. Organizatorem jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba.

Galeria zdjęć:

                   


                   


                   «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka