Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaRuszył Klub Sadybiańskich Ogrodników
dodano: 03-10-2008 o godzinie: 12:04:05
Mieszkańcy Miasta-Ogrodu Sadyba zyskali nowe miejsce spotkań. Prywatne ogrody. Od października 2007 r., co dwa tygodnie – z przerwą na zimę - odbywają się w nich spotkania Klubu Ogrodników.

To całoroczna otwarta inicjatywa, mająca na celu przyciągnięcie ludzi, zainteresowanych pielęgnacją swoich przydomowych ogrodów. Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się w ogrodzie pp. Białasików przy Kąkolewskiej, klubowicze rozmawiali o jesiennym przycinaniu drzew i krzewów, w tym o rozpoznawaniu powodów i miejsc do cięcia. Tematem przewodnim drugiego spotkania, w ogrodzie pp. Wawrzyńskich przy św. Bonifacego, było natomiast przygotowanie ogrodu na zimę, a głównie okrywanie roślin przed mrozem. W obu przypadkach, po krótkim wstępie teoretycznym i pokazaniu materiałów poglądowych, opiekunka Klubu, architekta krajobrazu i ogrodnik, Marzena Suchocka demonstrowała omówione metody w praktyce. Przy herbatce i ciastkach, podanych zziębniętym gościom przez miłych gospodarzy, odpowiadała też na wiele pytań, związanych i niezwiązanych z tematem spotkania. Klubowicze z zapałem wymieniali się między sobą swoimi doświadczeniami i pomysłami.

Wśród uczestników jesiennych spotkań byli zarówno znawcy, finaliści tegorocznego konkursu na najładniejszy ogródek, którzy potrafili nazwać niemal każdą napotkaną roślinę, jej pozostałe odmiany i wymagania glebowe, jak i zupełni nowicjusze, którzy pytali o sprawy podstawowe. Tych pierwszych reprezentowała m.in. p. Hanna Puchalska, zwyciężczyni wspomnianego konkursu. W trakcie pierwszego spotkania Klubu otrzymała od organizatorów konkursu – Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba – dodatkową nagrodę w postaci emaliowanej tabliczki, informującej o zwycięstwie, z prośbą o jej przykręcenie na ogrodzeniu. Dziś tabliczkę tą można już podziwiać przed jej ogrodem na Klarysewskiej 38.

Pierwsze spotkania zgromadziły każdorazowo po kilkanaście osób. Podobnie było w pierwszym po zimie spotkaniu, zorganizowanym 13 kwietnia 2008 r. w dwóch ogrodach przy ul. Orężnej, w tym w ogrodzie p. Wilk, który zdobył czwarte miejsce w ubiegłorocznym konkursie na najładniejszy ogród Sadyby. Tym razem tematem przewodnim było wiosenne przycinanie. Atrakcją spotkania była możliwość odwiedzenia ogrodu atrialnego, mieszczącego się na wewnętrznym dziedzińcu domu.

Klub Sadybiańskich Ogrodników jest bezpłatny i otwarty przez cały rok. Może do niego wstąpić każdy mieszkaniec Miasta-Ogrodu Sadyba, któremu zależy na swoim przydomowym ogródku. Aby dowiedzieć się o kolejnych spotkaniach musi tylko skontaktować się z Andrzejem Łokajem (506 025 118, andrzej.lokaj@data.pl) i podać mu swoje dane teleadresowe (najlepiej e-mail lub telefon komórkowy).
Galeria Zdjęć!


«« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka